CPN nasz narodowy sen

CPN "CePeeN", Petrochemia Płock, Bliska, Polski Koncern Naftowy ORLEN i Lotos, te wszystkie firmy paliwowe są w ten czy inny sposób powiązane ze sobą. Ich historia od czasów powojennych wpływa na losy kierowców, a doprowadzenie do powstania polskiego koncernu ORLEN jest odpowiedzią na dużą konkurencję na rynku.

569

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

CPN nasz narodowy sen - Stacja benzynowa z niezapomnianym logo
CPN nasz narodowy sen - Stacja benzynowa z niezapomnianym logo

CPN nasz narodowy sen to historia która swój początek bierze w akcie urzędowym PKWN z 14 sierpnia 1944. Ustanowiono w nim nazwę organizacji jako Polski Monopol Naftowy. w rezultacie jego zadaniem było zabezpieczenie ocalałej na ziemiach polskich infrastruktury naftowej oraz wznowienie działalności dystrybucyjnej paliw.

W październiku tego roku zmieniono nazwę na Państwowe Biuro Sprzedaży Produktów Naftowych. Centrala Produktów Naftowych zwana popularnie przez lata CePeeNem została założona 03.12.1945 roku, a 1947 została przemianowana na Zarząd Obrotu Produktami Naftowymi. 1958 rok to ponownie przekształcenie i nazwa Centralny Zarząd Obrotu Produktami Naftowymi „CPN”. Zmiana ustroju i grudzień 1995 CPN zostaje przekształcona w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa: CPN S.A. W maju 1998 Rada Ministrów decyduje o utworzeniu koncernu naftowego powstałego w wyniku połączenia Centrali Produktów Naftowych CPN SA oraz Petrochemii Płock SA. 7 września 1999 przyjęto nazwę Polski Koncern Naftowy SA. 3 kwietnia 2000 Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło decyzję o nadaniu spółce nazwy handlowej Orlen. Właśnie w takiej formie CPN kontynuuje swoje tradycje w XXI wieku.

CPN nasz narodowy sen – logo na lata

Autorem stworzonego w latach 60. XX w. logo CPN jest Ryszard Bojar, który wraz ze Stefanem Solikiem i Jerzym Słowikowskim opracował także cały system identyfikacji wizualnej CPN. To dzięki nim, przez lata na stacjach paliw firmy królowało biało-pomarańczowe logo wywodzące się ze skrótu nazwy CPN. Logo jest uznawane za jedno z najlepszych w historii polskiego wzornictwa.

CPN nasz narodowy sen; CPN i Warszawa M-20
Stacja benzynowa CPN i Warszawa M-20

Jak wszystko w czasach PRL-u „CePeeN” był karykaturą dzisiejszych stacji benzynowych. Asortyment dostępny na stacjach był ograniczony do nielicznych produktów. Na stacji można było znaleźć dystrybutory, a raczej dystrybutor (zazwyczaj działał tylko jeden) oraz niezbędne produkty do naprawy i eksploatacji auta.

CPN – powrót do przeszłości tylko z nazwy

Marcin Stefaniak, dyrektor biura promocji i reklamy PKN Orlen, cytowany w komunikacie, wyjaśnia:

Mimo, że jesteśmy nowoczesnym koncernem, pamiętamy o historii naszej firmy. Jej ważnym rozdziałem jest CPN, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek. Logotyp CPN należy do klasyki polskiego wzornictwa i jest unikatowym dziełem sztuki. Jest on eksponowany m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Wiemy też, że marka wciąż żyje w świadomości Polaków, którzy traktują ją z dużym sentymentem. Reaktywując markę chcemy naszym klientom dać okazję do tego, by mogli bezpośrednio obcować z dziedzictwem nierozerwalnie związanym z historią Polski i rodzimej motoryzacji.

CPN na ulicy Markowskiej 15A – budynek stacji paliw płynnych na Starej Pradze w dzielnicy Praga Północ w Warszawie.
Parterowy pawilon wraz z całą podziemną instalacją został wzniesiony w 1962 roku jako stacja paliw płynnych Centrali Produktów Naftowych (CPN). W 2012 roku obiekt stacji został całkowicie zmodernizowany.

Pod koniec 2018 roku marka Bliska – należącą w całości do PKN Orlen została zastąpiona dawnym logo „CPN„.

Nazwa CPN jest wciąż kultowa dla starszych pokoleń. Oznacza to, że każdego dnia miliony Polaków wciąż jadą na CPN, aby zatankować auto.

W podobny sposób pojawiła się stacja pod szyldem Petrochemii Płock pojawiła się w Bodzanowie koło Płocka stacja. Obie stacje powstały na 20 rocznicę połączenia firm.

Może kiedyś trzeba by pójść o krok dalej i w efekcie powrócić do modernistycznego, obłego kształtu dawnych stacji. Na początek można stylizować na stary kształt dystrybutory aby w odróżnieniu od obecnych dawały poczucie więzi z tradycją.

CPN nasz narodowy sen – sentyment zostaje

Na wypadek gdyby zaistniał problem jak trafić na CPNStacja Paliw CPN – Markowska 15a, Warszawa

CPN · Jacek Stęszewski

Inspiracją do tytułu artykułu „CPN nasz narodowy sen” zrodził się z fragment piosenki CPN · Jacka Stęszewskiego. Bardzo dziękuję!!

Statystyki dot. stacji CPN dystrybutory
Statystyki dot. stacji CPN dystrybutory

Jak w komunie z benzyną bywało pamiętają tylko najstarsi, dlatego dla tych którzy nie pamiętają lub nie chcą, przypominam fragmenty DTV.

Poniżej fragmenty ówczesnej rzeczywistości, bez wątpienia odpowiednio wybrane:

Dziennik TV z 28.06.1984 roku. Stacja CPN to obecnie stacja Orlen ul. Limanowskiego 25 w Warszawie.

Dziennik TV z 15.11.1984. PRL 1984 CPN spekulacja. Wrocław bar mleczny. Włamanie do sklepu

Dziennik TV z 16.11.1989 roku. CPN Raporty z Gdańska, Poznania, Opola, Wrocławia i Krakowa.

Bardzo ciekawy artykuł dzięki któremu dowiemy się więcej – Weekend w PRL

JAK ZACZYNAŁ ORLEN?

CPN nasz narodowy sen Stacja CPN w Modlinie lata 70-e
Stacja CPN w Modlinie lata 70-e – CPN nasz narodowy sen

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.

rozważ wynajem długoterminowy, to może być lepsze od innych form nabycia

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia