Sopot Jazz Festival 2022 / 7-9.10

265

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sopot Jazz Festival 2022.
Rok 1956, Festiwal jazzowy w Sopockiej Operze Leśnej, skrzętnie odnotowany przezPolską Kronikę Filmową 35/56.

W dniach 7-9 października 2022, odbędzie kolejna edycja jednego z najstarszych festiwali jazzowych w naszym kraju. Sopot Jazz Festival 2022, to trzy dni oryginalnych wykonań muzyki jazzowej. Za dobór artystów odpowiada kurator festiwalu Marcin Wasilewski, znakomity kompozytor, pianista, jeden z najbardziej kreatywnych muzyków jazzowych.

Sopot Jazz Festival 2022 – plan

Chociaż historia festiwalu liczy sobie 66 lat, nadal niezmiennie najważniejszy jest najwyższy poziom wrażeń. Nie inaczej jest w tym roku, jak powiedział kurator festiwalu Marcin Wasilewski –„ Dobór muzyków oraz ich poziom artystyczny jest najistotniejszym dla mnie kryterium wyboru. Ważnym jest również, aby koncerty po sobie następujące dobrze ze sobą konweniowały. Na scenie ujrzymy zatem uznanych artystów średniego i młodego pokolenia z Polski i zagranicy”. Spektrum doznań będzie szerokie, bo jak stwierdził Marcin Wasilewski – „Wysłuchamy muzyki od tej pochodzącej z gorącego Izraela, w której wybrzmiewa nuta żydowskiej melodyki i echo śródziemnomorskiego błękitu, poprzez artystów z chłodnej Norwegii, którzy swoją pozorną powściągliwością przywołują krajobrazy pięknych i tajemniczych fiordów, po artystów z Polski, inspirujących się hinduskim konnakolem czy poezją w ich autorskiej interpretacji jazzu współczesnego”.

Plakat tegorocznej edycji Sopot Jazz Festival.

Sopot Jazz Festival 2022 – artyści

Wydarzenie będzie się toczyło na dwóch partnerskich scenach, w Radisson Blu Hotel w Sopocie oraz na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże, przy sopockim Monciaku.
Ponieważ w 2022 roku przypada 10. rocznica śmierci Tomasza Szukalskiego, Marcin Wasilewski kurator festiwalu, przygotował atrakcję upamiętniającą tego wybitnego artystę. Zaprosił Kwartet Artura Dutkiewicza, w którym wystąpi trzech członków z oryginalnego składu Kwartetu Mistrza. Wystąpią Artur Dutkiewicz Quartet z projektem „Tribute To Tomasz Szukalski” oraz Shai Maestro Quartet, pianista z Izraela z nowym albumem pt. „Human” oraz zespół norweskiego trębacza Mathis Eick Quartet z projektem „When We Leave”.

Sopot Jazz Festival 2022 to również prezentacje polskich młodych i obiecujących muzyków. W tym roku na scenie będzie można zobaczyć Septet Agi Derlak, pianistka i kompozytorka zaprezentuje swój autorski program. Na scenie zaprezentuje się także, wirtuoz kontrabasu i gitary basowej Michał Barański. W trakcie festiwalu muzyk zaprezentuje swój autorski projekt, w którym łączy elementy  folkloru polskiego i indyjskiego. W rezultacie, powstały miks kulturowy to wynik zamiłowania do polskiej muzyki ludowej oraz indyjskich struktur rytmicznych.
Bezsprzecznie to udana próba połączenia mazurkowych rytmów z indyjską muzyką karnatycką.

Nie bez znaczenia jest również skład zespołu występującego na płycie. Na skrzypcach zagra Kacper Malisz, znany z mistrzowskich interpretacji polskich tańców w zespole Kapela Maliszów. Obok niego wystąpi izraelski gitarzysta Shachar Elnatan, stanowiący pomost pomiędzy polską, a bliskowschodnią kulturą muzyczną. Skład osobowy umożliwił połączenie różnych elementów, które historycznie stanowiły część polskiej kultury. Warto zaznaczyć, iż kultura żydowska wywarła ogromny wpływ na muzykę polską na przestrzeni wieków.
W sobotni wieczór odbędzie się prezentacja międzynarodowego projektu „Migratory Poets”. To w nim, czołowy polski saksofonista jazzowy Adam Pierończyk, połączy swe siły z pochodzącym z Trynidadu Anthony’m Josephem, poetą i performerem. Będzie to wyjątkowe połączenie poezji z nowoczesnym jazzem. Dopełnieniem kwintetu będą świetni muzycy z Brazylii, Polski i USA.

Sopot Jazz Festival 2022 – program

Piątek 7 października

Część artystów wystąpi na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie.

20:00 Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie

– Michał Barański Quartet

– Shai Maestro Quartet

Sobota 8 października

20:00 Grand Pavilion w Radisson Blu Hotel, Sopot

– Artur Dutkiewicz Quartet z projektem „Tribute To Tomasz Szukalski”

– Adam Pierończyk/Migratory Poets feat. Anthony Joseph

Niedziela 9 października

18:00 Grand Pavilion w Radisson Blu Hotel, Sopot

Aga Derlak Septet

– Mathias Eick Quintet

Może cię również zainteresować: Festiwal JAZZ W FILMIE.PL

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia