Różne typy niepełnosprawności

303

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Różne typy niepełnosprawności
Różne typy niepełnosprawności

Różne typy niepełnosprawności. Witam, mówi Wojtek, chciałem poruszyć pewien problem, mianowicie, większość społeczeństwa myśli, że niepełnosprawny musi jeździć na wózku. Owszem czasami tak jest, ale nie zawsze i to nie chodzi tylko o osoby niepełnosprawne intelektualnie bo są przeróżne niepełnosprawności. Dobrym przykładem jestem właśnie ja, jestem niepełnosprawny ruchowo (nie trzymam równowagi), chodzę o kuli, ale dodatkowo mam uszkodzony móżdżek. Przez to się trzęsę jak alkoholik. Wbrew pozorom sporo poruszam się po Warszawie, Legionowie, a nawet całej Polsce. Tu się zaczyna problem bo zazwyczaj chodzę o kuli, ale też poruszam się bez kuli i się często kołyszę. Ludzie zazwyczaj biorą mnie za pijanego, miłe to nie jest, ale już przyzwyczaiłem się na swój sposób (o ile da się do tego przyzwyczaić). Jednak nie chodzi tu konkretnie o mnie, ale ogólnie o niepełnosprawnych, lecz o tym poniżej.

Różne typy niepełnosprawności – stosunek do osób niepełnosprawnych

Jak już wspominałem, sporo poruszam się po mieście, czasami bez kuli, nie zwracam praktycznie uwagi co sobie o mnie ludzie pomyślą. Wiele osób niepełnosprawnych o podobnych dolegliwościach jednak po prostu siedzi ciągle w domu bo się wstydzą wyjść. Niepełnosprawnych w Polsce jest 3-4 miliony więc powinno być widać ich czasem na ulicy, lecz ja widuje ich sporadycznie. Wiele mówi się o poprawie stosunku społeczeństwa do osób niepełnosprawnych, ale nie jest to do końca prawda. Oczywiście czasy się zmieniają bo w XX w. to kompletnie leżało, ale jak widać, aż tak dużo się nie zmieniło. Inną sprawą jest to, że państwo niewiele pomaga, niby są niskopodłogowe autobusy, przejazdy komunikacją miejską za darmo itp. To są jednak tylko dodatki, realna pomoc to jest kasa po prostu, godna renta ponieważ wielu niepełnosprawnych nie może pracować. A tu renta najczęściej wynosi nieco ponad 1000 zł, jak za to samemu wyżyć?

Różne typy niepełnosprawności – praca dla niepełnosprawnych

Oddzielną kwestią jest praca dla niepełnosprawnych, panuje ogóle przekonanie, że osoby niepełnosprawne pracują, a tylko w pewnym sensie tak jest. Pracę zazwyczaj dostają osoby niepełnosprawne intelektualnie bo fizycznie są sprawne i mogą wiele rzeczy robić np, gotować, przenosić towary itp. Osób niepełnosprawnych fizycznie firmy nie chcą zatrudniać bo ich zdaniem do niczego się nie nadają pomimo dofinansowania z Unii Europejskiej. Tak więc jak widać wcale nie jest tak różowo. Co prawda ja dostałem pracę w radiu, ale to był przypadek bo ja już zwątpiłem i wcale niczego nie szukałem bo szukałem już parę lat i nigdzie mnie nie chcieli. Mój brat był w restauracji i wisiało na ścianie ogłoszenie, że szukają osób niepełnosprawnych więc wspomniał o mnie i tak się zaczęło. Poza tym ta restauracja i radio mają jednego właściciela i to nie jest zwykła firma tylko fundacja zatrudniająca osoby niepełnosprawne. Dlatego też mnie tu przyjęli.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o wygranej Igi Świątek w US Open

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia