Łódzkie Pamięta – wojewódzka inscenizacja Bitwy nad Wartą wrzesień’39 / 3.09

397

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Inscenizacja Bitwy nad Wartą wrzesień'39. Plakat imprezy to zdjęcie polskiego żołnierza w mundurze z 1939 roku. żołnierz schowany w okopie, na rękawie opaska sanitariusza. Na tym tle Wsszystkie dane o imprezie oraz ptronach, organizatorach itd.
W inscenizacji na oryginalnej linii obrony rzeki Warty, zostaną wykorzystane polskie schrony z czasów II wojny światowej.

W dniu 3 września 2022 roku, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego wraz z Łódzkim Domem Kultury organizują wydarzenie pod tytułem – Łódzkie Pamięta – Wojewódzka Inscenizacja Bitwy nad Wartą wrzesień’39. Do udziału w dwudniowych obchodach rocznicy Bitwy nad Wartą zaprasza również marszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Schreiber.

Inscenizacja Bitwy nad Wartą wrzesień’39 – widowisko

Rekonstrukcja działań z pierwszych dni II wojny światowej odbędzie się na terenach położonych pomiędzy Beleniem, a Strońskiem k. Zduńskiej Woli. W inscenizacji – na oryginalnej linii obrony rzeki Warty – zostaną wykorzystane polskie schrony z czasów II wojny światowej. Odtworzonych zostanie kilka epizodów tej krwawej bitwy, m.in. ucieczka ludności cywilnej z terenów opanowywanych przez niemieckie wojska. Bombardowanie okolicznej wsi przez samoloty Luftwaffe, atak niemieckich wojsk na polskie linie obronne. Oraz kontratak polskiego wojska zakończony wycofaniem się w obliczu przeważających sił wroga. W inscenizacji zobaczymy kilkadziesiąt grup rekonstrukcji historycznej, które wystąpią w umundurowaniu z tamtego okresu. Będą też wojskowe pojazdy, samoloty imitujące niemieckie myśliwce oraz wybuchy pirotechniczne. To wszystko pozwoli widzom cofnąć się w czasie o 83 lata i przeżyć wydarzenia, które były jednym z wielu przykładów ogromnego patriotyzmu i odwagi mieszkańców i polskiego żołnierza.

Zakończeniem widowiska, będzie uroczyste, nocne upamiętnienie ofiar bitwy – w hołdzie zmarłym zostaną zapalone znicze symbolizujące śmierć około 260 polskich żołnierzy.

Inscenizacja Bitwy nad Wartą wrzesień’39 – piknik militarno-historyczny

Wstępem do inscenizacji będzie piknik militarno-historyczny, gdzie zaprezentuje się kilkanaście jednostek wojskowych z całej Polski, odbędzie się wystawa pojazdów wojennych i sprzętu bojowego znajdującego się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Dla zainteresowanych przewidziano atrakcje takie jak, stoiska Centralnej Biblioteki Wojskowej oraz Instytutu Pamięci Narodowej, występy wokalne o tematyce żołniersko-patriotycznej, pokaz walki wręcz w wykonaniu Klubu 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, a także widowiskowe pokazy lotnicze.

Patriotycznym akcentem wydarzenia będzie odczytanie przez księdza-kapelana oryginalnej modlitwy żołnierskiej, zaczerpniętej z broszury: „Modlitwy żołnierza. Zbiorek modlitw na czas wojenny”, wydanej w 1916 r. w Poznaniu. Zaprezentuje się Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Sobotnie atrakcje zakończy koncert Piotra Cugowskiego z zespołem.

Organizatorzy mają nadzieję, że tak jak w ubiegłym roku, w dwudniowych obchodach weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy osób – mieszkańców Łódzkiego, a także widzów spoza województwa.

Inscenizacja Bitwy nad Wartą wrzesień’39 – program wydarzenia

Sobota 3 września

 • 14:00 Rozpoczęcie pikniku militarno – historycznego
 • 14:15 Koncert Izabeli Szafrańskiej
 • 15:30 Koncert Kariny Podsiadłej
 • 16:20 Koncert Chóru Dziecięcego „Kolorowe Laurki”
 • 16:30 Uroczyste otwarcie
 • 17:00 Inscenizacja
 • 19:00 Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu
 • 19:50 Nocne Upamiętnienie
 • 20:00 Koncert Piotra Cugowskiego z zespołem

Niedziela 4 września

11:00 Uroczysta msza święta w intencji poległych w bitwie nad Wartą, odbędzie się przy kwaterach wojennych na cmentarzu w Strońsku.

Tak dotrzesz na miejsce bitwy:

Wiele innych ciekawych wydarzeń znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia