Choroby glutenozależne

250

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

choroby glutenozależne
choroby glutenozależne

Coraz więcej osób cierpi na dolegliwości układu pokarmowego, które występują po zjedzeniu produktów zawierających gluten. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć czym są choroby glutenozależne to zapraszam do lektury.

Czym jest gluten?

Sporo osób obecnie miewa problemy zdrowotne związane z nietolerancją glutenu. Białka, które występuje zarówno w pszenicy, jak i jej odmianach w tym orkiszu czy pszenżycie a także owsie i jęczmieniu. Oczywiście gluten występuje w wypiekach, pieczywie, musli, kaszy jęczmiennej, pęczaku czy kuskusie. Jednak czy spodziewaliby się go Państwo w parówkach, pasztetach, twarogach, czekoladzie, serach, chipsach bądź sosie sojowym? Pewnie nie. Często osoby, które cierpią na choroby związane z nietolerancją glutenu mają nieprzyjemność zaskoczyć się, że w produkcie, w którym nie spodziewaliby się glutenu to ten się znajduje. Jeśli zastawialiście się, co sprawia, że wypieki są elastyczne, puszyste oraz długo zachowują świeżość na dłużej. Od tej właściwości wzięła się również jego nazwa od angielskiego słowa „glue”, które oznacza klej.

Choroby glutenozależne

Czym są choroby glutenozależne i jakie mają objawy?

Choroby glutenozależne objawiają się tym, że organizm nie potrafi trawić glutenu. Jedynym lekiem w takiej sytuacji jest czasowe wykluczenie glutenu z diety, bądź na stałe w zależności od przypadku. Wyróżniamy kilka chorób glutenozależnych, w tym celiakię oraz chorobę duhringa. Ponadto wyróżniamy glutenopatię alergiczną, a także nieceliakalną nadwrażliwość na gluten.

Celiakia jest choroba genetyczną o charakterze autoimmunologicznym, czyli taką w której organizm z powodu nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego zaczyna atakować swoje komórki. Chorzy, którzy spożywają gluten doprowadzają do uszkodzenia jelita cienkiego. W konsekwencji prowadzi to do zaburzeń wchłaniania wartości odżywczych z jedzenia, niedożywienia oraz niedoboru składników odżywczych w organizmie. Może wystąpić w każdym wieku.

Choroba Duhringa to zespół jelitowo-skórny zależny od glutenu, który charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych między innymi na łokciach, kolanach, łopatkach skórze głowy oraz twarzy. Owym zmianom towarzyszy świąd oraz ból. Choroba może mieć nierówny przebieg z okresami remisji oraz zaostrzeń. Cześto towarzyszy innym chorobom autoimmunologicznych takich jak Hashimoto, cukrzyca typu 1 oraz toczeń rumieniowaty.

Alergia na pszenicę mylnie nazywana uczuleniem na gluten jest rzadkim schorzeniem. Typowe dla niej objawy nasilają się wraz z częstotliwością spożycia produktów z alergenem. Niekiedy bywa mylona z nietolerancją glutenu ze względu na podobne objawy. Reakcje alergiczne zazwyczaj występują od dwóch godzin do kilku dni po spożyciu produktów zawierających alergen. Leczenie opiera się na eliminacji pszenicy z diety. Należy pamiętać, że alergen może występować też w produktach wysoko przetworzonych oraz lekach.

Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten jest wykrywana po eliminacji chorób, o których już wcześniej wspomniałem. Ze względu na brak charakterystycznych objawów liczba chorych może być niedoszacowana.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia