Szarża pod Krojantami 2022 / 4.09

1127

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Szarża pod Krojantami 2022. Plakat imprezy w formie fotografii. Dominującym elementem jest galopujący przez pole polski kawalerzysta w mundurze z 1939 roku. Wokół rozmieszczono informacje na temat imprezy.
Uroczystości upamiętniające szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami, nieopodal Chojnic.

1 września 1939 to jedna z dat, którą powinien pamiętać każdy Polak. Tego dnia wojska hitlerowskich Niemiec najechały na Polskę, rozpoczynając w ten sposób sześcioletni okres morderczej okupacji. Niedoinwestowane Wojsko Polskie II RP dopiero zaczynało podejmować próby unowocześnienia, ale było za późno. Pomimo posiadania wielu rodzajów wojsk, w historycznych publikacjach najczęściej przewija się Kawaleria. Właśnie wokół tej formacji narosło wiele kontrowersji i fałszywych pół-prawd, które niestety są wciąż powielane, również przez artystów. Propaganda hitlerowskich Niemiec, po zwycięskiej kampanii wrześniowej, zaczęła  szerzyć mit polskiego kawalerzysty – fanatyka, „idącego” z szablą na niemieckie czołgi. W 1959 roku, ten głupi mit powielił Andrzej Wajda w filmie „Lotna”. Kto widział, ten wie o czym mowa. Szarża pod Krojantami 2022.

Polski Kawalerzysta, był żołnierzem karnym i świetnie wyszkolonym, ale na pewno nie bezmyślnym robotem. Kampania Wrześniowa obfitowała w liczne bitwy i potyczki, w których Polska Kawaleria dawała dowody swej waleczności, nad Bzurą, pod Mokrą czy Krasnobrodem. Jedną z nich była Szarża pod Krojantami.

Szarża pod Krojantami 2022 – 1 września 1939 roku pod Chojnicami

Krojanty, mała miejscowość w powiecie chojnickim, właśnie tutaj miał miejsce jeden z wielu epizodów kampanii wrześniowej 1939 roku. Wojska Grupy Operacyjnej „Czersk”, wchodzącej w skład armii „Pomorze” wykonywały manewr odwrotu, osłaniał ich 18 pułk ułanów z Pomorskiej Brygady Kawalerii, pod dowództwem pułkownika Kazimierza Mastalerza. W trakcie działań osłonowych, dwa szwadrony 18 pułku ułanów, zdecydowaną szarżą powstrzymały natarcie piechoty z niemieckiej 20 Dywizji Zmotoryzowanej, chwilę później ułani wpadli pod lufy ukrytych stanowisk CKM. Doprowadziło to do poniesienia strat, oraz do konieczności wycofania się. Niestety bohaterska postawa ułanów pod Krojantami, nie pomogła Polskim Wojskom w rejonie Borów Tucholskich. Po walkach w dniach 2 – 4 września 1939 roku, pułk zmuszono do kapitulacji.

Szarża pod Krojantami 2022 – zaproszenie Polskiego Klubu Kawaleryjskiego

Szanowni Państwo!

W imieniu Polskiego Klubu Kawaleryjskiego oraz organizatorów widowiska historyczno – militarnego pt. „Szarża pod Krojantami 2022”, już po raz XVIII–ty zapraszam do udziału w przedsięwzięciu, wszystkich miłośników tradycji oręża polskiego. Uroczystości upamiętniające szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami, nieopodal Chojnic, odbędą się w dniu 4 września br. (w pierwszą niedzielę miesiąca), z okazji 83. rocznicy tego kawaleryjskiego boju. Jest to najstarsze w Polsce kawaleryjskie widowisko historyczno – militarne, organizowane od 2001 roku, warte uwagi i zainteresowania każdego miłośnika jeździectwa i tradycji kawalerii i oręża polskiego, które w latach poprzednich gromadziło ponad 20 tys. widzów.

