Ukraińcy w Polsce – gdzie wyjeżdżają?

274

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Ukraińcy w Polsce – gdzie wyjeżdżają?
W którym województwie osiedliła się największa ilość obywateli Ukrainy?

Od 24 lutego Polacy nieustannie przyjmują uchodźców z Ukrainy. Ukraińcy w Polsce dziś odnaleźli nie tylko dach nad głową, ale i stałe zatrudnienie. Tymczasem gdzie obywatele tego kraju wyjeżdżają najczęściej? W jakich branżach są zatrudniani? Co myślą o nich polscy pracodawcy? 

Ukraińcy w Polsce – gdzie wyjeżdżają – miejsca zatrudnienia 

Niestety nie ma konkretnych danych, gdzie dokładnie osiedlił się największy procent obywateli Ukrainy. Niektóre badania dowodzą, że najwięcej osób znalazło swoje miejsce w województwie zachodniopomorskim i dolnośląskim. Różnorodne mogą być również przyczyny wyboru danej miejscowości. Niektórzy w jednym z nich mają np. swoich krewnych. Niekiedy jest to związane także z konkretną pomocą humanitarną, która kieruje uchodźców do danej części kraju. Wiadomo jednak, że wraz z wojną nastąpił w Polsce masowy wzrost populacji. Jak pamiętamy, na początku wojny kwestia przyjmowania uchodźców początkowo związana była ze sporym chaosem. Koncentrowano się bowiem głównie na zapewnieniu schronienia. Z czasem zaczęto coraz bardziej pracować nad edukacją oraz aktywizacją zawodową. Jeśli chodzi o konkretne zawody, to dziś mężczyźni z Ukrainy najczęściej zajmują się pracą budowlaną lub działalnością handlową. Kobiety z kolei chętnie opiekują się dziećmi lub osobami starszymi. 

Ukraińcy w Polsce – gdzie wyjeżdżają?

Ukraińcy w Polsce – gdzie wyjeżdżają – aktywizacja zawodowa 

Warto dodać, że w większości przypadków uchodźcy posiadają średnie lub wyższe wykształcenie. Mimo to pracują oni znacznie poniżej swoich kwalifikacji zawodowych. W związku z tym wiele firm w Polsce postanowiło stworzyć dodatkowe miejsca pracy. Dziś wiadomo już, że nasi sąsiedzi stali się doskonałym wsparciem dla wielu polskich przedsiębiorstw. Ponadto cenieni są także przez potencjalnych pracodawców. Co więcej, władze naszego kraju mają nadzieje, iż to właśnie obywatele Ukrainy wypełnią luki w niektórych sektorach zawodowych, takich jak: lekarz, pielęgniarka, położna, psycholog czy psychoterapeuta. Dla niektórych uchodźców poważnym problemem jest m.in. bariera komunikacyjna. W związku z napływem imigrantów, w Polsce nagminnie poszukiwani są nauczyciele języka polskiego. W przypadku uchodźców mamy też różne sytuacje. Jak się okazuje, przed wojną znaczący procent ukraińskich pracowników stanowili mężczyźni. Dziś wielu z nich walczy na froncie, z kolei schronienia i zatrudnienia w naszym kraju zaczęły szukać ich rodziny z dziećmi. 

Ukraińcy w Polsce – gdzie wyjeżdżają?

Ukraińcy w Polsce – gdzie wyjeżdżają – najczęściej wybierane zawody 

Nasi sąsiedzi szukają pracy także w mniejszych sektorach zawodowych, np. ogrodnictwie czy hotelarstwie. Popularne w tej grupie są także tzw. prace sezonowe. Tu największy wzrost zatrudnień możemy zaobserwować m.in. w województwie wielkopolskim. Jak wyżej wspomnieliśmy, znaczna część uchodźców poszukujących pracy w naszym kraju to kobiety z dziećmi. W związku z tym istotna jest także kwestia ewentualnej opieki nad nimi. Choć fala obywateli Ukrainy zaskoczyła nasz rynek pracy, to jednak większość pracodawców zdaje się dostrzegać zdecydowanie więcej pozytywów. Pojawiają się nawet stwierdzenia, że gdyby nie Ukraińcy, to obecnie mielibyśmy znacznie większe braki w zatrudnieniu. I tu pojawiają się pierwsze kontrowersje, bowiem już słychać głosy, że przez zatrudnianie obcokrajowców nie ma wystarczającej ilości miejsc dla Polaków. Tymczasem pracodawcy stale monitorują zapotrzebowanie na konkretne branże, w tym m.in. budownictwo, magazyny czy operatorów maszyn. Spoglądając lokalnie, niektóre województwa dodatkowo wykorzystują zatrudnianie Ukraińców w ramach własnego rozwoju.

 Ukraińcy w Polsce – gdzie wyjeżdżają?

Ukraińcy w Polsce – gdzie wyjeżdżają – pozytywne nastawienie pracodawców 

Jak już wyżej wspomnieliśmy, Ukraińcy w Polsce są bardzo cenionymi pracownikami. Pracowitość, zaangażowanie, kompetencja – to m.in. te cechy wyróżniane są wśród pracodawców. Pozytywny stosunek do naszych sąsiadów widoczny zauważalny był jeszcze przed wojną, a obecna sytuacja tylko ten sentyment zwiększyła. Odczuwają to zresztą także sami zainteresowani. Choć Polacy nadal z zaangażowaniem niosą pomoc humanitarną, to już szczególnie młodsze pokolenia mają obawy związane z potencjalnymi zmianami na rynku pracy. Tu chodzi bowiem o sytuacje, które wpłyną zarówno na możliwości zatrudnienia, jak i poziom ich wynagrodzenia. Jak widać, w przypadku uchodźców z Ukrainy istotne jest nie tylko gdzie wyjeżdżają, ale i co wnoszą na polski rynek pracy. Zamieszanie i chaos związany z zatrudnianiem uchodźców powoli zaczyna maleć. Teraz natomiast musimy oczekiwać kolejnych zmian w przepisach, których z pewnością możemy się w najbliższym czasie spodziewać.

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Niepełnosprawność a status uchodźcy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia