Most Jagiełły Czerwińsk nad Wisłą / 27.08

654

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Most Jagiełły Czerwińsk nad Wisłą. Plakat imprezy, w górnej części na brązowym tle nazwa imprezy z datą ui miejscem. Dolna część w piaskowym kolorze, po lewej postać rycerza w zbroi i polskim sztandarem. po prawej plan imprezy.

Wszyscy Polacy powinni doskonale pamiętać datę 15 lipca 1410 roku, oraz kojarzyć wydarzenie z nią związane. Tak, chodzi o bitwę pod Grunwaldem znamy postacie króla Władysława Jagiełły czy też księcia Witolda, ale nie zastanawiamy się jak doszło do tego zwycięskiego starcia. Przekazy historyczne pokazują, że zwycięstwo nad wojskami zakonu krzyżackiego było możliwe dzięki świetnie przeprowadzonym wcześniej operacjom. Jedną z nich było zbudowanie przeprawy przez Wisłę w Czerwińsku. Most Jagiełły Czerwińsk nad Wisłą.

Most Jagiełły Czerwińsk nad Wisłą – plan i realizacja

Początek XV wieku to przede wszystkim konflikt z zakonem krzyżackim, król Władysław Jagiełło pragnął przepędzić zakon z ziem polskich oraz zdobyć zamek Malbork. By taka operacja była możliwa, należało w całkowitej tajemnicy przeprowadzić wielką koncentrację sił. Na miejsce operacji wybrano okolice klasztoru Czerwińsk nad Wisłą, ale potrzebny był most. W 1409 roku w Brześciu Kujawskim, w wielkiej tajemnicy spotkali się król Władysław Jagiełło i książę Witold, wtedy to zapadła decyzja o budowie mostu w miejscu koncentracji wojsk idących na Malbork.

Konstrukcja mostu (pontonowego / łyżwowego) powstała w Kozienicach, ponieważ tam w Puszczy Radomskie rosły najlepsze gatunkowo dęby. 29 czerwca 1410 roku, most został spławiony w pobliże klasztoru w Czerwińsku. Most o długości 500m. i szerokości 3,5m. zmontowano na 150 łodziach płaskodennych w przeciągu 8 godzin. Łodzie, spełniające rolę współczesnych pontonów, miały 5m długości, 1.5m szerokości, 1m wysokości oraz maksymalne zanurzenie 0.7m. Dla unieruchomienia mostu, przygotowano 400 kotwic. Do budowy przeprawy, zużyto 1200m³ dębiny.

Most Jagiełły Czerwińsk nad Wisłą.  Zdjęcie kozienickiego parku, w którym znajduje się replika fragmentu mostu łyżwowego Jagiełły. Na czterech drewnianych łodziach, ustawionych jedna za drugą, równolegle do siebie, położono drewniany pomost wraz z barierkami.
Replika fragmentu mostu łyżwowego Jagiełły w Kozienicach. Foto: Liliana Kołłątaj.

Bez wątpienia, dzięki tej przeprawie jak szacują historycy, możliwe było zgromadzenie 18-25tys. jazdy, 2-4tys. piechoty oraz około 30dział i 8tys. wozów. Gdy wszystkie wojska przeprawiły się już na drugi brzeg Wisły, konstrukcję mostu rozebrano i spławiono do Płocka. W Płocku, most wykorzystano ponownie gdy polskie wojska wracały z Prus, a było to 27 września 1410 roku.

Ponieważ most spod Czerwińska miał być potrzebny jeszcze raz – w drodze powrotnej. Po przeprawieniu wszystkich wojsk i sprzętu, rozmontowano go więc i spławiono w dół Wisły, do Płocka. 27 września 1410 r., wracając z Prus, wojska polskie przeszły po nim ponownie.

Most Jagiełły Czerwińsk nad Wisłą – program

Właśnie te wydarzenia, przypomni piąta edycja wydarzenia „Most Jagiełły – Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”. Fani rekonstrukcji historycznych wraz z miłośnikami historii, spędzą tu wiele niezapomnianych chwil.

11:00 oficjalne rozpoczęcie i przywitanie przybyłych gości
11:30-17:00 warsztaty i pokazy rzemiosła dawnego
12:00 – 17:00 turnieje i pokazy walk rycerskich i łucznictwa historycznego, błazeńskie opowieści o średniowiecznej historii Mazowsza Błazna Jajosza, średniowieczny obóz i kuchnia, średniowieczne kramy, gry i zabawy plebejskie
17:00 – 19:00 inscenizacja historyczna
19:30 – 20:30 koncerty w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawne Vocantus
11:00 – 20:00 rejsy tradycyjnymi łodziami Flisaków
21:00 – Fire Show – pokaz tańca z ogniem
21:30 wydarzenia towarzyszące, projekcja multimedialna

Tak dotrzesz na Bulwar Wiślany w Czerwińsku n.Wisłą:

ciekawe wydarzenia znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia