Choć wydają się zabawne i kreatywne, to w praktyce mogą okazać się bardzo groźne. Niebezpieczne challenge – nowa moda wśród dzieci i młodzieży. Kiedy faktycznie wirtualne zabawy mogą okazać się zagrożeniem? Jak edukować najmłodszych w kwestii internetowych zagrożeń?
Niebezpieczne challenge – nowa moda – 12-letni Archie
Na początku sierpnia Arche Battersbee został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Chłopiec od 7 kwietnia przebywał w śpiączce. To właśnie tego dnia jego matka znalazła go nieprzytomnego na podłodze. Jak się później okazało, Brytyjczyk prawdopodobnie wziął udział w internetowym wyzwaniu „Blackout Challenge”. Zadanie to polega na jak najdłuższym wstrzymywaniu powietrza, poprzez podduszanie, aż do utraty przytomności. Filmik należało później zamieścić na swoim koncie w mediach społecznościowych. Świat od kilku tygodni żył losem 12-letniego chłopca. Lekarze bowiem jednogłośnie orzekli obumarcie pnia mózgu i nie dawali mu żadnych szans na przeżycie. Rodzina z kolei sprzeciwiała się odłączeniu chłopca, wierząc, że ten ma jeszcze szanse na wyleczenie. Sytuacja dotknęła wiele krajów w Europie, w tym Polskę, gdzie apelowano, by decyzje o życiu dziecka pozostawić jego rodzicom. Dziś jego rodzina przede wszystkim pragnie przestrzec innych rodziców, by zwracali większą uwagę na to, co ich dzieci robią w sieci.
Niebezpieczne challenge – nowa moda – czym są?
Nie da się ukryć, że przypadek 12-letniego Archiego na nowo otworzył dyskusję na temat bezpieczeństwa w sieci wśród najmłodszych. Tymczasem same popularne challenge polegają na konkretnym zadaniu, w którym mogą wziąć udział wszyscy internauci. Osoby, które zdecydują się podjąć wyzwanie na końcu nominują kolejne. Swoje dokonanie natomiast obowiązkowo muszą opublikować w internecie w formie zdjęcia lub filmiku. W praktyce dane zadanie może wymyślić każdy. W związku z tym kreatywnych pomysłów nie brakuje – zwłaszcza wśród małoletnich użytkowników. To właśnie wśród tej grupy wyzwania cieszą się największą popularnością. Nastolatki chcąc zaimponować grupie rówieśniczej zdolne jest do nawet najbardziej niebezpiecznych posunięć. W ten sposób młodzież także próbuje podnieść poczucie własnej wartości. W kwestii pomysłów młodzi ludzie tracą jednak głowę, balansując na granicy życia i śmierci. Bo jak inaczej określić wyzwanie, w którym zadaniem jest picie wrzątku przez słomkę lub jedzenie kapsułek do prania?
Niebezpieczne challenge – nowa moda – tragiczne skutki
Kreatywnych miejsc i niebezpiecznych pomysłów nadal nie brakuje. Jednym z przykładów może być Pass Out Challenge. Uczestnicy wyzwania najpierw muszą przykucnąć oraz zacząć szybko i płytko oddychać. Następnie należy dynamicznie wstać i włożyć kciuk do ust. Poprzez takie działanie tlen przestaje być transportowany do mózgu. Skutkiem może być natomiast nie tylko utrata przytomności, ale i życia. Internetowe wyzwania sprawdzają wytrzymałość fizyczną i psychiczną. Z ogromnym oburzeniem spotkało się wyzwanie Momo Challenge. W grze główną rolę grała odstraszająca swoim wyglądem lalka, która nakłaniała dzieci do wykonywania niebezpiecznych zadań. W przypadku odmowy zaczynała je emocjonalnie szantażować. Podobne „zabawy” stały się ogromny zagrożeniem względem samobójstw wśród najmłodszych. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście rozmowa z dzieckiem na temat zagrożeń czyhających w internecie. Niestety wielu rodziców nadal nie ma pojęcia o tym, co ich dziecko robi w sieci, myśląc, że np. ogląda ulubioną bajkę.
Niebezpieczne challenge – nowa moda – dobra strona
Oczywiście nie wszystkie challenge są złe. Wiele z nich opiera się bowiem na ciekawych zadaniach. W dodatku bardzo często związane one są z działalnością charytatywną. Wówczas działania w takim celu nie tylko jednoczą społeczeństwo, ale i dają poczucie wspierania szczytnego celu. Doskonałym przykładem jest zainicjowana kilka lat temu akcja Ice Bucket Challenge. Zabawa polegała na wysypywaniu na siebie kostek lodu lub wylanie zimnej wody. Wyzwanie miało na celu zwiększenie świadomości dotyczącej stwardnienia zanikowego bocznego. W ten sposób zachęcano również do wpłacania środków na rzecz badań nad tą chorobą. Niebezpieczne challenge – nowa moda nie tylko wśród dzieci i młodzieży. Człowiek od zawsze na swój sposób poszukuje uwagi, akceptacji, a nawet odpowiedniej adrenaliny. Ponadto internetowe wyzwania stały się doskonałym sposobem na zabicie codziennej monotonii. Grunt, by zabawa faktycznie okazała się zabawą, a nie źródłem tragicznych skutków. Ponadto pamiętajmy o bezpieczeństwie wśród najmłodszych.
Foto: Pexels.com
Przeczytaj także: Nastolatek w świecie technologii – zagrożenia