VIII Festiwal Jazz & Literatura / 6-9.10

300

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

VIII Festiwal Jazz & Literatura. Plakat imprezy, graficznie w stylu produkcji Monty Pytona. Po całej powierzchni plakatu rozrzucone opisy poszczególnych wydarzeń ze wszystkimi szczegółami. W centralnej części gigantyczna trąba, która wybucha.
VIII Festiwal Jazz & Literatura.

W roku 2016, miała miejsce pierwsza edycja festiwalu jazzowego, który powstał ze wspólnej inicjatywy Miejskiego Domu Kultury Batory oraz Agencji New Talents’ Resources Marzena Anioł i powstał w porozumieniu z Miastem Chorzów. Obecną edycję, VIII Festiwal Jazz & Literatura, który odbędzie się w dniach 6-9 października, współorganizują: Chorzowskie Centrum Kultury i Siemianowickie Centrum Kultury – Park Tradycji.

VIII Festiwal Jazz & Literatura – idea

Czym jest Festiwal jazz & literatura? Jak twierdzą sami organizatorzy: to cykl jazzowych koncertów oraz edukacyjno-artystyczne warsztaty związane z muzyką i literaturą. Świat dźwięku, do którego zapraszamy, to jazz we wszystkich odcieniach, a także pogranicza gatunków. Oryginalne propozycje festiwalowe, prezentują artystów nie zaliczanych do głównego nurtu jazzowego, aczkolwiek niezwykłych, wybitnych i nietuzinkowych.

Zgodnie z zapewnieniami organizatorów: część warsztatowa festiwalu skupia się na działaniach dla dzieci i młodzieży, pamiętając przy tym, aby swym zasięgiem objąć również dzieci zagrożone wykluczeniem społecznym.  

Nasz festiwal pragnie promować Chorzów jako miejsce ciekawych i ambitnych działań, chce integrować i pobudzać do aktywności lokalną społeczność i zachęcać mieszkańców do otwartości na nowe doświadczenia artystyczne. Stawia sobie także za cel włączać do współudziału kolejne ośrodki kultury z naszego regionu, nie tylko z Chorzowa, które nie kojarzyły się dotychczas z jazzem i chcą przełamać stereotyp.

VIII Festiwal Jazz & Literatura – 6 i 7 października

W czwartkowy wieczór 6 października, festiwal otworzy Wernisaż fotografii jazzowej Ireny Saneckiej – Fiebig pod tytułem „JAZZ JAMBOREE 1970”. Kolejnym punktem pierwszego dnia festiwalu, będzie koncert ADAM BAŁDYCH & ŁUKASZ OJDANA.  Spotkanie tych dwóch przedstawicieli odrębnych nurtów improwizatorskich, zaowocowało odkrywczą fuzją jazzu, polskiej muzyki ludowej oraz muzyki poważnej.

Piątek 7 października, tego dnia scena będzie wyłącznie we władaniu jazzowej formacji młodego pokolenia, TOMASZ CHYŁA QUINTET. Zespół w całkowicie nieskrępowany sposób, zapożycza to co najlepsze z innych nurtów muzycznych i wykorzystuje w swoich muzycznych eksperymentach. W ten sposób doszło do powstania czterech albumów: „Eternal Entropy” (2017), „Circlesongs” (2018), „Tomasz Chyła Quintet live at Polish Radio 3.” (2019), „da Vinci” (2020). Dokonania muzyczne quintetu zostały zauważone i docenione, w 2019 roku zespół otrzymał nominacje Akademii Fonograficznej do nagrody muzycznej Fryderyki 2019 w kategorii Muzyka Jazzowa, nominacja jako Album Roku dla płyty „Circlesongs”. Tomasz Chyła – lider formacji, otrzymał nominacje jako Artysta Roku w kategorii Jazz. To druga nominacja dla zespołu. Pierwszą otrzymali dwa lata temu w kategorii Jazz, Fonograficzny Debiut Roku za album „Eternal Entropy”. Skład: Tomasz Chyła (skrzypce), Emil Misz (trąbka), Krzysztof Hadrych (gitara), Konrad Żołnierek (kontrabas), Sławek Koryzno (perkusja).

Chorzowskie Centrum Kultury.

VIII Festiwal Jazz & Literatura – 8 i 9 października

Sobotni wieczór 8 października, z pewnością warto rozpocząć od spotkania autorskiego z polskim pisarzem, scenarzystą, dziennikarzem, amerykanistą oraz  współtwórcą serialu „Belfer” – JAKUBEM ŻULCZYKIEM. 

By po chwili poddać się płynącym ze sceny, jazzowym brzmieniom autorstwa MICHAŁ JAN & IMMORTAL ONION. Formacja konsekwentnie ugruntowuje swoją pozycję jako jeden z najciekawszych, nowo falowych projektów polskiego jazzu, także za granicą. Muzycy mają na koncie dwa świetnie przyjęte albumy (debiutancki „Ocelot of Salvation” z 2017 roku i wydany w U Know Me Records „XD [Experience Design]” z 2020 roku) prezentują płytę „Screens”, która została nagrana z inicjatywy trójmiejskiego kompozytora i saksofonisty Michała Jana Ciesielskiego. Kompozycje Michała udowadniają, że fuzja nowoczesnego jazzu z elektroniką może być wciąż świeża i porywająca. W skład zespołu wchodzą: Michał Jan Ciesielski (sax, synth), Ziemowit Klimek (bass, synth), Tomir Śpiołek (piano, synth), Wojtek Warmijak (drums).

Ostatni dzień festiwalu, zapowiada się odlotowo. Dzięki 24 letniemu multi-instrumentaliście z Burkina Faso, Noumassana Dembelé słuchacze zatoną w tradycyjnej muzyce „mandingue” z Afryki Zachodniej. Artysta wywodzi się z grupy „Griot”, co oznacza sługę ale również poetę-śpiewaka. Na „Griocie” spoczywa  odpowiedzialność za przekazywanie tradycji ustnej, poezji oraz muzyki. Ten przywilej jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. W instrumentarium muzyka znajdziemy wyłącznie instrumenty bliskie jego duszy. Przede wszystkim to: „kora” odmiana afrykańskiej harfy – głównego atrybutu muzyki „mandingue”, gra też na „n’goni” i „balafonie”. Jak Noumassan wspomina – już w wieku trzech lat zaczął stawiać swoje pierwsze muzyczne kroki.

Artysta współpracuje z zespołem „Moribaya”, z którym bierze udział w licznych festiwalach. Miał również okazję współpracować z Pawłem Steczkowskim, jak również z Marią Pomianowską. 

Miejski Dom Kultury BATORY w Chorzowie.

VIII Festiwal Jazz & Literatura – program

Czwartek 6 października

Chorzowskie Centrum Kultury – Foyer Ul. Sienkiewicza 3, 41-500 Chorzów

– 18:00 JAZZ JAMBOREE 1970. Wernisaż fotografii jazzowej Ireny Saneckiej-Fiebig (wstęp wolny)

– 19:30 Koncert ADAM BAŁDYCH & ŁUKASZ OJDANA

Piątek 7 października

Miejski Dom Kultury Batory Ul. Stefana Batorego 6, 41–506 Chorzów

– 20:00 Koncert TOMASZ CHYŁA QUINTET

Sobota 8 października

Miejski Dom Kultury Batory Ul. Stefana Batorego 6, 41–506 Chorzów

– 17:00 Spotkanie autorskie JAKUB ŻULCZYK

– 20:00 Koncert MICHAŁ JAN & IMMORTAL ONION

Siemianowickie Centrum Kultury – Park Tradycji

Niedziela 9 października

Park Tradycji (oddział Siemianowickie Centrum Kultury) Ul. Elizy Orzeszkowej 12, 41-106 Siemianowice Śląskie

– 19:00 Koncert NOUMASSAN DEMBELE

Inne ciekawe imprezy znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia