I ZLOT Pojazdów Klasycznych w Kole #Kolskie Klasyki 2.10.2022

927

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

I ZLOT KLASYCZNYCH POJAZDÓW W KOLE #Kolskie Klasyki
I ZLOT KLASYCZNYCH POJAZDÓW W KOLE #Kolskie Klasyki

Pomimo że jest to nowa impreza w naszym kalendarzu postanowiłem o niej napisać, a jest to I Zlot Pojazdów klasycznych w Kole. Odbędzie się on w dniu 2.10.2022 i mam nadzieję że nie będzie ostatni.
Zapraszamy wszystkich miłośników motoryzacji, samochodami, motocyklami i innymi pojazdami które mają minimum 25 lat. Zapraszamy również wszystkich mieszkańców Koła i innych miejscowości by mogli popodziwiać klasyczną motoryzację oraz miło spędzić z nami razem czas.

Rejestracja pojazdów, czyli zlotowy numer pojazdu i gadżety oraz kupon na grochówkę i kiełbaskę dostaniecie po podejściu do namiotu organizatora. Ze względu na porządek najpierw ustawicie pojazd na terenie zlotu.

I ZLOT KLASYCZNYCH POJAZDÓW W KOLE plakat
I ZLOT KLASYCZNYCH POJAZDÓW W KOLE plakat

więcej informacji na stronie organizatora I ZLOT KLASYCZNYCH POJAZDÓW W KOLE #Kolskie Klasyki

I ZLOT Pojazdów Klasycznych w Kole - Koło - zamek_1918-1939
I ZLOT Pojazdów Klasycznych w Kole – Koło – zamek_1918-1939

Ciekawostki historyczne dotyczące Koła

Zamek w Kole został wybudowany u schyłku panowania króla Kazimierza Wielkiego jako typowa gotycka forteca, ale również siedziba starostów kolskich. Zamek był niejednokrotnie odwiedzany przez królów polskich, a od 1433 roku odbywały się w nim zjazdy wielkopolskiej szlachty. Warownia w XVI wieku uległa zniszczeniu podczas najazdu szwedzkiego. Do naszych czasów dotrwały jedynie ruiny budowli – fragmenty zewnętrznych murów, fundamenty wieży bramnej i dolna część drugiej wieży. Obecnie położony nad Wartą zamek jest dobrze zabezpieczony jako trwała ruina i jest celem letnich wycieczek nie tylko turystów, ale również mieszkańców miasta i okolic.

Ratusz miejski został wzniesiony został w I połowie XVI wieku, pierwotnie jako budowla gotycka. Budynek odrestaurowano w 1782 r. i gruntownie przebudowano w latach 1835–1837, autorem projektu przebudowy był polski architekt włoskiego pochodzenia – Henryk Marconi. Inne ratusze jakich autorem jest Marconi zbudowano w Radomiu, Błoniu, Górze Kalwarii, Ciechanowie oraz Augustowie (zniszczony w czasie II wojny światowej). W dorobku architekta jest także kilkanaście kościołów (m.in. Kościół Wszystkich Świętych w Warszawie) i pałaców ( i.in. Pałac Branickich w Warszawie) oprócz tego Hotel Europejski w Warszawie. Ratusz w Kole jest jednopiętrowym gmachem klasycystycznym, z czterokolumnowym portykiem w fasadzie wschodniej. Jedyną widoczną pozostałością architektury gotyckiej była ceglana wieża o podstawie kwadratu, przechodząca w ośmiobok. Wieża zwaliła się podczas katastrofy budowlanej do jakiej doszło w 1987 roku. W 2003 r. wieżę oddano do zwiedzania, a Ratusz po odbudowie jest siedzibą władz miasta.

I ZLOT KLASYCZNYCH POJAZDÓW W KOLE Kolskie Klasyki 2.10.2022

plakat
I ZLOT KLASYCZNYCH POJAZDÓW W KOLE

Na wypadek gdyby zaistniał problem jak trafić na miejsce akcji – Plac Narutowicza, Koło

MIASTO KOŁO Z LOTU PTAKA

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia