Adrianna Borek – biografia

0
9208
Adrianna Borek kadr z kabaretu

Urodzona optymistka. Na co dzień kluczowym elementem są dla niej wartości religijne. Adrianna Borek to artystka znana nam przede wszystkim z kabaretu „Nowaki”. Przed Wami jej krótka biografia, z której dowiecie się m.in. kiedy tak naprawdę pojawiła się u niej miłość do sceny. 

wywiad z adrianną borek

Adrianna Borek – biografia – Jak to się zaczęło? 

Artystka przyszła na świat 10 lipca 1982 roku w Krośnie. Jak sama stwierdziła, to los zdecydował, że ma postawić na kabaret. Początkowo bowiem Adrianna Borek miała zupełnie inne plany – chciała zostać tancerką. W czasie studiów trafiła jednak do kabaretu studenckiego w Zielonej Górze. Tam zdała sobie sprawę, gdzie jest jej miejsce na scenie. Po krótkim czasie, wraz z koleżankami, założyły pierwszy, wspólny kabaret „Babeczki z Rodzynkiem”. Artystkę można było też spotkać na deskach „Kabaretu Skeczów Męczących”. Jak jednak wyżej wspomnieliśmy, znana jest przede wszystkim jako jedna z gwiazd grupy „Nowaki”. Inicjatywa powstania kabaretu należy jednak do męskiej części składu, czyli Kamila Piróga i Tomasza Marciniaka. Podobnie jak Adrianna Borek, chcieli oni zająć się artystyczną działalnością na poważnie, dlatego też zaproponowali jej współpracę. Sama nazwa zespołu natomiast miała być prosta w odbiorze. Nazwa „Nowaki” pochodzi od nazwiska Nowak, które do dziś jest jednym z najpopularniejszych w Polsce.

Adrianna Borek – biografia  

Adrianna Borek – biografia – osiągnięcia 

Adrianna Borek nazywana jest aktorką kabaretową, mimo że nie ma aktorskiego wykształcenia. Nie przeszkadza jej to jednak grywać na deskach teatrów. Mogliśmy zobaczyć ją również w epizodycznej roli w komedii „Zamknięci w celuloidzie”. Na swoim koncie ma także kilka nagród i wyróżnień, m.in. Honorowe Wyróżnienie za kabaretową indywidualność na XXX Lidzbarskich Wieczorach Humoru i Satyry. Wyróżniono ją także za rolę żeńską podczas Flying Mole Festiwal. W życiu prywatnym, jak i na scenie gwiazda kieruje się optymizmem. Z dystansem podchodzi zatem m.in. do faktu, że potrafi przespać całą trasę w samochodzie. Obecnie jest singielką, co przy obecnym trybie życia uważa za sporą zaletę. Ogromną rolę w życiu Adrianny Borek odgrywa wiara w Boga, która jest dla niej największym drogowskazem. Ogromnym, a zarazem pozytywnym wyzwaniem była dla niej zatem propozycja pisania felietonów o tematyce religijnej. W ten sposób, od strony duchowej mogła się bowiem jeszcze bardziej rozwinąć.

Adrianna Borek – biografia  

Adrianna Borek – biografia – sposób na życie 

Choć gwiazda nie lubi zbytnio ujawniać prywatnego życia, to bardzo chętnie komunikuje się ze swoimi fanami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jej konta obserwuje ponad 14 tysięcy użytkowników. Na scenie natomiast najbardziej inspiruje ją tzw. „satyra codzienności”, kiedy to dzięki sztuce kabaretu widzowie sami mogą z większym dystansem spojrzeć na własne życie. Dlatego impulsem przy tworzeniu skeczów są zwyczajne sytuacje i przypadkowe zdarzenia. Jak sama przyznaje, czasem inspiracją może być nawet serial, a pomysły pojawiają się nawet w sytuacji zwykłego zmęczenia. A skoro o życiu mowa, to właśnie ono jest największą pasją Adrianny Borek – zwłaszcza, gdy może doświadczać spotkania z drugim człowiekiem. Dlatego ogromnie cieszy się, że pandemia obecnie na nowo umożliwia żywe spotkania z widownią. Choć niejednokrotnie brała udział w dużych produkcjach, ceni sobie spotkania w małych kameralnych salach, gdzie można swobodniej skorzystać z różnych środków wyrazu. 

Adrianna Borek – biografia – drugi człowiek 

W listopadzie 2021 roku Adrianna Borek, na łamach Radia Bezpieczna Podróż, była gościem Dominika Kubalskiego w audycji „Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych”. Tam m.in. wyraziła ogromny podziw do zapału i determinacji, którymi kierują się osoby z niepełnosprawnościami: „Dla nas jesteście takimi samymi ludźmi, ale mamy dla Was dużo podziwu, bo szczerze powiem, że osoby niepełnosprawne potrafią nas bardzo zawstydzić tym, że mają bardzo dużo motywacji, bardzo dużo ciepła i bardzo duże serce dla świata. Bardzo bym chciała, by w tym świecie, w którym żyjemy tych różnic nie było. Aby niepełnosprawność nie była czymś zawstydzającym”. Nam nie pozostaje zatem nic innego, niż życzyć, aby biografia artystki mogła zapełnić się o kolejne sukcesy. 

Foto: Dominik Kubalski/archiwum prywatne, Wikimedia Commons

Przeczytaj i posłuchaj: Wywiad z Adrianną Borek