XXIII Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Ogrodzieniec / 20-21.08

635

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

XXIII Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Ogrodzieniec. Plakat imprezy, u góry nazwa i data imprezy. Dolna część to program dwudniowej imprezy. W części środkowej zbliżenie na walczących nz miecze rycerzy. W tle inni walczący ciężko zbrojni.
XXIII Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Ogrodzieniec.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu oraz Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde” z przyjemnością zaprasza wszystkich turystów oraz rekonstruktorów na XXIII Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Ogrodzieniec, który odbędzie się w dniach 20-21 sierpnia 2022. Jest to najstarsza impreza organizowana na terenie przedzamcza Ogrodzienieckiego, która od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród odwiedzających jak i osób związanych z rycerstwem. Tegoroczny Turniej Rycerski to dwa dni niezapomnianych wrażeń, turnieje łucznicze, walki w ringu, gala profesjonalnych walk rycerskich, walki bohurtowe, przeciąganie liny, przedstawienie teatralne, koncert zespołu „Żniwa”, pokaz alchemika oraz pokaz rycerstwa konnego.
Osoby z rekonstrukcji historycznej swoje zgłoszenia mogą wysyłać w wiadomości prywatnej na profilu @ LeoCordeBSRH

XXIII Międzynarodowy Turniej Rycerski – miejsce wydarzenia

Ruiny zamku Ogrodzieniec, znajdują się na Szlaku Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze, około 2km od Ogrodzieńca. Zamek zbudowano ze skał wapiennych w XIV-XV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego. Powstał na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w miejscu spalonej warowni z czasów Bolesława Krzywoustego. W swej historii, zamek Ogrodzieniec miał tylu właścicieli i dzierżawców, że trudno ich zliczyć. Umiejscowienie warowni, nie było przypadkowe, doskonale wykorzystano ukształtowanie terenu. Zamek z trzech stron otoczony był przez wysokie skały, a pełną osłonę dopełniał kamienny mur.

XXIII Międzynarodowy Turniej Rycerski na Zamku Ogrodzieniec. Na zdjęciu szeroka panorama z widokiem na ruiny zamku Ogrodzieniec. Część ruin jest wtopiona w wapienne skały. Nad całością dominują trzy wieże, a na jednej z nich powiewa biało czerwona flaga. Całe wzhgórze zamkowe pokrywa soczysta, zielona trawa. Bryła ogromnych ruin , w kolorze kremowo białym, charakterystycznym dla wapienia. Niemal bezchmurne, błękitne niebo.
Po pożarze w 1702 roku, żaden z kolejnych właścicieli nie podjął się odbudowy zamku, doprowadzając do jego całkowitej ruiny.

W latach 1530-1545, Seweryn Boner (ówczesny posiadacz zamku) przebudował i rozbudował zamek o nowe skrzydło. W ten sposób średniowieczna warownia w stylu gotyckim, stała się renesansowym zamkiem. Pod koniec XVII wieku, przez dwa lata w warowni stacjonowały wojska szwedzkie, które częściowo spaliły zamek i zrujnowały znaczną część zabudowań. Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski, kolejny właściciel warowni, częściowo ją odbudował. Rok 1702, to kolejny pożar wzniecony przez wojska szwedzkie. W jego wyniku, spaleniu uległo ponad 50% zamku. Po tym wydarzeniu, żaden z kolejnych właścicieli nie podjął się odbudowy zamku, doprowadzając do jego całkowitej ruiny.

Po roku 1944, obiekt został znacjonalizowany. Podjęto wtedy prace konserwatorskie, zmierzające do zachowania zamczyska w formie trwałej ruiny.

https://www.youtube.com/watch?v=BfrcDUBdBo8&t=3s
Rekonstrukcja historyczna w Zamku Ogrodzieniec

Tak trafisz do zamku Ogrodzieniec:

Więcej ciekawych imprez znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia