Nadmorskie ryby – czym się kierować?

297

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nadmorskie ryby – czym się kierować
Niektóre ryby są nie tylko smaczne, ale i zdrowe, dlatego warto włączyć je do swojej diety.

W czasie wakacji nad Bałtykiem zwykle obieramy dwa kierunki – plażę i smażalnie ryb. Dobra ryba powinna być jednak nie tylko smaczna, ale i zdrowa. Nadmorskie ryby – czym się kierować? Dlaczego niektóre miejsca warto omijać szerokim łukiem? Jak znaleźć lokal, który spełni nasze oczekiwania pod każdym względem? 

Nadmorskie ryby – czym się kierować – nie tylko ceny 

W dobie inflacji, w kontekście wakacji, wszyscy mówią przede wszystkim o rosnących cenach. Dotyczą one także gastronomii. Niestety za kawałek ryby podanej z frytkami i surówką trzeba przeznaczyć nie mniej niż 80 zł. Tym bardziej ryzykując taki koszt, nie chcemy go później żałować. Jak wybrać rybę, po której nie grożą nam dolegliwości trawienne? Po pierwsze, powinniśmy zdać się na nasz węch. Jeżeli wchodząc do lokalu czujemy zapach starego oleju, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i produkty nie będą wysokiej jakości. Ponadto zawsze warto też poprosić innych ludzi o polecenie dobrych miejsc. Jak się okazuje, dobrze jest też unikać knajpek, w których dania smażone są właśnie na głębokim oleju. Dużo korzystniejsze dla naszego zdrowia są w tym wypadku np. potrawy z grilla. Kluczowe są także dodatki, gdzie w tym wypadku popularne frytki warto zamienić, np. na ziemniaczki czy warzywa gotowane na parze. 

Nadmorskie ryby – czym się kierować?

Nadmorskie ryby – czym się kierować – zdrowe gatunki 

Przebywając w nadmorskim klimacie warto wybrać rybę, która nie tylko dobrze smakuje, ale i korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jedną z nich jest łosoś, jednak wyłącznie ten łowiony w naturalnym środowisku. Zawiera nie tylko białka, kwasy tłuszczowe omega-3, ale i cenne źródła witaminy D. Naturalny łosoś to tzw. zdrowy cholesterol, dzięki czemu jest dużo mniej kaloryczny. Kolejną zdrową, a zarazem popularną, rybą jest dorsz bogaty w witaminę B12, niacynę i fosfor. W codziennej diecie jest doskonalą alternatywą m.in. dla mięsa czerwonego. Popularnym dodatkiem m.in. do sałatek jest tuńczyk. Okazuje się jednak, że wiele gatunków tej ryby zawiera dużo rtęci. Wyjątkiem jest tuńczyk biały, który posiada również cenne pokłady kwasów omega-3. Pyszna, zdrowa i niezbyt kaloryczna – właśnie taka jest flądra. Jest to również jedna z ryb o najniższej zawartości tłuszczu. Ponadto ma w sobie duże ilości fosforu, magnezu i witaminy B. 

Nadmorskie ryby – czym się kierować

Nadmorskie ryby – czym się kierować – odpowiednie miejsca 

Wyżej wspomniane smażalnie ryb są jednym z najczęstszych wyborów wśród turystów. Nie oznacza to, że zawsze słusznym. Jak się okazuje, jednym z potencjalnych zagrożeń dla zdrowia może okazać się np. panierka. Dzięki niej sprzedawcy nie tylko zawyżają cenę ryby, ale i maskują ewentualne niedoskonałości smakowe. Nad Bałtykiem turyści kochają także ryby wędzone. Wybierając jednak wędzarnie warto sprawdzić, czy dostępne ryby są przygotowywane na miejscu. Niektórzy sprzedawcy bowiem oferują ryby z zupełnie innych hurtowni. Pamiętajmy również, że przykładowo łosoś norweski, makrela czy tuńczyk nie pochodzą z naszego morza. Jeśli chodzi o zdrowe gatunki, to dobrze jest też zorientować się w zakresie ewentualnych zanieczyszczeń morskich wód. A skoro o morzu mowa, to wybierając ryby warto przede wszystkim skosztować tych, dla których Bałtyk jest naturalnym środowiskiem. Sprawdzonym źródłem jest zatem ryba z naturalnego połowu. 

Nadmorskie ryby – czym się kierować

Nadmorskie ryby – czym się kierować – sprawdzona jakość 

Niestety wiele knajp w centrach miasta bazuje na mrożonych produktach. Jest to oczywiście prawdziwe barbarzyństwo jeśli chodzi o bogactwo nadmorskiego smaku. Dlatego często warto zaufać małym, niepozornym budkom, które zazwyczaj oferują świeże ryby prosto od stałych dostawców. Nadmorskie ryby – czym się kierować? Okazuje się, że nie tylko ich ceny mogą przyprawić turystów o ból głowy. Warto dodać, że sam pobyt nad morzem często prowokuje nas do poluzowania swojej diety. Trudno się dziwić, bowiem w nadmorskich kurortach czekają na nas nie tylko pyszne ryby, ale i ulubione gofry z bitą śmietaną czy desery lodowe. Oczywiście wszystko jest dla ludzi. Jeżeli zatem będziemy pamiętać o zdrowym umiarze, to prawdopodobnie nie będziemy musieli mierzyć się z przykrymi, zdrowotnymi konsekwencjami wakacyjnych przysmaków.

Foto: Wikimedia Commons, Pexels.com

Przeczytaj także: Kondycja fizyczna i psychiczna na wakacjach

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia