Torbiele w mózgu – czym są?

672

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Torbiele w mózgu – czym są
U Karoliny Pisarek bolesne objawy pojawiły się nagle i niespodziewanie.

Niespełna dwa tygodnie temu, modelka Karolina Pisarek trafiła do szpitala z powodu ogromnych bóli głowy. Początkowo lekarze podejrzewali u niej zmiany nowotworowe. Okazało się jednak, że przyczyną problemu są torbiele w mózgu. Tymczasem czym one i jak wygląda ich leczenie? 

Torbiele w mózgu – czym są – historia Karoliny Pisarek 

Karolina Pisarek obecnie jest jedną z uczestniczek programu „Taniec z gwiazdami”. W czasie prób celebrytka zaczynała odczuwać coraz większe bóle głowy. Z czasem ból stał się na tyle duży, iż nie była ona w stanie normalnie funkcjonować. Nie pomagały nawet silnie środki przeciwbólowe. W końcu postanowiła udać się do szpitala. Lekarze początkowo prowadzili diagnozę pod kątem guza mózgu. Kobieta przeszła szereg różnych badań. Wreszcie pojawiła się diagnoza, która brzmiała następująco – powiększona przysadka mózgowa z torbielą. Choć przypadek kwalifikuje się do operacji, to jednak typ problemu jest na tyle łagodny, że dopóki nie ma widocznych zaburzeń wzroku, to zabieg nie musi być przeprowadzony w trybie natychmiastowym. Obecnie gwiazda czuje się lepiej i zdecydowała się powrócić do programu. W swoich mediach społecznościowych podziękowała fanom za wsparcie i przyznała, że minione dni były dla niej przede wszystkim ogromną obawą nie tylko o zdrowie, ale i życie. 

Torbiele mózgu – czym są

Torbiele w mózgu – czym są – przyczyny 

Torbiele w mózgu to inaczej przestrzenie wypełnione płynem. Obecne mogą by zarówno w oponach mózgu, jak i tkance mózgowej. Problem może wystąpić w każdym wieku. Różne mogą być także przyczyny. Wśród głównych wylicza się m.in. różnego typu urazy, czy zapalenia lub uszkodzenia tkanek mózgu. W większości przypadków dolegliwość rozwija się bezobjawowo. W związku z tym do lekarza najczęściej zgłaszają się pacjenci z dużymi zmianami, gdzie objawy choroby utrudniają codzienne funkcjonowanie. Lekarze przy diagnostyce zazwyczaj zalecają tomografie komputerową głowy oraz rezonans magnetyczny. Leczenie z kolei uzależnione jest od nasilenia problemu. W przypadku mniejszych zmian wystarczająca zwykle okazuje się farmakoterapia. Przy większej odmianie niezbędny może okazać się natomiast zabieg chirurgiczny. Niemniej jednak zdiagnozowane torbiele wymagają przede wszystkim regularnej kontroli. Grunt także, by zareagować w razie wystąpienia niepokojących objawów. Oprócz wspomnianych bóli głowy należą do nich: zmęczenie, nudności, osłabienie czy drgawki. 

Torbiele mózgu – czym są

Torbiele w mózgu – czym są – groźne powikłania 

Jak już wyżej wspomnieliśmy, to lekarz na podstawie wielkości torbieli decyduje o tym, kiedy mają one zostać usunięte. W tym wypadku istotne, by przede wszystkim nie powodowały one zmian nowotworowych. Ogromnym zagrożeniem jest także ich pęknięcie, które może spowodować aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, wodogłowie, udar mózgu, a nawet śmierć. Torbiele w mózgu diagnozowane są też u noworodków. Związane z różnego typu zaburzeniami neurologicznymi, zazwyczaj nie są groźne i nie mają wpływu na przyszły rozwój dziecka. Diagnostyka, jak i leczenie wygląda bardzo podobnie do metod stosowanych wśród dorosłych pacjentów. Przy czym najmłodszym dzieciom alternatywnie wykonuje się USG przezciemiączkowe głowy. U noworodków bowiem nie przeprowadza się tomografii komputerowej, czy rezonansu magnetycznego. W przypadku diagnostyki ważne jest też branie pod uwagę takich czynników, jak wrodzone infekcje czy zaburzenia genetyczne. Jeśli chodzi o leczenie, to i tu zaleca się wdrożenie farmakoterapii, a w ostrzejszym przypadku – zabieg chirurgiczny. 

Torbiele mózgu – czym są

Torbiele w mózgu – czym są – rodzaje 

Torbiele w mózgu – powiedzieliśmy już sobie czym są. Okazuje się jednak, że w zależności od umiejscowienia mogą mieć różne typy. Jednym z nich jest torbiel pajęczynówki, najczęściej diagnozowany u mężczyzn. Zmiany głównie spowodowane są zaburzeniami rozwojowymi. Torbiel pajęczynówki może objawiać się bólami i zawrotami głowy, jednak bardzo często przebiega bezobjawowo. Kolejny typ to torbiel szyszynki, który związany jest z przekształceniami w okresie dojrzewania. I w tym wypadku bolesne objawy pojawiają się dopiero przy dużych zmianach. Trzecim typem zmiany jest torbiel skórzasta, która pojawia się już w chwili narodzin. W tym wypadku objawy uzależnione są m.in. od miejsca obecności zmian. Jak się okazuje, problem torbieli w głowie może być groźny – ale nie musi. Grunt, by reagować w razie pojawiających się objawów i nie dopuścić do groźnych powikłań.

Foto: Wikimedia Commons, Pexels.com

Przeczytaj także: Udar mózgu grozi również młodym ludziom

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia