Historia Zalewu Zegrzyńskiego

515

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Historia Zalewu Zegrzyńskiego
Historia Zalewu Zegrzyńskiego

Historia Zalewu Zegrzyńskiego rozpoczęła się w rzeczywistości otwarciem 59 lat temu, 22 lipca 1963 r. W tamtych latach w dniu 22 lipca obchodzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, stąd wybór dnia otwarcia Zalewu Zegrzyńskiego nie był przypadkowy.

Motorówka i serferzy na Zalewie Zegrzyńskim

Historia Zalewu Zegrzyńskiego

W rzeczywistości pierwsze plany powstania Zalewu Zegrzyńskiego narodziły się już w 1910 r., czyli w czasie zaborów, a konkretnie w rosyjskim Ministerstwie Komunikacji. Tam wymyślono połączenie dwóch rzek Dniepru i Wisły. Miało to również skrócić drogę do Warszawy, za pomocą sztucznie wybudowanego kanału. Sama decyzja o powstaniu Zalewu Zegrzyńskiego zapadła już po II wojnie światowej w 1951 r. W 1955 roku została zatwierdzona lokalizacja w okolicach stopnia wodnego w Dębem.

Pierwsze prace zalewowe zaczęto w 1957 r. Nie obyło się bez protestów mieszkańców, którzy nie chcieli opuszczać swoich gospodarstw, bowiem na tym terenie były wsie: Rybaki i Zagroby. Naprawdę było tam kilkanaście domów, łąki i pastwiska oraz dwa małe jeziora Ostrowite i Białobrzeskie. Mieszkańcy tych terenów zajmowali się głównie uprawą roli. Zostali eksmitowani i przeniesieni do nowych domów w Warszawie.

Początkowo po Jeziorze Zegrzyńskim transportowano głównie żwir do Fabryki Domów na Żeraniu, która mieściła się tuż obok kanału. Funkcje turystyczne w tamtych czasach były na dalszym planie. Nad Zalewem Zegrzyński było tylko kilka przystani należących do warszawskich klubów żeglarskich. Poza tym powstało kilka działek rekreacyjnych.

W późniejszym okresie, a zwłaszcza w latach 70. XX wieku, nastąpił rozwój ośrodków turystycznych. Wtedy powstały takie ośrodki jak: „Kolejarz” i „Energetyk”.

Historia Zalewu Zegrzyńskiego – historia od XXI wieku

XXI wiek to ponowny rozkwit infrastruktury nad Jeziorem Zegrzyńskim. Stare ośrodki przeszły w ręce prywatne i zostały przebudowane według nowoczesnych trendów. To miało przywrócić urok jeziora i rzeczywiście tak się stało. Najciekawsze ośrodki położone są w miejscowościach takich jak: Nieporęt, Zegrze, Serock, Zegrzynek, Jadwisin, Jachranka, Białobrzegi, Rynia.

Dla turystów wybudowanych zostało dwanaście szlaków rowerowych. Długość ich mierzy 351 km.

Woda w Jeziorze Zegrzyńskim jest filtrowana w oczyszczalniach nad Narwią i Bugiem, co zapewnia odpowiednią czystość.

Historia Zalewu Zegrzyńskiego – co tam się dzieje obecnie?

Historia Zalewu Zegrzyńskiego toczy się cały czas. Zalew Zegrzyński dzięki czystości wody jest też atrakcją dla wędkarzy. W Jeziorze Zegrzyńskim można znaleźć ryby takie: leszcze, liny, karpie, okonie, sandacze, szczupaki, sumy, wzdręgi, bolenie, jazgarze, miętusy, węgorze, karasie, jazie, klenie oraz też tołpygi. Z pewnością ten Zalew ma wiele atrakcji. Obecnie Zalew Zegrzyński to wspaniałe miejsce dla miłośników żeglarstwa. Poza tym równie ważne jest to, że można na miejscu wypożyczyć sprzęt do pływania. Na dodatek wybór bywa ogromny. Zalew Zegrzyński może pochwalić się oczywiście także naprawdę dużą plażą i terenami zielonymi. Nie brakuje atrakcji dla najmłodszych. Można też znaleźć siłownię plenerową. Zalew Zegrzyński to przede wszystkim ciekawe miejsce do spędzenia wolnego czasu, które ze względu na bliskość Warszawy jest dobre nie tylko na weekend.

Jak tam dojechać: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid

Poczytaj także o:https://bezpiecznapodroz.org/2021/09/22/wopr-ratownicy-znad-zalewu-zegrzynskiego/

Zdjęcia: WikimediaCommons

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia