III Ogólnopolski Mityng Modelarski / 1-2.10

366

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

III Ogólnopolski Mityng Modelarski. Przed wejściem do muzeum stoi największy w Polsce śmigłowiec transportowy Mi-6a. w zielonych barwach maskujących.
III Ogólnopolski Mityng Modelarski.

W dniach 1-2 października 2022 roku, w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, odbędzie się III Ogólnopolski Mityng Modelarski. Do wzięcia udziału w zdrowej, modelarskiej rywalizacji, organizator zaprasza modelarzy indywidualnych, a także zrzeszonych w organizacjach i klubach w Polsce i za granicą. Przewiduje się możliwość startu w kilkudziesięciu klasach konkursowych – w zależności od skali i rodzaju obiektu. Samoloty, śmigłowce, pojazdy, figurki, dioramy, a nawet modele sci-fi, etc., a także z podziałem na grupy wiekowe. Wnikliwej ocenie będą poddawane modele redukcyjne wykonane z tworzywa sztucznego oraz metalu. A ponieważ, nie samymi modelami Mityng żyje, dla gości i uczestników zaplanowano wiele dodatkowych atrakcji.

III Ogólnopolski Mityng Modelarski – misja MUZEUM

26 sierpnia 2011 roku – Uroczyście otwarto Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. W uroczystości udział wzięli: Sekretarz Stanu MON Czesław Mroczek oraz Dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski.

Inicjatorem powołania do życia placówki muzealnej o tematyce lotniczej był ówczesny Dowódca Sił Powietrznych. Wspierali go pasjonaci lotnictwa, oraz lokalne i regionalne środowiska seniorów lotnictwa wojskowego wraz z żołnierzami Sił Powietrznych.

Muzeum jest wyrazem hołdu dla środowisk lotniczych i żołnierzy sił powietrznych. Dla pasjonatów awiacji, dodatkową atrakcją jest zlokalizowanie Muzeum w  bezpośrednim sąsiedztwie dęblińskiej „Szkoły Orląt”, jak również 4 Skrzydła Lotnictwa Szkoleniowego. Częste przeloty wojskowych statków powietrznych nad ekspozycją, dostarczają gościom muzeum dodatkowych wrażeń.

Misją tej państwowej instytucji kultury jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego. W szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej. Popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. 

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, to największa placówka w regionie, prezentująca zabytki techniki lotniczej oraz pamiątki związane z polskim lotnictwem wojskowym pozyskiwanych drogą kwerend oraz przekazów sprzętu wycofywanego ze służby przez Wojsko Polskie. W swoich zbiorach muzeum posiada również unikatowe pamiątki i dary od byłych żołnierzy sił powietrznych oraz przekazy kolekcjonerskie.

Zaproszenie na imprezę.

 Blisko 100-letnie tradycje lotnicze Dęblina, jak również najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł, odzwierciedla wystawa główna „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”.

III Ogólnopolski Mityng Modelarski – ekspozycja MUZEUM

Jak możemy przeczytać na portalu muzeum, ekspozycję ułożono chronologicznie, uzupełniając ją wieloma dokumentami i archiwaliami. Oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego, wzbogacono ją również prezentacjami dźwiękowymi i filmowymi. Prezentuje między innymi osobiste rzeczy po tragicznie zmarłym mjr. pil. Eugeniuszu Horbaczewskim – dowódcy 315 Dywizjonu Dęblińskiego, oraz odznaki lotnicze od czasów zaborów po współczesność. Najważniejszym eksponatem jest niewątpliwie sztandar – relikwia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej. Gratkę dla miłośników lotnictwa stanowi zrekonstruowany domek pilota z czasu Bitwy o Anglię. Oraz archiwalia, umundurowanie i pamiątki nawiązujące do symboliki słynnego Dywizjonu 303 i innych eskadr kościuszkowskich.

