Total to Energies dla ruskich samolotów

402

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Samochód z martwym kierowcą, który został przejechany przez rosyjski czołg
Samochód z martwym kierowcą, który został przejechany przez rosyjski czołg

Czy lista wstydu nie dotyczy francuzów, na to pytanie spróbuję odpowiedzieć na przykładzie firmy Total to Energies dla ruskich samolotów. TotalEnergies jest jedną z pięciu największych prywatnych spółek naftowych na świecie. Inne wielkie firmy to ChevronTexaco, ExxonMobil, BP i Royal Dutch/Shell. Total angażuje się w dostarczanie kondensatu gazu do produkcji paliwa lotniczego. Paliwo mogło być wykorzystane przez rosyjskie lotnictwo na Ukrainie, przez udział francuskiej firmy w przedsięwzięciach prowadzonych z rosyjską firmą Novatek. Jako pierwsza do takich informacji dotarła gazeta „Le Monde”. Jej dziennikarze przeanalizowali łańcuch dostaw prowadzący z pola gazowego którego operatorem jest Termokarstowoje na Syberii do dwóch wojskowych baz lotniczych – Morozowskaja i Malczewo.

Su-34 12 czerwony podczas lądowania na ścieżce schodzenia Total to Energies dla ruskich samolotów
Su-34 podczas lądowania na ścieżce schodzenia Total to Energies dla ruskich samolotów

W każdej z nich stacjonuje eskadra wielozadaniowych samolotów bojowych SU-34. Dywizjon SU-34 z Malczewa był używany przez rosyjskie siły lotnicze do bombardowania Charkowa i okolic. Ataki na ukraińską ludność cywilną, w szczególności o zbombardowanie teatru w Mariupolu, co spowodowało śmierć nawet do 800 osób. Tydzień po tej masakrze TotalEnergies nadal zaopatrywał rafinerię, która wysyła paliwo do bazy Morozowskaja. Wynika z tego niepodważalnie że, francuski kondensat gazu jest czynnikiem który ma wpływ na ilość ofiar.

„Le Monde” oparł swoje ustalenia na danych z rynku energetycznego i opracowanych z pomocą grupy aktywistów Global Witness. Wynika z niego że paliwo wyprodukowano z kondensatu gazu dostarczonego przez firmę Terneftegaz. Totalenergies posiada w nim 49 procent udziałów, a 51 procet należy do Novateku.

TotalEnergies jako jedyny z francuskich koncernów energetycznych nadal kontynuuje swoją działalność w Rosji. Wraz ze swoim partnerem Novatekiem eksploatuje złoża gazu i zarabia na sprzedaży kondensatu gazowego. Po przetworzeniu wykorzystywany jest jako komponent paliwa dla rosyjskich samolotów bombardujących Ukrainę – podaje „Le Monde”.

Total to Energies dla ruskich samolotów - beczki Total
Total to Energies dla ruskich samolotów – beczki Total

Francuski TotalEnergies w Rosji

Spółka TotalEnergies w przeciwieństwie do pozostałych zachodnich firm z tego rynku utrzymała swoje aktywa w Rosji. Pomimo fali krytyki poinformowała, że nie będzie obsługiwać infrastruktury, która zaopatrywałaby rosyjskie wojsko. Przyznała się jednak do tego, że ma udziały w Terneftegazie.

Total poinformował, że cały kondensat gazowy produkowany przez Terneftegaz był dostarczany do Novatek. TotalEnergies również posiada 19,4 procent udziałów, dodając:. „TotalEnergies nie ma informacji na temat, ani kontroli nad niezależną sprzedażą Novatek na rynek rosyjski”.

Francuski minister transportu wezwał do wszczęcia dochodzenia w sprawie możliwego zaangażowania francuskiego koncernu naftowego TotalEnergies w dostarczanie paliwa lotniczego dla rosyjskiego wojska.

Dziennik „Le Monde” napisał (24 sierpnia), że koncern TotalEnergies poprzez współpracę z rosyjskim Novatekiem był zaangażowany w dostarczanie kondensatu gazu do produkcji paliwa lotniczego. Mogły go wykorzystywać rosyjskie samoloty wojskowe na Ukrainie.

„Jest to niezwykle poważny temat, dlatego należy przeprowadzić dochodzenie, czy dobrowolnie lub nieświadomie doszło do obejścia sankcji” – powiedział francuski minister transportu Clément Beaune.

Total to Energies dla ruskich samolotów_budynek-teatru-dramatycznego-w-mariupolu-mial-sluzyc-jako-schron-fot-ttdmytrokuleba-papepamaxar-technologies
Total to Energies dla ruskich samolotów_budynek-teatru-dramatycznego-w-mariupolu-mial-sluzyc-jako-schron-fot-ttdmytrokuleba-papepamaxar-technologies (TVP Info)

„Obowiązek czujności” francuskich firm to fikcja

Gazeta „Le Monde” sugeruje, że TotalEnergies, jest jedyną zachodnią firmą naftową, która działa w Rosji. Total próbuje ukryć się za niewiedzą na temat wykorzystania produktów, które wprowadza na rynek tamtejszy rynek poprzez firmy w których posiada swoje aktywa.

