Choroba Alzheimera – przyczyny i leczenie

237

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Choroba Alzheimera – przyczyny i leczenie
Jakie są pierwsze symptomy choroby Alzheimera? Na zdjęciu Agata Strzałka, opiekunka seniorów oraz autorka książki pt. „Jeszcze nie zwariowałam (chyba)”.

Choć choroba Alzheimera dotyka ludzi starszych, to jej pierwsze objawy mogą pojawić się nawet 30 lat wcześniej. Jakie są jej główne przyczyny i jak wygląda leczenie? Czy chorobie Alzheimera można zapobiec? 

Choroba Alzheimera – przyczyny i leczenie – początkowe fazy 

Choroba Alzheimera to jeden z najczęstszych typów demencji. Inaczej określana jako postępujące zwyrodnienie układu nerwowego. Do tej pory nie ustalono jednoznacznej przyczyny powstawania dolegliwości. Wiadomo jednak, że powoduje ona uszkodzenie kory mózgowej. Jak już wyżej wspomnieliśmy, początkowe objawy mogą pojawić się już kilkadziesiąt lat wcześniej. W praktyce polegają one zwykle na tzw. wolniejszym myśleniu. Osoby chore zaczynają mieć problemy z wykonywaniem codziennych czynności. Wczesny etap daje już dużo bardziej charakterystyczne dolegliwości. Pojawiają się coraz poważniejsze trudności w zapamiętywaniu. Przejawiają się także nietypowe zachowania, np. w postaci chowania przedmiotów w dziwnych miejscach. Jest to także czas, w którym można zaobserwować silnie wahania nastroju. Przy etapie drugim chory zaczyna potrzebować nieustannej opieki. Problemy z pamięcią uniemożliwiają rejestracje bieżących wydarzeń i próśb. Mogą pojawić się także urojenia, a także trudności z orientacją w terenie. 

Fragment rozmowy z Agatą Strzałką

Choroba Alzheimera – przyczyny i leczenie

Choroba Alzheimera – przyczyny i leczenie – objawy 

W trzecim etapie rozwoju następuje przede wszystkim utrata zdolności ruchowych i prawidłowej komunikacji. Wówczas chory zaczyna potrzebować całodobowej opieki, gdyż nie jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania. Same objawy dzielą się m.in. na te związane z pamięcią i racjonalnym myśleniem. Sygnałem mogą być przykładowo wielokrotnie zadawane te same pytania. Chory nie może skoncentrować się na codziennych czynnościach. Ponadto podejmowanie decyzji w zwykłych sprawach staje się coraz bardziej kłopotliwe. Następuje całkowita zmiana osobowości, która nie tylko wpływa na relacje społeczne, ale i może powodować niebezpieczne sytuacje. Przykładowo tendencją wśród chorych jest np. zapominanie o pozostawieniu włączonego gazu. Chorzy również miewają irracjonalne myśli, chociażby oskarżając współmałżonka o romans. W końcowym etapie z kolei dochodzi do braku rozpoznawania twarzy, nawet wśród najbliższych osób. Choroba zwykle zostaje zdiagnozowana w momencie wystąpienia ostrych objawów. Badania najpierw opierają się na szczegółowym wywiadzie z pacjentem. 

Choroba Alzheimera – przyczyny i leczenie

Choroba Alzheimera – przyczyny i leczenie – diagnostyka 

W dalszej części przeprowadzane są testy sprawdzające pamięć, koncentracje, jak i kondycję psychiczną pacjenta. W momencie potwierdzenia choroby sprawdzany jest również stopień jej zaawansowania. Badania dodatkowe obejmują także tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Szczegółowa diagnostyka jest potrzebna również po to, by wykluczyć ewentualnie inne dolegliwości neurologiczne. Jeśli chodzi o leczenie, to choroba Alzheimera jest dolegliwością postępującą i nieuleczalną. Mamy jednak kilka sposobów hamujących postępowanie choroby. W tym wypadku początkowo zalecane są m.in. środki farmakologiczne poprawiające pamięć. Niektóre leki wspierają również funkcje poznawcze. Gdy choroba znajduje się już w zaawansowanym stadium, należy zadbać o to, aby osoba starsza czuła się w domu dobrze i bezpiecznie. Tu warto zastosować oznakowania i oświetlenia pomieszczeń, które pomogą w problemach z orientacją. Mimo dolegliwości chorzy nadal powinni pozostać aktywni społecznie. Jest to bowiem ogromne wsparcie dla zdrowia psychicznego. 

Choroba Alzheimera – przyczyny i leczenie

Choroba Alzheimera – przyczyny i leczenie – profilaktyka 

Jak wyżej wspomnieliśmy, pierwsze symptomy choroby mogą pojawić się już w młodym wieku. Poznaliśmy już przyczyny i leczenie choroby Alzheimera. Okazuje się jednak, że można jej zapobiegać. Dużą rolę odgrywa tu m.in. aktywność fizyczna. Rozwój problemu mogą opóźnić również prace wymagające aktywności umysłowej. Niekiedy specjaliści zalecają także przyjmowanie różnego rodzaju suplementów. Bardzo dobrym rozwiązaniem u osób starszych są Uniwersytety Trzeciego Wieku, które trenują mózg, jednocześnie wspierając aktywizację społeczną.

Fragment rozmowy z Agatą Strzałką

Tymczasem poniżej zapraszamy na rozmowę z Agatą Strzałką – opiekunką seniorów oraz autorką książki pt. „Jeszcze nie zwariowałam (chyba)”, która porusza szeroko pojętą problematykę ludzi starszych. Wywiad na temat różnych aspektów choroby Alzheimera został przeprowadzony w ramach kolejnej audycji „Z dobrej strony”, której możecie posłuchać na naszej antenie w każdy poniedziałek, po g. 16:00. 

Foto: Pexels.com, Pixabay.com

Sprawdź, jakie są darmowe leki od 1 Września 2023.

Przeczytaj także: Depresja u osób starszych

https://bezpiecznapodroz.org/sluchaj-nas-online/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia