Ford Mustang w wersji Dark Horse

449

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mustang-Dark-Horse-10
Ford Mustang w wersji Dark Horse

To bez wątpienia nowy wzór do naśladowania wśród aut seryjnych i torowych na rynku motoryzacyjnym czyli Ford Mustang w wersji Dark Horse, oraz nowa rodzina wyczynowych, wyścigowych Mustangów.

 Ford Mustang w wersji Dark Horse w najnowszej generacji to pierwsza od 21 lat nowa seria z rodziny Mustang Performance. Mustang Dark Horse charakteryzuje się agresywną i jednocześnie ekskluzywną stylistyką nadwozia i wnętrza, która natychmiast zdradza najlepsze w historii osiągi sportowego Forda coupé z nowym 5-litrowym silnikiem V8 o mocy 500 koni mechanicznych. Będzie to najmocniejsza jednostka napędowa V8 w historii Forda bez doładowania.

Ford Mustang Dark Horse jest oferowany z pakietem poprawiającym i tak znakomitą precyzję prowadzenia. To najlepiej w historii przygotowany do jazdy na torze Mustang z pięciolitrowym silnikiem V8 dopuszczony do ruchu ulicznego. Wszystko to za sprawą ulepszonej aerodynamiki, bardziej wytrzymałym podzespołom, nowemu oprogramowaniu i tuningowi oraz dostępnej sześciobiegowej mechanicznej skrzyni biegów.

Sporty motorowe z udziałem Forda Mustanga za sprawą nowych modeli Mustang Dark Horse S i Dark Horse R to nowy rozdział w historii. Będzie on częścią nowego programu wyścigowego który obejmie aż sześć wyczynowych wersji Mustanga, które pojawią się wkrótce.

Ford Mustang w wersji Dark Horse następca Bullitta

Zespół inżynierów, stylistów i ekspertów Forda powołany wyłącznie do prac nad Mustangiem Dark Horse pracował przez ponad trzy lata. Wynikiem tych prac jest wersja dostępna w samochodach seryjnych i wyczynowych z wieloma detalami stylistycznymi i osiągami, których oczekują miłośnicy samochodów sportowych. Specjalne obręcze kół z włókna węglowego, które dostarczy firma Carbon Revolution dostępne będą w późniejszym terminie. Ford Mustang Bullitt z 2001 roku był poprzednią wersją o tak wysokich osiągach jak obecnie Mustang Dark Horse.

– Przez dziesięciolecia Mustang rywalizował z najlepszymi konkurentami na najbardziej znanych torach na świecie i wygrywał powiedział Jim Farley, dyrektor generalny Ford Motor Company. Zaskoczyliśmy wszystkich i zrobimy to ponownie Mustangiem przystosowanym do jazdy na torze, który zapewnia nowy poziom osiągów, designu i amerykańskiej myśli technicznej. Oddajemy je w ręce klientów, którzy nadal oczekują emocji i chcą auta sportowego z silnikiem V8.

Wyjątkowy 5-litrowy silnik V8 o jeszcze lepszych osiągach niż dotychczas

Mustang siódmej generacji jest bazą Mustanga Dark Horse, który oferuje nowe cyfrowe wskaźniki, nowe silniki i nowy design, czyniące go najbardziej ekscytującym i przyjemnym w prowadzeniu Mustangiem w historii.

– Wzięliśmy nowego Mustanga oraz to, co najlepsze w nowym 5,0-litrowym silniku V8. Dodaliśmy moc, poprawiliśmy aerodynamikę, zastosowaliśmy bardziej agresywne opony i układ kierowniczy o jeszcze wyższej precyzji prowadzenia. Dołożyliśmy także interaktywny kokpit, aby stworzyć Mustanga, który jest ponad wszystkimi 5-litrowymi Mustangami znanymi wcześniej powiedział Ed Krenz, główny inżynier ds. Forda Mustanga.

Sercem Mustanga Dark Horse jest wyjątkowy 5-litrowy silnik Coyote V8 ze zmodyfikowanymi korbowodami, które debiutowały w 760-konnym Mustangu Shelby GT500 z serii Ford Performance. Mustang Dark Horse będzie zapewniał najwyższe osiągi w nowej rodzinie Mustangów.

Mustang Dark Horse jest standardowo wyposażony w mechaniczną skrzynię biegów TREMEC o sześciu przełożeniach. Dźwignia zmiany biegów seryjnie jest zwieńczona tytanową kulą, wykonaną w technice druku 3D. Kierowcy do wyboru mają również 10-stopniową automatyczną skrzynię biegów, która zapewnia szybką i precyzyjną zmianę przełożeń w czasie jazdy autostradą i na torze.

Dark Horse na torze

W celu poprawy osiągów na torze wprowadzono dodatkowy tuning układu napędowego. Mustang Dark Horse jest wyposażony w kanały powietrza chłodzącego hamulce i dodatkowe chłodnice oleju silnikowego i mechanizmu różnicowego (przy tylnej osi) oraz w lekką chłodnicę cieczy chłodzącej silnik o większej wydajności i mocniejszych wentylatorach niż w zwykłym Mustangu.

