Organizatorzy, Fundacja Kultury Bez Barier, Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, zapraszają na wielkie święto kultury dostępnej dla wszystkich i najbardziej otwarte wydarzenie w kraju, czyli 10 Festiwal Kultury Bez Barier. Hasło tegorocznej, dziesiątej edycji festiwalu brzmi: MOŻEMY! Festiwal jest wielkim świętem dostępności, dzięki któremu osoby z różnym rodzajem niepełnosprawności mogą korzystać z dostępnych spektakli. Koncertów, pokazów filmowych, wystaw, warsztatów i spotkań. Festiwalowy program tworzą instytucje i organizacje kultury z całej Polski. Do tegorocznej edycji swój akces zgłosiły następujące miasta: Warszawa, Piekary Śląskie, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Łódź, Lublin, Toruń, Białystok, Opole, Bydgoszcz, Rzeszów, Rabka Zdrój, Nałęczów, Katowice. Podobnie do lat ubiegłych, zapraszamy na wydarzenia z tłumaczeniem na PJM, pętlą indukcyjną, audiodeskrypcją, cichymi godzinami czy wsparciem asystentów dostępności.
10 Festiwal Kultury Bez Barier – Fundacja „Naszą misją jest Dostępność”
Działania fundacji w wielu przestrzeniach kultury prowadzą do tego, aby wszyscy, – bez względu na stopień i rodzaj niepełnosprawności, sytuację materialną czy rodzinną, mieli możliwość systematycznego i samodzielnego uczestnictwa w projekcjach filmowych, spektaklach teatralnych, by mogli zwiedzać wystawy w muzeach i w galeriach.
Fundacja jest inicjatorem i organizatorem dostępnych wydarzeń kulturalnych. Pomaga także innym organizować takowe. Z pewnością największymi z nich są festiwale – Festiwal Kultury bez Barier, Festiwal Filmowy Przejścia oraz COOLturalny Festiwal Głuchych. Zawsze, gdy jest taka potrzeba, opracowujemy audiodeskrypcję i napisy dla niesłyszących, zapewniamy pętlę indukcyjną i tłumaczenie na polski język migowy. Tworzymy warunki przyjazne sensorycznie, organizujemy warsztaty dla dzieci.
W ramach prowadzonych działań fundacja szkoli przedstawicielki i przedstawicieli instytucji kultury, samorządów oraz biznesu z komunikacji i pozytywnego odpowiadania na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Fundacja również edukuje, prowadzi warsztaty z dostępności, z empatii, z inkluzji, warsztaty dla osób w każdym wieku (od przedszkolaka do seniora).
10 Festiwal Kultury Bez Barier – dostępność w ramach Festiwalu
Dostęp do informacji
– dostępna strona www pod względem cyfrowym, zgodna ze standardem WCAG 2.0.,
– dostępne materiały promocyjne: grafiki z tekstami alternatywnymi, spoty reklamowe z audiodeskrypcją i napisami.
Dostępne zaproszenia
– w dokumentach, które można edytować,
– wideo w polskim języku migowym (PJM),
– napisane łatwym tekstem.
Komunikacja
– możliwość kontaktowania się z organizatorami w formie, która z pewnością będzie dostępna dla danej grupy odbiorców.
Na przykład z widzami Głuchymi kontaktujemy się mailowo oraz przez wiadomości SMS.
Doświadczony i przeszkolony zespół
– festiwal jest tworzony przede wszystkim przez ekspertów z zakresu dostępności wydarzeń, osoby z niepełnosprawnościami, koordynatorów dostępności w instytucjach kultury oraz wolontariuszy przeszkolonych w obsłudze widzów z niepełnosprawnościami.
Asystent – wolontariusz
– zapewnienie asystenta widzom z niepełnosprawnością wzroku.
Asystenci są wolontariuszami festiwalu.
Dostępność bezpłatnych wydarzeń lub biletów na wydarzenia w specjalnych, festiwalowych cenach
– większość wydarzeń jest bezpłatna albo bilety są w specjalnej, festiwalowej cenie.
Dostępność wydarzeń
W zależności od wydarzenia oraz potrzeb widzów, na wydarzeniach zapewniamy:
– audiodeskrypcję,
– materiały dotykowe,
– napisy dla niesłyszących,
– tłumaczenie na polski język migowy,
– pętlę indukcyjną,
– materiały w łatwym tekście.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM FESTIWALU W 15 MIASTACH
Inne ciekawe wydarzenia znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022