Nieleczony ząb przyczyną zawału?

279

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nieleczony ząb przyczyną zawału?
Jak się okazuje zawał serca spowodowany nieleczonym zębem nie jest już żadnym mitem.

Nie od dziś wiemy, że problemy w jamie ustnej mogą powodować szereg różnych dolegliwości. Czy nieleczony ząb może być jednak przyczyną zawału? Swoim zdaniem na ten temat postanowiła podzielić się Dr Monika Pordes – specjalistka m.in. w zakresie implantologii. 

Nieleczony ząb przyczyną zawału – przez zęby do serca 

Dla wielu z nas nieleczone zęby nadal kojarzą się głównie z nieprzyjemnym oddechem i nieestetycznym uśmiechem. Tymczasem jak się okazuje, skutkiem mogą być nie tylko poważne choroby, ale i w najgorszym przypadku zgon. Wśród Polaków mamy dwie dominujące dolegliwości naszego uzębienia. Jedną z nich jest próchnica, która początkowo wydaje się być niczym groźnym. W przypadku zaniedbania niezbędne jest jednak konkretne leczenie. Na drugim miejscu jest parodontoza, która inaczej określana jest jako zapalenie przyzębia. Przez lata diagnozowana była głównie u osób dorosłych, coraz częściej wykrywana jest u młodzieży. Jednym z naszych głównych problemów jest ignorowanie początkowych symptomów. Większość z nas nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że bakterie znajdujące się w jamie ustnej przedostają się do krwioobiegu. Stąd mamy już prostą drogę do infekcji wielonarządowych, cukrzycy czy chorób nowotworowych. Jednym z bezpośrednich problemów jest również lęk, który paraliżuje nas przed każdą wizytą u stomatologa. 

Nieleczony ząb przyczyną zawału?

Nieleczony ząb przyczyną zawału – śmiertelne niebezpieczeństwo 

Dolegliwości naszego uzębienia docierają także do naszego serca. Wspomniane bakterie osiadają na naczyniach krwionośnych, jednocześnie utrudniając przepływ krwi. Może pojawić się również blaszka miażdżycowa, która w konsekwencji może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu. Nieleczony ząb może skutkować także bólami stawów czy zachorowaniem na sepsę. Nie od dziś wiadomo, że o zęby w szczególności powinny dbać kobiety w ciąży. Zaniedbane uzębienie może spowodować przedwczesny poród, a także stanowić zagrożenie dla życia dziecka. To jednak nie wszystko. „Naukowe badania ostatnich lat dowodzą, że niektóre szczepy bakterii obecne w jamie ustnej, mogą być przyczyną zapalenia opon rdzeniowo-mózgowych – tłumaczy Dr Monika Pordes – specjalistka w zakresie implantologii i chirurgii szczękowej. Zmiany próchnicowe w zębach mają ogromny wpływ na nasz układ odpornościowy i choroby autoimmunologiczne. Wszystko to przez nadmierne wytwarzanie przeciwciał, które automatycznie zaczynają atakować zdrowe narządy, tym samym osłabiając cały organizm. 

Nieleczony ząb przyczyną zawału?

Nieleczony ząb przyczyną zawału – zadbaj o swoje zdrowie 

W związku z tym ogromnie uważać muszą także m.in. osoby po przeszczepach. Zaawansowane problemy jamy ustnej utrudniają codzienne funkcjonowanie. Finalnym skutkiem mogą być trudności z przyjmowaniem i prawidłowym trawieniem pokarmu. Ponadto nieestetyczny uśmiech i nieświeży oddech powoduje ogromne poczucie wstydu. Śmiało zatem można stwierdzić, że nieleczony ząb może stać się źródłem depresji. Ponadto osoby, które nie gryzą, połykają większe kęsy. To z kolei prowadzi do otyłości, która sama w sobie także może być źródłem wielu chorób. Jak wyżej wspomnieliśmy, jedną z barier jest ogromny lęk przed wizytą u stomatologa. Jak go zwalczyć? Okazuje się, że nie jest to takie proste. W przypadku, gdy mamy do czynienia ze zwyczajnym unikaniem przykrych odczuć w gabinetach stomatologicznych, wówczas jesteśmy w stanie to w sobie zwalczyć. Prawdziwym problemem jest dentofobia, czyli paniczny lęk przed leczeniem stomatologicznym. Wtedy przed taką wizytą zdecydowanie warto spróbować poszukać pomocy u terapeuty. 

Nieleczony ząb przyczyną zawału?

Nieleczony ząb przyczyną zawału – po pierwsze profilaktyka 

„Nie bagatelizujmy próchnicy ani innych problemów dotykających nasze zęby. Gdy tylko poczujemy ból zęba lub inną, niepojącą dolegliwość w jamie ustnej, jak najszybciej zgłośmy się do stomatologa, który pomoże w uzdrowieniu zęba, a przede wszystkim nie pozwoli na dalsze rozprzestrzenianie się zarazków, które mogłyby przerodzić się w poważną chorobę” – przestrzega dalej Dr Monika Pordes. Nieleczony ząb przyczyną zawału – okazuje się, że nie jest to żaden mit. Co więcej, możemy utwierdzić się w przekonaniu, jak zdrowe zęby regulują nasz organizm. W tej kwestii kluczowa jest przede wszystkim profilaktyka. Tylko regularna kontrola naszego uzębienia może uchronić nas przed groźnymi powikłaniami.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj i posłuchaj: Zdrowie w białym uśmiechu – rozmowa

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia