Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu oraz Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” z przyjemnością zaprasza wszystkich turystów oraz rekonstruktorów na XXIII Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Ogrodzieniec, który odbędzie się w dniach 20-21 sierpnia 2022. Jest to najstarsza impreza organizowana na terenie przedzamcza Ogrodzienieckiego, która od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających jak i osób związanych z rycerstwem. Tegoroczny Turniej Rycerski to dwa dni niezapomnianych wrażeń, turnieje łucznicze, walki w ringu, gala profesjonalnych walk rycerskich, walki bohurtowe, przeciąganie liny, przedstawienie teatralne, koncert zespołu „Żniwa”, pokaz alchemika oraz pokaz rycerstwa konnego.
Osoby z rekonstrukcji historycznej swoje zgłoszenia mogą wysyłać w wiadomości prywatnej na profilu @ LeoCordeBSRH
XXIII Międzynarodowy Turniej Rycerski – miejsce wydarzenia
Ruiny zamku Ogrodzieniec, znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze, około 2km od Ogrodzieńca. Zamek zbudowano ze skał wapiennych w XIV-XV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego. Powstał na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w miejscu spalonej warowni z czasów Bolesława Krzywoustego. W swej historii, zamek Ogrodzieniec miał tylu właścicieli i dzierżawców, że trudno ich zliczyć. Umiejscowienie warowni, nie było przypadkowe, doskonale wykorzystano ukształtowanie terenu. Zamek z trzech stron otoczony był przez wysokie skały, a pełną osłonę dopełniał kamienny mur.
W latach 1530-1545, Seweryn Boner (ówczesny posiadacz zamku) przebudował i rozbudował zamek o nowe skrzydło. W ten sposób średniowieczna warownia w stylu gotyckim, stała się renesansowym zamkiem. Pod koniec XVII wieku, przez dwa lata w warowni stacjonowały wojska szwedzkie, które częściowo spaliły zamek i zrujnowały znaczną część zabudowań. Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski, kolejny właściciel warowni, częściowo ją odbudował. Rok 1702, to kolejny pożar wzniecony przez wojska szwedzkie. W jego wyniku, spaleniu uległo ponad 50% zamku. Po tym wydarzeniu, żaden z kolejnych właścicieli nie podjął się odbudowy zamku, doprowadzając do jego całkowitej ruiny.
Po roku 1944, obiekt został znacjonalizowany. Podjęto wtedy prace konserwatorskie, zmierzające do zachowania zamczyska w formie trwałej ruiny.
Tak trafisz do zamku Ogrodzieniec:
Więcej ciekawych imprez znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022