Przedsięwzięcie, rozpocznie się 4 września br. o godz. 10.45, Apelem Poległych, oraz polową Mszą Świętą pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich, przy drodze Chojnice – Tczew. Po tym, o godz. 13.15 – odbędzie się DEFILADA KAWALERII – na drodze obok Pomnika 18 Pułku Ułanów Pomorskich. Następnie zaplanowano część plenerową uroczystości, która rozpocznie się na polu szarży o godz. 14.00 – kilkuczęściowe widowisko historyczno – militarne, a w nim:

1. Inscenizacja – I pt. „HUSARIA – pierwsza, polska broń pancerna”.

2. Inscenizacja – II pt. „KAWALERIA NARODOWA I SZWOLEŻEROWIE”.

3. Inscenizacja – III pt. „ZWYCZAJE, ODRĘBNOŚCI KAWALERYJSKIE i UŁAŃSKA FANTAZJA”.

4. MUSZTRA SZWADRONU KAWALERII oraz regulaminowa SZARŻA.

5. POKAZ DYNAMICZNY – Działanie współczesnego Wojska Polskiego.

Jednocześnie od godz. 13.30 do 17.00 – na terenie wokół pola Szarży odbędzie się statyczny POKAZ SPRZĘTU współczesnego Wojska Polskiego i państw NATO oraz BIWAK HISTORYCZNY pt. „Wojsko Polskie 1914 – 2022”.

Głównymi organizatorami przedsięwzięcia, są Komitet Organizacyjny Obchodów Uroczystości Szarży pod Krojantami – z wójtem dr. Zbigniewem Szczepańskim na czele, Fundacja „Szarża pod Krojantami”, której Prezesem jest pani mecenas Grażyna Winiecka oraz Szkoła Podstawowa im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi – dyrektor Alicja Kamińska. Wśród organizatorów jest Polski Klub Kawaleryjski, odpowiedzialny za zabezpieczenie kawaleryjskie, defiladę kawalerii oraz musztrę szwadronu kawalerii. Dużej pomocy udzielają żołnierze pułku wsparcia dowodzenia Międzynarodowej Dywizji Północ – Wschód z Elbląga oraz 20 Brygady Zmechanizowanej z Morąga.

1938, dobosze 18 Pułku Ułanów Pomorskich.

Szarża pod Krojantami 2022 – PROGRAM UROCZYSTOŚCI KROJANTY 2022

SZARŻĄ PRZEZ HISTORIĘ DO WSPÓŁCZESNOŚCI

NIEDZIELA, 4 WRZEŚNIA 2022 R.CZĘŚĆ PATRIOTYCZNO – RELIGIJNA

(PRZY POMNIKU 18 PUŁKU UŁANÓW POMORSKICH)

10.45 – wprowadzenie kompanii honorowej i pocztów sztandarowych.

– podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie polskiego hymnu.

11.00 – powitanie gości.

  • wystąpienia opiekuna Izby Pamięci przy Szkole Podstawowej w Nowej Cerkwi oraz zaproszonych gości.
  • Apel poległych i salwa honorowa.
  • składanie wieńców i kwiatów.
  • występ uczniów ze szkoły w Nowej Cerkwi.

12.00 – Polowa Msza Święta.

13.00 – odprowadzenie pocztów sztandarowych.

13.15 – defilada kawalerii – na drodze obok Pomnika 18 Pułku Ułanów Pomorskich.

CZĘŚĆ PLENEROWA – POLE SZARŻY

13.30 – 17.00 – pokaz sprzętu współczesnego Wojska Polskiego i państw NATO oraz biwak historyczny pn. „Wojsko Polskie 1914 – 2022”.

13.45 – prezentacja klubów jeździeckich i kawaleryjskich oraz bryczek, a także trójkonnej taczanki kawaleryjskiej wz.36 – na polu szarży.

14.10 – inscenizacja „Husaria – pierwsza polska broń pancerna”.

14.40 – występ orkiestry wojskowej z Elbląga.

15.05 – inscenizacja „Gwardia Narodowa i szwoleżerowie”.

15.25 – inscenizacja „Zwyczaje, odrębności kawaleryjskie i ułańska fantazja”.

15.55 – musztra szwadronu kawalerii oraz regulaminowa szarża.

16.20 – działanie współczesnego Wojska Polskiego.

W imieniu Polskiego Klubu Kawaleryjskiego oraz organizatorów widowiska plenerowego pt. „Szarża pod Krojantami 2022”, już po raz XVIII–ty zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu, wszystkich miłośników tradycji oręża polskiego.

Tak trafisz na miejsce Szarży pod Krojantami:

Więcej ciekawych imprez znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia