Paliwo E 85

363

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Paliwo E85

Paliwo E 85 w rzeczywistości dostępne było od już w latach 20. Dodatkowo bywała wycofywana. Podobnie do tych lat miała swój rozkwit w 1973 roku. Obecnie są plany wejścia na rynek jej. Jednak od paru miesięcy jest sprzedaż bywa nieopłacalna. Bowiem paliwo E 85 należy do zbyt drogich.

Paliwo E 85 – etanol

W rzeczywistości można mówić o dwóch rodzajach etanolu. Pierwszy to syntetyczny, bywa on wytwarzany z ropy naftowej. Należy mianowicie do produktów rafinacji ropy naftowej. Dzieje się tak, ponieważ występuje uwodnienie w wysokiej temperaturze w obecności katalizatora. Drugi etanol to organiczny, używane bywają do jego produkcji rośliny zawierające skrobię (pszenica i kukurydza, ziemniak), a także rośliny zawierające sacharozę (burak cukrowy i trzcina cukrowa). Bioetanol to w rzeczywistości alkohol rolniczy. W Unii Europejskiej najlepiej produkuje się go w Hiszpanii. W przeciwieństwie do rafinacji, mamy tutaj do czynienia z fermentacją. Z tego gazu pochodzi także alkohol etylowy. Oczywiście występuje w napojach alkoholowych na przykład w piwie, winie oraz też w wódce. Konkretnie etanol należy do alkoholi spożywczych.

Paliwo E 85 – dostęp paliwa w Polsce

Na przykład w 2011 roku E85 kosztuje 4,80 zł, czyli konkretnie około 40 groszy mniej niż benzyna Pb 95. Wadą tego to fakt, że paliwo E 85 głównie ma brak dodatkowych zbiorników, w których można przechowywać to paliwo. Obecnie do dzisiaj nie posiadaliśmy przepisów, które poprzez ulgi zachęcałyby kierowców do tankowania BIO85. Wtedy nawet wymagano specjalnych silników, konkretnie FFV – FlexiFuel. Nie istniał problem mianowicie przy zakupie aut dostosowanych pod E 85. Wtedy producenci tylko Renault’a nie wymagali dopłaty do tego auta. Natomiast producenci Forda, Saaba oraz Volvo także. Klienci musieli dodatkowo zapłacić od 1,2 do nawet 3 tysięcy złotych. „Od momentu wprowadzenia na polski rynek wersji Flexi Fuel sprzedaliśmy około 150 takich samochodów” – powiedziała „Gazecie Prawnej” Monika Dobrolubow-Stefaniak. Jednak istniały dodatkowo instalacje przystosowujące do E 85.

Paliwo E 85 – ekologia

E85 bardzo dużej dyskusji podlega. Dlatego, że 1 litr czystego spirytusu trzeba zużyć ok. 10 kg ziemniaków, 2,8 kg żyta lub 2,3kg kukurydzy. Konkretnie można wydobyć z hektara na poziomie 2,4 tony daje to zaledwie 850 litrów etanolu z hektara. Konkretnie w Szwecji były już nawet latami dofinansowania do tego rodzaju paliwa. Stąd plany w Polsce, żeby takie paliwo kupowano nawet taniej o złotówkę. Etanol bywa zdrowszy dla środowiska od oktanolu. Oktanol należy do cieczy o odrażającym zapachu. Nonan i dekan też są obrzydliwe jeśli chodzi o zapach. W tym przypadku chodzi głównie o ilość węglową.

Paliwo E 85 – ekologia (czarna strona)

Przykład zilustrowania grafiki informacyjnej

Z drugiej strony biopaliwa nie mogą przecież chronić środowiska, a nawet działają zdaniem niektórych na jego niekorzyść. Bezsprzecznie do produkcji biopaliw używa się przecież uprawy roślin wysokoenergetycznych takich jak na przykład ziemniaki, żyto, kukurydzę. Dodatkowo one niewątpliwie zabierają przestrzeń niezbędną do uprawy roślin spożywczych. Takie działania dają wyższy poziom cen, niż są obecnie. Żeby pozyskać nowe powierzchnie pod uprawę roślin energetycznych wycinane są lasy, co zaburza równowagę biologiczną. Nie zawsze ich produkcja jest po prostu opłacalna. Jednak konkretnie sama budowa FFV – FlexiFuel różni się jedynie budową silnika. Natomiast są też samochody z oznaczeniem E 85.

Paliwo-E-85
Ziemniaki, na zdjęciu grafika

Poczytaj także o:https://bezpiecznapodroz.org/2022/07/27/paliwo-e85-superethanol-e85/

Zdjęcia: Wikimedia Commons

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia