Demencja – czy można jej zapobiec?

318

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Demencja – czy można jej zapobiec?
U każdego seniora rozwój i przebieg demencji przebiega w indywidualny sposób.

Demencja potocznie kojarzy nam się z problemami z pamięcią u osób starszych. Tymczasem jest to dużo bardziej złożona dolegliwość. Jakie są objawy demencji? Jak przebiega leczenie? Czy można jej zapobiec

Demencja – czy można jej zapobiec – objawy 

Demencje najogólniej można określić jako postępującą chorobę mózgu. Inaczej nazywana jest jako zespół symptomów, które świadczą o ograniczeniach funkcji poznawczych. W związku z tym obejmuje zakres różnych schorzeń, m.in. chorobę Alzheimera. Same objawy natomiast znacząco wpływają nie tylko na codzienne funkcjonowanie, ale i relacje społeczne. Początkowe objawy to zwykle stopniowa utrata pamięci i koncentracji. Z czasem pojawia się coraz większy brak zdolności do samodzielności i organizacji. Chorzy zaczynają być coraz bardziej rozdrażnieni, zagubieni, pojawia się u nich także problem z opanowaniem emocji. Pamiętajmy, że mózg jak każdy inny narząd – ulega procesom starzenia. Kiedy jednak przebiega on zbyt gwałtownie, należy udać się do specjalisty. Szacuje się, że obecnie na demencje cierpi ok. 50 milionów ludzi. Niestety w tej kwestii prognozy specjalistów nie są optymistyczne, gdzie wkrótce liczba chorych ma znacznie wzrosnąć. Przyczyną są tu m.in. takie dolegliwości jak cukrzyca czy nadciśnienie, które dotyka coraz młodszych osób. 

Demencja – czy można jej zapobiec

Demencja – czy można jej zapobiec – zmniejszyć postępowanie choroby 

W przypadku stwierdzonej demencji należy wdrożyć ćwiczenia usprawniające prace mózgu. Jednym z nich może być gra w szachy, która doskonale wspiera pamięć i koncentracje. Podobne zalety ma także rozwiązywanie krzyżówek, gra w karty czy innego typu planszówki. Przy demencji bardzo ważna jest właściwa dieta, której podstawą powinny być warzywa i owoce. Ponadto w menu nie może zabraknąć witamin z grupy B (zwłaszcza B9 i B12), E oraz C. Należy ograniczyć także spożywanie alkoholu. Jak wyżej wspomnieliśmy, demencja wpływa na zdolności fizyczne i psychiczne. U chorych wzrasta ryzyko m.in. wystąpienia depresji. W tym wypadku bardzo ważne jest zatem, by unikać poczucia osamotnienia. Samo utrzymywanie kontaktu ze znajomymi i poznawanie nowych ludzi dodatkowo stymuluje mózg. W zaawansowanym stadium problemu mogą występować silne zawroty głowy i zaburzenia równowagi. W związku z tym regularna obecność drugiej osoby zmniejsza ryzyko np. upadków domowych.

Demencja – czy można jej zapobiec

Demencja – czy można jej zapobiec – działania profilaktyczne 

Zdrowa aktywność fizyczna potrzebna jest w każdym wieku. W przypadku seniorów może stanowić także profilaktykę przeciwko demencji. Oczywiście same ćwiczenia muszą być dostosowane do indywidualnych możliwości seniora. Wiadomo jednak, że dzięki nim w mózgu rozwijają się procesy biochemiczne, które obniżają rozwój wielu chorób. Ponadto sam mózg staje się lepiej ukrwiony. Dzięki aktywności fizycznej poprawia się również samopoczucie psychiczne. W przypadku chorych na demencje jest to bardzo ważne, bowiem są oni dużo bardziej narażeni, chociażby na nadmiar stresu. Osoby starsze, które nie mają problemów ze wzrokiem powinny jak najwięcej czytać. Okazuje się, że przyczyn demencji może być wiele. Jedną z nich jest nadużywanie alkoholu i palenie papierosów we wcześniejszych latach życia. Ponadto ryzyko choroby zwiększają również choroby tarczycy, wątroby, wodogłowie, guz mózgu czy padaczka. 

Demencja – czy można jej zapobiec

Demencja – czy można jej zapobiec – leczenie 

Niestety demencja jest chorobą nieuleczalną, a stosowana farmakoterapia łagodzi jedynie jej objawy. Zadaniem leków jest wspieranie pamięci, koncentracji i zdolności uczenia się. Niektóre środki wykazują także działania uspokajające, nasenne czy przeciwdepresyjne. Choroba u każdego rozwija się indywidualnie. W niektórych przypadkach jej postępowanie może trwać nawet kilka lat. Jest to dolegliwość, która jest wyzwaniem nie tylko dla chorych, ale i ich bliskich. Ich zadaniem jest planowanie zmian, dzięki którym senior będzie czuł się we własnym domu nie tylko samodzielny, ale i bezpieczny. Ponadto opiekunowie dbają o to, aby chory nie czuł się samotny i odizolowany. Demencja – czy można jej zapobiec? Okazuje się, że istnieją działania, które zatrzymują przede wszystkim postępowanie choroby. W tym wypadku należy skupić się nie tylko na usprawnianiu zdolności fizycznych, ale i maksymalnym utrzymywaniu relacji społecznych.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Depresja u osób starszych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia