Problemy z koncentracją – jak walczyć?

259

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Problemy z koncentracją – jak walczyć?
Zaburzenia koncentracji niekiedy wymagają wdrożenia specjalistycznego leczenia.

Niekiedy zdarzają się takie dni, że zwyczajnie nic nam nie wychodzi. Trudność pojawia się jednak wówczas, gdy brak skupienia zaczyna towarzyszyć nam każdego dnia. Problemy z koncentracją jak z nimi walczyć? Kiedy mogą być skutkiem poważnej choroby? 

Problemy z koncentracją – jak walczyć – objawy 

Problemy z koncentracją kojarzą nam się przede wszystkim z trudnością ze skupieniem na danej czynności. Powierzone zadanie wykonujemy niekompletnie lub niedokładnie. Kłopoty z uwagą bardzo często wiążą się z problemami z pamięcią. W efekcie zapominamy o wykonaniu konkretnego zadania. Zaburzenia koncentracji wpływają na relacje społeczne, bowiem w wielu przypadkach nie potrafimy ze zrozumieniem wysłuchać naszego rozmówcy, przez co umykają nam istotne fakty. Co więcej, mamy problemy z organizacją i zaplanowaniem danego dnia. Niewykonane czynności nieustannie odkładamy na później. Ponadto zaczynamy mieć tendencje do gubienia różnych rzeczy. Trudności z koncentracją wiążą się również z różnego typu zaburzeniami psychicznymi, w tym wahaniami nastroju oraz zaniżoną samooceną. Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować tego typu problemy. Jedną z nich jest codzienna higiena życia, np. stres, przemęczenie, czy przepracowanie. Pamiętajmy, że żyjemy w czasach, w których nieustannie towarzyszy nam nadmiar zewnętrznych bodźców. 

Problemy z koncentracją

Problemy z koncentracją – jak walczyć – sposoby leczenia 

Zaburzenia koncentracji mogą też być efektem poważnych dolegliwości. W zależności od typu problemu mamy różne sposoby radzenia sobie z nim. Jeżeli trudności spowodowane są złym trybem życia, warto przede wszystkim dobrze zaplanować swój dzień pracy. Usuńmy wszelkiego rodzaju źródła hałasu. Tu dobrym patentem mogą być np. stopery do uszu. Jest to rada przede wszystkim dla osób pracujących zdalnie. Podstawową sprawą jest jednak odpowiednia ilość snu. Dzień z dużą ilością obowiązków warto zaplanować, tak, by o niczym nie zapomnieć. W tym wypadku mamy nawet aplikacje ułatwiające organizacje codziennego dnia. Codziennie pamiętajmy też o regeneracji. Już kwadrans aktywności fizycznej na świeżym powietrzu może sprawić, że będziemy bardziej wydajni. W trakcie pracy również róbmy sobie przerwy. Nasz organizm potrzebuje także odpowiednich wartości odżywczych, dlatego nasza dieta powinna być bogata m.in. w kwasy omega-3. Ponadto dobroczynne właściwości ma np. zielona herbata.

Problemy z koncentracją – jak walczyć data-lazy-srcset= „>

Problemy z koncentracją – jak walczyć – terapia 

Koncentracji będzie sprzyjać także unikanie alkoholu. Jeśli chodzi o leczenie, to przy poważnych zaburzeniach niezbędna jest pomoc specjalistyczna. Tu mamy zarówno psychoterapię, jak i farmakoterapię. Warto dodać, że przy krótkotrwałych epizodach lekarze często zalecają czasowe przyjmowanie środków z zawartością magnezu. Ponadto w farmakoterapii stosuje się środki stymulujące, jak i niestymulujące. Pamiętajmy, że jeżeli zaburzenia koncentracji trwają zbyt długo, należy udać się do lekarza. Mogą one bowiem świadczyć o poważnych dolegliwościach, np. chorobie Alzheimera. Tu jednak powinniśmy zaniepokoić się wówczas, gdy obok spadku koncentracji występują takie objawy jak: napady agresji, zaburzenia mowy czy trudności z wykonywaniem codziennych czynności. Kłopoty z koncentracją są też bardzo niebezpieczne u dzieci i młodzieży. Mogą bowiem świadczyć o różnego rodzaju zaburzeniach rozwojowych. Bardzo często są też jednym z objawów dolegliwości tarczycy. 

Problemy z koncentracją – jak walczyć?

Problemy z koncentracją – jak walczyć – co to jest? 

Jak walczyć z zaburzeniami koncentracji? Okazuje się, że metody leczenia uzależnione są m.in. od przyczyny problemu. Czym jest jednak sama koncentracja? Jest to nic innego, jak umiejętność utrzymania uwagi na wykonywaniu określonych zadań. Prawidłowe funkcjonowanie mózgu umożliwia nam filtrowanie nadmiaru informacji i oddzielania ich od różnych bodźców. O ile w przypadku najmłodszych dzieci naturalna jest trudność dłuższego skupienia na jednej czynności, o tyle brak tej umiejętności w wieku dorosłym zwykle świadczy, że pojawił się problem. Im szybciej zatem będziemy w stanie zareagować, tym bardziej nie dopuścimy do pogłębiania się problemu. Koncentracja to czynnik, który umożliwia nam funkcjonowanie każdego dnia. Dbajmy więc o nią – niezależnie od wieku. 

Foto: Pexels.com

Przeczytaj także: Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy, leczenie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia