Oscypek – dobry bo Polski, smaczny, zdrowy i wartościowy. Czy rzeczywiście tak jest? Czy to tylko my Polacy mamy do niego ogromny sentyment? Jak wiadomo kojarzy nam się z pięknymi Tatrami i wakacjami. W dalszej części artykułu postaram się udowodnić, że oscypek jest najlepszy – nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także wartości odżywcze.
Oscypek – dobry bo Polski – po czym poznać ten najlepszy
Oscypek zyskał popularność nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. Ten przepyszny górski ser, jest niewątpliwie wizytówką naszego kraju, a my Polacy jesteśmy z niego bardzo dumni. Sprawdźmy zatem, czemu zawdzięcza swoją wyjątkowość. Oscypek to rodzaj twardego, wędzonego sera, wyprodukowanego z owczego mleka. Prawdziwy, oscypek ma lekko słony smak i wyraźny zapach wędzenia. Powinien mieć żółtawy odcień i kształt obustronnego stożka. Tylko ten wykonany z mleka owczego, w odpowiednich warunkach i procesach, uzyska certyfikat jakości. W tym miejscu warto zaznaczyć, że owce dają mleko od maja do października i dlatego tylko wtedy możemy kupić ten prawdziwy. Odpowiednio wykonany ser powinien ważyć od 60 do 80 dag. Po przekrojeniu powinien mieć kremowy kolor (nieco ciemniejszy przy skórce). Ten oryginalny, podhalański jest bardzo twardy. Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie jakości sera jest ściśnięcie go w najgrubszym miejscu. Jeśli jest zbyt miękki, oznacza to, że nie jest certyfikowanym produktem. W gruncie rzeczy trudno jest odróżnić ten prawdziwy od podrobionego. Dlatego najlepiej kupować go od zaufanych sprzedawców, którzy mają swoje bacówki i nie są nastawieni na masową produkcję.
Oscypek – dobry bo Polski – proces powstawania sera
Zacznijmy może od tego, że aby powstał jeden oscypek należy wydoić 20-30 owiec! Po tej czynności zlewa się mleko przez lniane płótno do drewnianego wiadra, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń, typu trawa i słoma. Pozostawiamy je później na kilka godzin w celu zakwaszenia. Następnie mieszamy je z mlekiem ze świeżego udoju i dodajemy „klag”, czyli wysuszoną i sproszkowaną podpuszczkę, która ścina mleko, tworząc grudki. Wówczas powstanie ser zwany bundzem, który jest poddawany naprzemiennie procesowi parzenia w gorącej wodzie i wyciskaniu. Ten zabieg stosuje się w celu uzyskania jednolitej, zwartej masy. Kolejnym etapem jest formowanie sera rękami, nadając mu wrzecionowaty kształt oraz spięcie foremkami, aby uzyskać charakterystyczne dla regionu zdobienia. Gdy mamy to już wszystko za sobą, ser trafia do solanki, czyli słonej wody. Kąpiel ta ma właściwości bakteriobójcze i usuwa z oscypka nadmiar wody. Końcowym etapem będzie kilkudniowe wędzenie odbywające się pod dachem szałasu. Dym z drewna bukowego bądź świerkowego nada oscypkowi charakterystyczny aromat i kolor.
Oscypek – dobry bo Polski – smaczny, zdrowy i wartościowy
Zastanówmy się co sprawia, że oscypek jest nie tylko smaczny, ale też bardzo zdrowy i wartościowy. Ma to swój początek w miejscu wypasania owiec. Pastwiska Podhala są porastane przez liczne gatunki roślin leczniczych i to właśnie one sprawiają, że mleko owiec jest tak cenne. W swoim składzie ma witaminy, flawonoidy, aminokwasy i składniki mineralne. Jest doskonałym źródłem wapnia, cynku oraz fosforu. Dostarcza także magnez i potas. Obecne są w nim również śladowe ilości żelaza, miedzi i manganu. W porównaniu z mlekiem krowim zawiera więcej witamin z grupy B i A. Występuje w nim też większa ilość białka i kazeiny. Tłuszcz w owczym mleku to też źródło sprzężonego kwasu linolowego, któremu przypisuje się działanie antynowotworowe i prozapalne. Dzięki obecności w swoim składzie flawonoidów, odpowiedzialnych za wzmocnienie naczyń krwionośnych, zapobiega miażdżycy, działa przeciwutleniająco i odtruwająco. Tego typu związki pobudzają perystaltykę jelit, a tym samym wspomagają trawienie. Dzięki wysokiej kaloryczności doskonale sprawdzi się w roli odżywczej przekąski w czasie intensywnej aktywności fizycznej.
Oscypek – dobry bo Polski – sprawdzi się doskonale w twojej kuchni
Oscypek – dobry po polski – możemy spożywać go w formie tradycyjnej, jak i z wieloma dodatkami. Zacznijmy może od banalnie prostej przekąski, jaką jest grillowany oscypek podawany z odrobiną żurawinowej konfitury. Swoje zastosowanie znajdzie także w zapiekankach, sałatkach oraz pizzy. Poniżej przepisy z oscypkiem w roli głównej.
Sałatka z oscypkiem i jabłkiem :
-oscypek – 50g
-mix sałat – 25g
-jabłko – 70g
-orzechy włoskie – 15g
-syrop z agawy – 15g ( 1 łyżka )
-sok z cytryny – 20 ml( 2 łyżki )
-oliwa z oliwek – 10 ml ( 1 łyżka )
Oscypek i jabłko pokroić w kosteczkę, sałatę porwać, dodać orzechy i wszystko razem wymieszać. Połączyć ze sobą syrop z agawy, sok z cytryny i oliwę z oliwek. Polać na sałatkę i delikatnie wymieszać. Smacznego !
Zapiekany oscypek z pomidorami :
-duży ser oscypek
-dwa duże pomidory
-natka koperku
-natka pietruszki
-sól i pieprz
Oscypek kroimy na grubsze plasterki, tak samo kroimy pomidora. Na przemian układamy produkty na blaszce. Całość przyprawiamy solą i pieprzem, posypujemy koperkiem i pietruszką. Zapiekamy w piekarniku przez około 20 minut. Smacznego !
Przeczytaj także :Trwa pomidorowy zawrót głowy
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż !
Foto :https://www.pexels.com/pl-pl/