Francuski minister transportu wzywa do wszczęcia dochodzenia w sprawie możliwego zaangażowania francuskiego koncernu naftowego TotalEnergies w dostarczanie paliwa lotniczego dla rosyjskiego wojska.

TotalEnergies poprzez współpracę z rosyjskim Novatekiem był zaangażowany w dostarczanie kondensatu gazu do produkcji paliwa lotniczego, które mogły wykorzystywać rosyjskie samoloty wojskowe na Ukrainie.

„Jest to niezwykle poważny temat, dlatego należy przeprowadzić dochodzenie, czy dobrowolnie lub nieświadomie doszło do obejścia sankcji” – powiedział francuski minister transportu Clément Beaune.

Od 2017 roku francuskie prawo nałożyło na duże firmy „obowiązek czujności”, który zobowiązuje do informowania o praktykach w zakresie praw człowieka i ochrony środowiska stosowanych przez ich dostawców i klientów. „Obowiązek czujności” dotyczy również filii działających za granicą. W przypadku zaangażowania firm francuskich w przedsięwzięcia łamiące prawa człowieka lub szkodzące środowisku odpowiedzialność ponosi zaangażowana francuska firma.

Minister transportu Clément Beaune przyznał, że nie ma na razie wystarczających informacji, aby zająć stosowne stanowisko w sprawie. Zarzuty mogą jednak zaszkodzić wizerunkowi francuskiego rządu jako wspierającego Ukrainę w wojnie z Rosją.

Nie jest to pierwszy przykład kiedy firma TotalEnergies zarabia nielegalnie, angażując się w niezgodne z prawem interesy. W styczniu została zmuszono ją wycofania się z Birmy, gdy dziennik „Le Monde” ujawnił pomoc w finansowaniu junty wojskowej.

Total to Energies dla ruskich samolotów - logo
Total to Energies dla ruskich samolotów – logo

Rosyjskie interesy i rekordowe zyski

W drugim kwartale 2022 roku TotalEnergies ogłosił że osiągnął rekordowy zysk w wysokości 5,7 mld dolarów. 250% wzrostu w tym samym okresie do 2021. Ile z tych pieniędzy to pokrętne interesy z Rosją?

„Nasz partner w Rosji, to firma prywatna. Gdyby był powiązany z państwem rosyjskim, nasza analiza z pewnością byłaby inna”. – tłumaczył dyrektor generalny TotalEnergies Patrick Pouyanne w wywiadzie dla dziennika „Ouest-France” 15 czerwca.

W radzie nadzorczej Novateku nadal zasiada trzech Francuzów. To dwóch dyrektorów TotalEnergies oraz Emmanuel Quidet, założyciel i obecny prezes Francusko-Rosyjskiej Izby Handlowej – podaje „Le Monde”.

TotalEnergies ma wiele innych wielomiliardowych inwestycji i powiązań biznesowych w Rosji. Należą do nich udziały w projektach jak Yamal LNG i Arctic LNG 2, z których ten drugi jeszcze nie działa. Projekty te są częścią strategii firmy polegającej na produkcji skroplonego gazu ziemnego (LNG). Francuzi pewnie nie są skłonni wycofać się z Rosji, zwłaszcza że konkurencja ze świata stosująca się do sankcji nie jest w tej chwili żadnym zagrożeniem. Jak widać pieniądze nie śmierdzą, a jeżeli już zawsze można użyć francuskich perfum.

Pech czy przestroga – Total to Energies dla ruskich samolotów

63 letni szef francuskiego koncernu petrochemicznego Total Christophe de Margerie zginął 21 października 2014 w wypadku swojego prywatnego odrzutowca na moskiewskim lotnisku Wnukowo.

Odrzutowiec Falcon 50 mający lecieć do Paryża, przy starcie w gęstej mgle zderzył się z pługiem śnieżnym – podała agencja TASS, powołując się na władze lotniska. Zginęli trzej członkowie załogi i pasażer.

Początkowo informowano, że w wypadku śmierć poniosły cztery osoby z samolotu i kierowca pługa. Zawinił pijany kierowca pługa śnieżnego, o którego dalszym losie nie poinformowano. Z pewnością, ze względu na dobro śledztwa.

Warto wiedzieć Ile pali rosyjski czołg na wojnie
Mariupol, Charków, Kramatorsk. Trwa ludobójstwo dokonywane przez Rosjan. Relacja red. Jędruchowa

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia