W dawnych czasach powstało hasło „Dobre bo Polskie” czy są to puste słowa czy jednak, tradycja która zobowiązuje.
Po upadku poprzedniego ustroju, w czasach kiedy nieudolnie przekształcano polską gospodarkę z socjalistycznej w kapitalistyczną. Poprzez plan Balcerowicza wiele znanych polskich marek z tradycjami, niejednokrotnie sięgającymi 100 lat, musiało upaść lub trafić w obce ręce. Plan polega na zamknięciu firm, zdaniem urzędników nierentownych i zwolnieniu pracowników. Dochodzi do sprzedaży obcemu kapitałowi najlepszych które niejednokrotnie były znane i rozpoznawalne w Europie. Był to również czas kiedy powstały polskie fortuny, część firm trafiła w ręce polskich oligarchów, wielokrotnie związanych ze służbami specjalnymi PRL. Na szczęście nie wszystko udało się zniszczyć, a na gruzach powstały firmy z Polskim kapitałem które znowu są znane i są znakomitą konkurencją dla zachodu. W czasach zalewu różnego typu produktów, wielokrotnie o niskiej jakości z zachodu, pomyślmy czy nie warto postawić na Patriotyzm konsumencki i hasło „Dobre bo Polskie„.
Wielu z nas pamięta smak i wspomina z nostalgią produkowane przez polskie firmy wyroby.
W cyklu artykułów postaram się po krótce przybliżyć Polskie firmy i pokazać produkty którymi możemy pochwalić się nie tylko w Europie, ale i na świecie. Może ktoś z czytelników przekona się że, Dobre bo Polskie tradycja która zobowiązuje.
10 polskich produktów, które budzą zazdrość za granicą – 2021,
JAKIE POLSKIE MARKI SĄ ZNANE ZA GRANICĄ? – 2020 (Zobacz i poczuj się dumny/a z polskości dzięki INGLOT, Brand24, Mlekpol, CCC, 4F, CD Projekt, PESA oraz innym!)
Dobre bo Polskie tradycja która zobowiązuje – a jednak sprzedano lub doprowadzono do upadku
Tu niestety znajdziemy przykłady na POLSKIE firmy które zostały SPRZEDANE , warto obejrzeć i pomyśleć dlaczego tak się stało. Wedel, Hortex, Pudliszki itp. to nadal znaki towarowe które są rozpoznawalne na naszym rynku, niestety zyski trafiają do kieszeni zagranicznych właścicieli.
Na drugim biegunie znajdują się znane polskie firmy które zbankrutowały w wyniku złych inwestycji lub nieudolnego zarządzania. Do takich możemy zaliczyć między innymi:
Swarzędzkie Fabryki Mebli które powstały na początku XX wieku, wywodziły się z Zakładów Stolarskich Antoniego Tabaki. Po II Wojnie Światowej zakłady zostają znacjonalizowane. Utworzono przedsiębiorstwo państwowe Swarzędzkie Fabryki Mebli. Firma była potęgą na rynku krajowym. W 1990 roku nastąpiła komercjalizacja, prywatyzacja i przekształcenie w spółkę akcyjną. W 1991 Swarzędzkie Fabryki Mebli zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych. 18 lat nieudolnego zarządzania nie przyniosło pozytywnego rezultatu. W 2009 zarząd spółki wystąpił o likwidację, na co zgodzili się akcjonariusze. W 2011 spółka ostatecznie upadła i jej akcje wycofano z obiegu.
Spółka Krośnieńskie Huty Szkła “Krosno” założono w 1923 roku jako przedsiębiorstwo państwowe.
W latach osiemdziesiątych była czołowym polskim producentem szkła gospodarczego i jednym z liderów światowego rynku. Duża część wyrobów trafiała na eksport do USA i Europy Zachodniej. Trzeba podkreślić że wyroby sprzedawano pod własną nazwą, co nie było zbyt popularną praktyką. Krośnieńskich Hut Szkła można było kupić w 30 krajach na świecie.
Huta stała się spółką akcyjną w 1990 roku, a następnie zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych.
Brak sprzedaży wyrobów na rynku amerykańskim wpędził Krośnieńskie Huty Szkła “Krosno” w długi których nie była w stanie spłacić. W 2009 roku spółka złożyła wniosek o upadłość, a sąd szybko ją ogłosił i rozpoczął postępowanie likwidacyjne. W październiku 2009 akcje wycofano z Giełdy Papierów Wartościowych.
Firmy które dalej mogły być Polskie – przemysł spożywczy
Wymieniać można długo, ale na tym zakończę o tych którzy sprzedali się pomimo swojej znaczącej pozycji:
Centrala Importowo-Eksportowa Artykułów i Przetworów Pochodzenia Zwierzęcego Amimex. W kwietniu 1999 amerykańska firma Smithfield Foods Incorporated przejęła większościowy pakiet akcji Animex S.A. stając się inwestorem strategicznym. Od 2013 Smithfield Foods oraz będący jej częścią Animex zostały podległe chińskiej grupie WH Group,
Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Hortex” W 1999 roku głównymi akcjonariuszami spółki zostały BGŻ, Bank Handlowy, EBOiR i Bank of America., W czerwcu 2017 r. nabywcą został fundusz private equity Mid Europa Partners.
Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Olza”. Firma założona w 1920 roku, została kupiona w 1993 r. przez Kraft Jacobs Suchard, od 2013 działa pod nazwą Mondelez International,
E. Wedel firma założona w 1851 przez Karola Wedla. Jest najstarszą w Polsce fabryką czekolady. W 1991 przedsiębiorstwo zostaje przejęte przez PepsiCo, od 2010 właścicielem jest japońsko-koreański koncern Lotte Group,
Zakłady Przemysłu Cukierniczego Wawel. Największym akcjonariuszem spółki jest Hosta International AG z siedzibą w Szwajcarii
Pudliszki to przedsiębiorstwo przetwórstwa owocowo-warzywnego założone w Pudliszkach. Od 1997 roku pakiet większościowy akcji zostaje przejęty przez amerykańską grupę H. J. Heinz Company Heinz(HJ Heinz Polska),
Zakłady Przemysłu Cukierniczego „Mieszko” przejęte przez Bisantio Investments, który przymusowo wykupuje akcje od drobnych akcjonariuszy. Firmę wykluczono z obrotu giełdowego z dniem 31 grudnia 2014 roku,
Firmy które dalej mogły być Polskie – internet
Nasza Klasa polski serwis społecznościowy działający od 11 listopada 2006 do 27 lipca 2021. Od 2015 do 2021 kontrolowany przez niemiecko-szwajcarski koncern Ringier Axel Springer Polska. Serwis zamknięto 27 lipca 2021 roku o godzinie 23:59.
Allegro największa platforma e-handlu w Polsce. W 2016 roku Grupa Allegro zmieniła właściciela, którymi są fundusze inwestycyjne Cinven, Permira i Mid Europa Partners,
GG wcześniej Gadu Gadu polski komunikator internetowy, którego obecnym właścicielem jest firma Fintecom
Jest też wiele więcej firm o których informacje można znaleźć w internecie. Szkoda czasu, a już w kolejnym odcinku przyjdzie czas na firmy polskie, z polskim kapitałem które podjęły walkę na rynku i są równe lub lepsze niż ich konkurencja ze świata.
www https://znakitowarowe-blog.pl/czy-mozna-uzywac-logo-produkt-polski-z-inna-grafika/