CPN nasz narodowy sen

0
130
CPN nasz narodowy sen Stacja_CPN_w_Modlinie_lata_70
CPN nasz narodowy sen Stacja_CPN_w_Modlinie_lata_70

CPN nasz narodowy sen to historia która swój początek bierze w akcie urzędowym PKWN z 14 sierpnia 1944. Ustanowiono w nim nazwę organizacji jako Polski Monopol Naftowy. Jego zadaniem było zabezpieczenie ocalałej na ziemiach polskich infrastruktury naftowej oraz wznowienie działalności dystrybucyjnej paliw.

W październiku tego roku zmieniono nazwę na Państwowe Biuro Sprzedaży Produktów Naftowych. Centrala Produktów Naftowych zwana popularnie przez lata CePeeNem została założona 03.12.1945 roku, a 1947 została przemianowana na Zarząd Obrotu Produktami Naftowymi. 1958 rok to ponownie przekształcenie i nazwa Centralny Zarząd Obrotu Produktami Naftowymi „CPN”. Zmiana ustroju i grudzień 1995 CPN zostaje przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa: CPN S.A. W maju 1998 Rada Ministrów decyduje o utworzeniu koncernu naftowego powstałego w wyniku połączenia Centrali Produktów Naftowych CPN SA oraz Petrochemii Płock SA. 7 września 1999 przyjęto nazwę Polski Koncern Naftowy SA. 3 kwietnia 2000 Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło decyzję o nadaniu spółce nazwy handlowej Orlen. Właśnie w takiej formie CPN kontynuuje swoje tradycje w XXI wieku.

CPN Markowska 15A logo fot.PKN Orlen
CPN Markowska 15A logo fot.PKN Orlen

CPN nasz narodowy sen – logo na lata

Autorem stworzonego w latach 60. XX w. logo CPN jest Ryszard Bojar, który wraz ze Stefanem Solikiem i Jerzym Słowikowskim opracował także cały system identyfikacji wizualnej CPN. To dzięki nim, przez lata na stacjach paliw firmy królowało biało-pomarańczowe logo wywodzące się ze skrótu nazwy CPN. Logo jest uznawane za jedno z najlepszych w historii polskiego wzornictwa.

Jak wszystko w czasach PRL-u „CePeeN” był karykaturą dzisiejszych stacji benzynowych. Asortyment dostępny na stacjach był ograniczony do nielicznych produktów. Na stacji można było znaleźć dystrybutory, a raczej dystrybutor (zazwyczaj działał tylko jeden) oraz niezbędne produkty do naprawy i eksploatacji auta.

historycznei szyldy w Warszawie i Bodzanowie k. Płocka CPN
historycznei szyldy w Warszawie i Bodzanowie k. Płocka CPN

CPN – powrót do przeszłości tylko z nazwy

Marcin Stefaniak, dyrektor biura promocji i reklamy PKN Orlen, cytowany w komunikacie, wyjaśnia:

Mimo, że jesteśmy nowoczesnym koncernem, pamiętamy o historii naszej firmy. Jej ważnym rozdziałem jest CPN, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Logotyp CPN należy do klasyki polskiego wzornictwa i jest unikatowym dziełem sztuki. Jest on eksponowany m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Wiemy też, że marka wciąż żyje w świadomości Polaków, którzy traktują ją z dużym sentymentem. Reaktywując markę chcemy naszym klientom dać okazję do tego, by mogli bezpośrednio obcować z dziedzictwem nierozerwalnie związanym z historią Polski i rodzimej motoryzacji.
CPN Markowska 15A fot.PKN Orlen
CPN Markowska 15A fot.PKN Orlen

CPN na ulicy Markowskiej 15A – budynek stacji paliw płynnych na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.
Parterowy pawilon wraz z całą podziemną instalacją został wzniesiony w 1962 roku jako stacja paliw płynnych Centrali Produktów Naftowych (CPN). W 2012 roku obiekt stacji został całkowicie zmodernizowany.

Pod koniec 2018 roku marka Bliska – należącą w całości do PKN Orlen została zastąpiona dawnym logo “CPN“.

Nazwa CPN jest wciąż kultowa dla starszych pokoleń. Oznacza to, że każdego dnia miliony Polaków wciąż jadą na CPN, aby zatankować auto.

Stacja pod szyldem Petrochemii Płock pojawiła się w Bodzanowie koło Płocka stacja. Obie stacje powstały na 20 rocznicę połączenia firm.

Może kiedyś trzeba by pójść o krok dalej i powrócić do modernistycznego, obłego kształtu dawnych stacji. Na początek można stylizować na stary kształt dystrybutory.

CPN-Warszawa-Markowska 15A powrócić do modernistycznego wyglądu
CPN-Warszawa-Markowska 15A powrócić do modernistycznego wyglądu

CPN nasz narodowy sen – sentyment zostaje

Na wypadek gdyby zaistniał problem jak trafić na CPNStacja Paliw CPN – Markowska 15a, Warszawa

CPN · Jacek Stęszewski

Inspiracją do tytułu artykułu “CPN nasz narodowy sen” zrodził się z fragment piosenki CPN · Jacka Stęszewskiego. Bardzo dziękuję!!

Statystyki dot. stacji CPN dystrybutory
Statystyki dot. stacji CPN dystrybutory

Jak w komunie z benzyną bywało pamiętają tylko najstarsi, dlatego dla tych którzy nie pamiętają lub nie chcą, przypominam fragmenty DTV.

Poniżej fragmenty ówczesnej rzeczywistości, bez wątpienia odpowiednio wybrane:

Dziennik TV z 28.06.1984 roku. Stacja CPN to obecnie stacja Orlen ul. Limanowskiego 25 w Warszawie.

Dziennik TV z 15.11.1984. PRL 1984 CPN spekulacja. Wrocław bar mleczny. Włamanie do sklepu

Dziennik TV z 16.11.1989 roku. CPN Raporty z Gdańska, Poznania, Opola, Wrocławia i Krakowa.

Bardzo ciekawy artykuł dzięki któremu dowiemy się więcej – Weekend w PRL

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.