Droższe ubezpieczenie OC a punkty karne i mandaty

410

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Droższe ubezpieczenie OC - kontrola drogowa
Droższe ubezpieczenie OC - kontrola drogowa

Droższe ubezpieczenie OC przez punkty karne i mandaty staje się dziś faktem. Od 17 czerwca firmy ubezpieczeniowe zyskują dostęp do bazy CEPiK. Dla niektórych kierowców może to oznaczać stawkę OC wyższą o kilkaset procent nawet jeśli jeżdżą bezwypadkowo.

Droższe ubezpieczenie OC – zależność od punktów karnych

Stawka ubezpieczenia OC zależna od punktów karnych to efekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wcześniej wprowadziła także nowy ostrzejszy taryfikator mandatów. Stąd od 17 czerwca firmy ubezpieczeniowe zyskują dostęp do danych o mandatach i punktach karnych swoich klientów.

Droższe ubezpieczenie OC – bezwypadkowo zapłacisz i tak drożej

Nawet jeśli jeździsz bezwypadkowo możesz zapłacić droższe OC.

Od 17 czerwca do takich danych (nawet do dwóch lat wstecz) zyskują wgląd towarzystwa ubezpieczeniowe.

Jeszcze surowsze konsekwencje przyniesie wrześniowa zmiana – wtedy zacznie obowiązywać podwójna kwota mandatu. Za recydywę oraz zwiększenie maksymalnej liczby punktów karnych do 15 za jedno wykroczenie.

Punkty karne od 1 stycznia 2022 r. są usuwane z Centralnej Ewidencji Kierowców po dwóch latach, ale pod warunkiem opłacenia mandatu.

Droższe ubezpieczenie OC – czy jednak możemy liczyć na atrakcyjniejsze ceny ubezpieczenia

Największe podwyżki cen OC mogą sięgnąć poziomu kilkuset procent, zwłaszcza gdy kierowca ma na swoim koncie jazdę po spożyciu alkoholu, bardzo duże przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym lub wyprzedzanie na pasach. Z kolei osoby, które jeżdżą przepisowo i bezpiecznie mogą liczyć na atrakcyjne ceny ubezpieczenia. Ubezpieczenie AC

Droższe ubezpieczenie AC i karta EKUZ

Jeśli w wakacje planujesz podróże po Europie, nie zapomnij o EKUZ, czyli Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. To unijny dokument, który potwierdza prawo do bezpłatnego leczenia w państwie Unii Europejskiej lub EFTA.

Z karty EKUZ można korzystać także na zamorskich terytoriach: francuskich (Gwadelupa, Martynika, Reunion, St Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska), portugalskich (na Azorach i Maderze) i hiszpańskich (Majorce i Wyspach Kanaryjskich). 

NFZ przypomina, że karta nie obowiązuje m.in. w Watykanie, Monaco, San Marino i Wyspach Normandzkich.

Karty są imienne i indywidualne, nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny.

Karta daje nam prawo do niezbędnego i nieplanowanego leczenia. W ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa, w którym się znajdziemy.

NFZ przypomina, że świadczenia EKUZ nie obejmują kosztów akcji ratunkowych czy powrotów do kraju w związku z nagłym zachorowaniem.

Warto rozważyć dodatkowe komercyjne ubezpieczenie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia