Kawa zbożowa to dla wielu ludzi nie tylko smaczny napój, ale i alternatywa tradycyjnej kawy. Choć ma kilka cennych właściwości, to jednak nie każdy może ją pić. Kto powinien uważać na kawę zbożową?
Kto powinien uważać na kawę zbożową – cenne właściwości
Napój otrzymywany jest z jęczmienia lub orkiszu z dodatkiem cykorii czy dodatku cukrowego. Oczywiście kawa zbożowa słynie nie tylko z doskonałego smaku, ale i wielu różnych korzyści. Dzięki zawartości cykorii uznawana jest za naturalny prebiotyk wzmacniający naszą odporność. Oprócz tego jest źródłem m.in. magnezu, cynku, potasu, witaminy B, czy fosforu. Ma bardzo dobry wpływ na układ nerwowy. Nie zawiera kofeiny, dlatego jest idealną alternatywą tradycyjnej kawy. Dzięki swoim właściwościom nie podnosi ciśnienia, zatem mogą ją pić nawet osoby z problemami kardiologicznymi. To właśnie kawa zbożowa jest dla kobiet w ciąży idealnym zamiennikiem tradycyjnej kawy. Jest również całkowicie bezpieczna dla dzieci. Ponadto jej regularnie spożycie spowalnia procesy starzenia. Jej właściwości wspierają układ pokarmowy. W tym wypadku reguluje perystaltykę jelit, jest zatem wskazana dla osób cierpiących np. na zaparcia. Obniża poziom złego cholesterolu, dlatego może być zalecana przy lekkostrawnej diecie.
Kto powinien uważać na kawę zbożową – przeciwwskazania
Ze względu na brak kofeiny, kawa zbożowa nie podrażnia żołądka. Czy jednak faktycznie jest dla każdego? Okazuje się, że uważać powinny na nią przede wszystkim osoby z cukrzycą. Znajdujące się w kawie ziarna poddawane są obróbce termicznej, przez co mają wysoki indeks glikemiczny. Ponadto kawa zbożowa zawiera gluten, dlatego wpływa niekorzystnie na osoby, które chorują na celiakie. Tu alternatywnym rozwiązaniem będzie tzw. kawa żołędziówka niezawierająca glutenu. Kawa zbożowa powoduje uczucie sytości. W związku z tym pojawiło się przekonanie, że wspiera ona odchudzanie. Choć rzeczywiście może zaspokoić łaknienie, to ze względu na swój skład nie można jej uznać za napój odchudzający. Co więcej, ze względu na wspomniany wysoki indeks glikemiczny nie jest zalecana osobom z nadwagą.
Kto powinien uważać na kawę zbożową – krótka historia kawy
Zaskoczeniem dla wielu może być fakt, że kawa zbożowa została stworzona przez Holendrów. Była doskonałą alternatywą dla biedniejszej ludności, która nie mogła pozwolić sobie na smakowanie kawy tradycyjnej. Napój szybko stał się popularny w pozostałych krajach świata. Choć do Polski kawa zbożowa trafiła w XIX wieku, to szerszą popularność zyskała dopiero w czasach I wojny światowej. W czasach PRL-u nawet dzieci piły ją do śniadania zamiast tradycyjnej herbaty. Przez lata kawa zbożowa odeszła w pewnego rodzaju zapomnienie. Dziś zdaje się na nowo przeżywać swój renesans.
Kto powinien uważać na kawę zbożową – przepis na domowy napój
Kto powinien uważać na kawę zbożową? Jak się okazuje ten smaczny napój nie jest dla każdego. Z drugiej strony, jeżeli nie służą nam np. gotowe produkty, to możemy samodzielnie przygotować kawę w domu. Wystarczy, że ziarna zbóż najpierw delikatnie uprażymy na patelni, a następnie schłodzone, zmielimy w młynku do kawy. W kolejnym kroku zalewamy ziarna wrzącą wodą i gotujemy przez ok. 3 minuty. Proporcje możemy dostosować do naszych potrzeb. Pamiętajmy również, że kawę zbożową możemy wzbogacać o dodatkowe smaki, np. karmelu. Przez zawartość cykorii kawa może mieć delikatnie gorzki smak. W tym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie dodanie mleka roślinnego. Choć kawa zbożowa może kusić swoim smakiem, pamiętajmy, by sięgając po nią zadbać przede wszystkim o nasze zdrowie.
Foto: Pexels.com
Przeczytaj także: Rodzaje kaw – która najlepsza?