Na zewnętrznej ekspozycji, pomiędzy wieloma egzemplarzami stoi rządowy Jak-40 (mat. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie)

Wystawa plenerowa to ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców). Przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, w tym zestawy radiolokacyjne. Wśród eksponatów znajdują się polskie konstrukcje, takie jak: TS-8 Bies, TS-9 Junak-3, TS-11 Iskra, czy I-22 Iryda. Cała rodzina produkowanych w Polsce licencyjnych myśliwców Lim i śmigłowców Mi-2, a także jeden z największych śmigłowców Mi-6. Muzeum prezentuje przekrój powojennych konstrukcji wykorzystywanych przez polskie lotnictwo wojskowe, co stanowi zarazem unikatową na skalę światową kolekcję samolotów myśliwskich zza żelaznej kurtyny. W hangarze prezentowana jest wystawa silników lotniczych – od tłokowych po olbrzymie silniki odrzutowe do samolotów typu MiG-21, czy Suchoj – Su 7. Gratką dla pasjonatów lotnictwa jest wejście na pokład wybranych statków powietrznych, m.in. do samolotu Jak-40 i jedynego w Polsce śmigłowca Mi-6.

Uzbrojenie i sprzęt będący na wyposażeniu dawnych wojsk obrony przeciwlotniczej prezentuje Muzeum Obrony Przeciwlotniczej.

III Ogólnopolski Mityng Modelarski – program Sobota 01.października

9:00-12:00 przyjmowanie modeli

12:30 oficjalne otwarcie zawodów

13:00 przelot i lądowanie latającej repliki samolotu RWD -8

13:30 prelekcja i otwarcie wystawy „Polskie wynalazki lotnicze”

14:00 do zamknięcia muzeum o godz. 17:00 – zwiedzanie wystaw przez zawodników plus wykłady otwarte na auli.

15:00 ocena i sędziowanie modeli

16:00 zwrot formularzy zgłoszeniowych przez fundatorów nagród specjalnych

17:00 zamknięcie terenu wystawy modelarskiej

wydarzenia towarzyszące:

w programie zaplanowaliśmy wykłady otwarte dla uczestników Mityngu i publiczności

14:00– „Międzynarodowy turniej lotniczy 1929-1934” – Dariusz Cymerys pilot, instruktor z Zaolziańskiego Stowarzyszenia Lotniczego im. F. Żwirki i S. Wigury w referacie przybliży przebieg, zasady i historię konkursu Challenge, oraz mniej znane fakty problemów technicznych wszystkich ekip biorących w nim udział.

15:00 „Jak doszło do odbudowy RWD-8” Henryk Wicki, inżynier, konstruktor, właściciel Warsztatów Lotniczych TZL opowie o historii budowy repliki. Swoje doświadczenie zdobywał w Aeroklubie Świdnickim, zakładzie usług agrolotniczych, przedsiębiorstwie lotniczym EXIN, fundacji Polskie Orły. Obecnie prowadzi własną firmę – warsztaty lotnicze TZL (Tureckie Zakłady Lotnicze), przeprowadzając budowy, renowacje zarówno zabytkowych jaki współczesnych statków powietrznych.

16:00– ognisko integracyjne

III Ogólnopolski Mityng Modelarski – program Niedziela 02.października

9:30-13:30 zwiedzanie wystaw muzealnych – udział zawodników w wycieczce autokarowej z przewodnikiem

14:00 rozdanie nagród oraz uroczyste zamknięcie zawodów

15:00 odbiór modeli

podczas III Mityngu Modelarskiego zapraszamy na:

wystawy klubowe, warsztaty modelarskie ( Mała Akademia Modelarska ), zwiedzanie Muzeum Sił powietrznych w Dęblinie, zwiedzanie Lotniczej Akademii Wojskowej, wizyta w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego

GIEŁDA MODELARSKA

Giełda modelarska odbędzie się w sobotę w godzinach 10:00-16:00 (rozstawienie stoisk w godzinach 9:00-10:00) oraz w niedzielę od godziny 10:00-14:00 (złożenie stoisk do g. 16:30). Za stoiska organizatorzy pobierają opłatę 300 zł netto/stoisko 9 m2. Opłata może zostać zmniejszona lub organizator z niej zrezygnuje, jeśli właściciel stoiska przeznaczy równowartość w sprzedawanych artykułach do puli nagród dla uczestników mityngu. Rezerwacji stoiska należy dokonać nie później niż do dnia 29 września 2022. Informacje dot. rezerwacji miejsca na stoisko – p. Jacek Zagożdżon j.zagozdzon@muzeumsp.pl, Ilość stoisk jest ograniczona.

Tak dotrzesz do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie:

Inne ciekawe wydarzenia znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia