Święto Lotnictwa Polskiego – 90 lat Zwycięstwa Challenge / 27-28.08

385

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Święto Lotnictwa Polskiego . Tło plakatu to widok nieba, na nim lecący biało-szary samolot jednopłatowy z 1932 roku. Na tym tle umieszczono plan dwudniowych obchodów święta.
W tym roku przypada 90-ta rocznica sukcesu polskich lotników osiągniętego 28 sierpnia 1932 roku.

Pokazy lotnicze, wystawy okolicznościowe, koncert Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Sił Powietrznych, pokazy filmowe, apel pamięci poległych lotników i prezentacje organizacji związanych z lotnictwem – to tylko niektóre z wydarzeń przygotowanych na Święto Lotnictwa Polskiego ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 roku, na samolocie polskiej konstrukcji RWD-6.

Święto Lotnictwa Polskiego – rys historyczny

W tym roku przypada 90-ta rocznica sukcesu polskich lotników osiągniętego 28 sierpnia 1932 roku. Główne obchody Święta Lotnictwa w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbywać się będą w niedzielę 28 sierpnia 2022. Wstęp do Muzeum będzie wolny, ale część programu rozpocznie się już dzień wcześniej, wieczorową porą. 

Challenge Internationale de Tourisme (Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych) był najbardziej prestiżowym turniejem lotniczym na świecie w okresie międzywojennym. Zawody te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem społeczeństwa polskiego. Polskie zwycięstwo w 1932 r. – zarówno załogi, jak i samolotu rodzimej konstrukcji – było pierwszym sukcesem naszego lotnictwa na skalę światową, który wzbudził prawdziwą euforię na miarę dzisiejszych zwycięstw piłkarskiego mundialu. Na pamiątkę tego zdarzenia Święto Lotnictwa Polskiego jest obchodzone 28 sierpnia.

Miejsce, gdzie odbywa się większość obchodów Święta Lotnictwa, czyli Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, ma bezpośredni związek z tym wydarzeniem. Muzeum mieści się na terenie pierwszego krakowskiego lotniska Rakowice-Czyżyny, funkcjonującego od czasów zaborów do początku lat 60. Podczas Challenge w 1932 r. było jednym z lotnisk etapowych lotu dookoła Europy, będącego częścią turnieju. 

Święto Lotnictwa Polskiego. Stare, biało-czarne zdjęcie z 1932 roku, przedstawia biały, jednoskrzydłowy samolot na trawiastym lotnisku. Jest to właśnie RWD-6 zbudowany w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych w Warszawie.
Samolot RWD-6 zbudowany w Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych w Warszawie. (rok 1932)

Święto Lotnictwa Polskiego – atrakcje obchodów

Najwięcej spektakularnych wydarzeń zaplanowano na niedzielę 28 sierpnia, wtedy na terenie Muzeum zorganizowane będą pokazy lotnicze. Zobaczymy m.in. samoloty historyczne An-2 „Wiedeńczyk”, Jak-18, PiperL-4HCub, Boeing Stearman N2S-3, PZL-104 Wilga, Jak-12M, Tulak; na samolotach akrobacyjnych Extra 330 zaprezentuje się grupa akrobacyjna Firebirds, ponadto będzie można podziwiać samoloty i śmigłowce wojskowe z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego: CASA C-295M, M-28 Bryza oraz śmigłowiec Mi-8 z 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej. 

Historię wyjątkowego zwycięstwa w zawodach Challenge poznać będzie można na wystawie w Gmachu Głównym pt. „90 lat Zwycięstwa Challenge”. Imprezę uświetni koncert Orkiestry Sił Powietrznych z Poznania, a także pokazy filmów archiwalnych z lat 30-tych. 

Nie zabraknie też upamiętnienia polskich lotników poległych poprzez uroczysty apel pamięci, a także mszę świętą inaugurującą niedzielne obchody. Ważną informacją jest fakt, że na wszystkie niedzielne wydarzenia obowiązuje wstęp wolny, podobnie jak na wszystkie wydarzenia związane z wystawą okolicznościową. 

Wydarzenia towarzyszące obchodom rozpoczną się już w sobotę wieczorem 27sierpnia, kiedy na terenie Muzeum odbędzie się uroczysty koncert Filharmonii Krakowskiej, tworzącej muzyczną oprawę do równolegle wyświetlanych archiwalnych filmów z zawodów Challenge. Po koncercie nastąpi oficjalne otwarcie wystawy, a chętni będą mogli wziąć udział w wieczornym zwiedzaniu Muzeum. 

Sierpniowy ostatni weekend wakacji nie będzie jednak jedynym czasem, kiedy Muzeum Lotnictwa przypominać będzie historię sukcesów polskiego lotnictwa, przez cały kolejny miesiąc będą organizowane tematyczne warsztaty, spacery oraz inne wydarzenia, o których informacje umieścimy na bieżąco na muzealnych stronach. Będą to wydarzenia nieodpłatne.

(Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)

Tak dotrzesz do Muzeum Lotnictwa Polskiego:

Więcej ciekawych imprez znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia