Kulinarna nawigacja – Kuchnia azjatycka

0
58
Kuchnia azjatycka
Kuchnia azjatycka

Jarosław Uściński zaprasza na Kulinarną Nawigację. Tematem przewodnim najnowszej audycji jest kuchnia azjatycka okiem Jarosława Uścińskiego.

O czym będzie mowa w audycji?

Z uwagi że kuchnia azjatycka to dość szerokie pojęcie mogą Państwo potraktować dzisiejszą audycję jako wstęp do tego zagadnienia. Zważywszy na to, że w ramach kuchni azjatyckiej trzeba chociażby wymienić między innymi kuchnię chińską, indyjską, wietnamską, japońską, tajską oraz koreańską. W kolejnych odcinkach omówimy sobie każdą z osobna.

Na tę chwilę warto podkreślić, że ryż jest jednym z produktów charakterystycznych dla kuchni azjatyckiej. Mówi się, że odpowiada wyżywienia 1/3 ludności na świecie. Na świecie hoduje się 25 odmian. Wśród nich można wymienić ryż basmati, ryż jaśminowy, ryż kleisty, ryż do sushi, ryż brązowy, czerwony oraz czarny.


Ponadto w Azji je się dużo warzyw oraz ziół takich jak mięta, kolendra, bazylia tajska oraz wiele innych. Bezsprzecznie kuchnia azjatycka nie obyłaby się bez soi, z której wytwarza się między innymi tofu, pastę miso oraz sos sojowy. Oczywiście nie można zapominać o przyprawach takich jak imbir, galangal, kurkuma, trawa cytrynowa, liście limonki kaffir, a także pieprz syczuański.

Kulinarna Nawigacja – Konkurs dla słuchaczy

Przypominamy, że wkrótce zostanie ogłoszony konkurs związany z kulinarną nawigacją. W związku z tym warto być na bieżąco z kolejnymi odcinkami audycji, ponieważ do wygrania będą między innymi warsztaty kulinarne z naszym redakcyjnym kucharzem w prowadzonym przez niego lokalu. Zapraszamy do słuchania!


cz. 1 Kulinarna nawigacja – Kuchnia azjatycka

Cz. 2 Kulinarna nawigacja – Kuchnia azjatycka

Cz. 3 Kulinarna nawigacja – Kuchnia azjatycka

Cz. 4 Kulinarna nawigacja – Kuchnia azjatycka

Cz. 5 Kulinarna nawigacja – Kuchnia azjatycka

O prowadzącym

Kim jest Jarek Uściński? Bez wątpienia to jeden z najlepszych polskich kucharzy. Na co dzień szef kuchni i właściciel restauracji MOONSFERA. A także Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, menadżer Reprezentacji Polski Kucharzy Profesjonalnych, wielbiciel i mistrz BBQ. Również członek drużyny BBQ Kings Polska, z którą zdobył wiele tytułów na czołowych wydarzeniach w świecie. Z Radiem Bezpieczna Podróż związany od kwietnia 2021 roku. Prowadzi audycję “Kulinarna nawigacja”.

Na zdjęciu Jarek Uściński - prowadzący audycję "Kulinarna Nawigacja" w Radiu Bezpieczna Podróż.

Jarek Uściński – o sobie

O sobie mówi: – Rolą kucharza jest uczyć się smaków. Jem wszystko, co potencjalnie jest jadalne, co napotkam na swojej drodze i zapamiętuję. Tak buduję swój słownik smaku, to moja pasja. Prowadzenie restauracji to dla mnie radość bycia w kuchni. Radość tworzenia potraw, które zachwycą gości nieprzewidywalnymi, fascynującymi, nowatorskimi kompilacjami smaków i aromatów. Które stworzą harmonię dzięki spotkaniu wyobraźni szefa kuchni z wiedzą i wrażliwością sommeliera. Kocham przebywać z ludźmi. Choć najchętniej odpoczywam z dala od nich. To zdrowe podejście, żeby się nie przesycić. Cenię sobie prawdziwość i uczciwość kulinarną. Wielce szanuję to, że moja cudowna Załoga gra ze mną takimi samymi kartami. I choć czasem jest nam ciężko nie idziemy na skróty. Zawsze nakarmimy Was tak, jakbyśmy karmili własną rodzinę. 

Więcej odcinków “Kulinarnej nawigacji” z niebanalnymi przepisami na pyszne jedzenie znajdziesz tutaj.

Zapraszamy do restauracji Moonsfera oraz Zdrówko Legionowo!