Do tuningu zawieszenia Forda Mustanga Dark Horse należą bardziej wytrzymały tylny stabilizator i amortyzatory z przodu. Lepsza wydajność układu hamulcowego jest zasługą 19-calowych, 6-tłoczkowych hamulców Brembo z 13,9-calowymi tarczami z przodu. Za układ kierowniczy i trakcję odpowiada dodatkowo wzmocniona rama pomocnicza, zaprojektowana przez inżynierów z działu Ford Performance. Rama zapewnia lepsze prowadzenie kół i za doskonałe informacje zwrotne. Moment obrotowy trafia do tylnych kół Mustanga Dark Horse za pośrednictwem mechanizmu różnicowego Torsen i jest przenoszony na asfalt przez opony Pirelli P ZERO (PZ4) – o średnicy 19 cali i szerokości 9,5 cala z przodu oraz szerokości 10 cali z tyłu.

Ford Mustang Dark Horse seryjnie jest wyposażony w amortyzatory MagneRide dostosowując siłę tłumienia amortyzatorów do jakości nawierzchni i trybu jazdy.

Maksymalne osiągi na drodze i na torze zapewnia Mustang Dark Horse z pakietem Handling, dostępnym jako opcja. Handling poprawia aerodynamikę i zapewnia największą siłę docisku spośród wszystkich nowych Mustangów. Zasługa w tym tylnego spojlera wyposażonego w listwę Gurneya, podobną do tej w Fordzie GT. Elementami pakietu Handling są również sztywniejsze sprężyny zawieszenia, większe stabilizatory z przodu i z tyłu, szersze opony Pirelli Trofeo oraz obręcze kół o średnicy 19 cali i szerokości 10,5 cala z przodu oraz szerokości 11 cali z tyłu.

Dla zapewnienia bezkompromisowych osiągów na torze, klienci mogą wyposażyć Mustanga Dark Horse w lekkie obręcze kół z włókna węglowego firmy Carbon Revolution (dostępne w późniejszym terminie). Tego typu obręcze kół są dostępne do Mustanga po raz pierwszy w historii, nie licząc Mustanga Shelby GT350 i GT500.

Cyfrowy kokpit zorientowany na kierowcę

Do Mustanga siódmej generacji wersja Dark Horse dodaje jeszcze więcej stylu i funkcjonalności dzięki technologicznie zaawansowanym wskaźnikom.

Za spłaszczoną u dołu kierownicą znajdują się anodowane łopatki do zmiany biegów w modelach z 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów. Przycisk do wyboru trybu jazdy znajduje się w zasięgu palców, co umożliwia kierowcy szybką zmianę trybu jazdy. Za kierownicą jest umieszczony 12,4-calowy ekran z cyfrowymi wskaźnikami, których wygląd można konfigurować i dostosować do trybu jazdy.

Ekran za kierownicą płynnie przechodzi w 13,2-calowy wyświetlacz systemu multimedialnego SYNC 4. Ekran i wyświetlacz pokrywa jednolita tafla szkła, a całość delikatnie zwrócono w stronę kierowcy.

Detale we wnętrzu, takie jak ramki wokół otworów wentylacyjnych, są wykończone w kolorze Black Alley o ciemnym metalicznym połysku. Kolor ten zastępuje jasne, srebrne odcienie znane z innych wersji wyposażenia Mustanga.

Mustang Dark Horse jest także dostępny z najnowszym systemem dźwiękowym B&O. System zapewnia znakomitej jakości dźwięk za pośrednictwem 12 głośników i subwoofera.

Wyrafinowany i agresywny design Ford Mustang Dark Horse 2023

Mustang Dark Horse ma najbardziej charakterystyczne detale stylistyczne wśród wszystkich wersji nowego Mustanga.

– Dark Horse to znacznie więcej niż tylko nowa nazwa. Dark Horse wprowadza do Mustanga nowy język stylistyki. Mustang jest wyrafinowany i doskonale dopasowany zarówno do osiągów samochodu seryjnego, jak i auta wyścigowego – powiedział Joel Piaskowski, dyrektor Ford Design. Nowe detale na zewnątrz i wewnątrz jednoznacznie wskazują, że Mustang Dark Horse koncentruje się na osiągach.

Przyciemnione reflektory LED, błyszczący czarny grill z dwoma trapezoidalnymi otworami po bokach. Przedni zderzak z ogromnym wlotem powietrza, który przecinają dwa błyszczące „kły” demonstrują siłę i możliwości Mustanga Dark Horse. Również od tyłu samochód wygląda niezwykle rasowo dzięki spojlerowi, dyfuzorowi i czterem przyciemnionym końcówkom układu wydechowego.

Dla nowej wersji Mustanga zaprojektowano nowe logo Dark Horse, które wizualnie odróżnia go od pozostałych modeli. Umieszczono je na błotnikach, pokrywie bagażnika i progach drzwi, natomiast z przodu pozostała ciemna, anodowana wersja klasycznego logo Mustanga. Wewnątrz znak Dark Horse znajduje się na desce rozdzielczej i na zestawie cyfrowych wskaźników. Każdy egzemplarz będzie mieć indywidualny numer nadwozia.

– Po raz pierwszy w historii Mustanga pokazujemy konia, który patrzy do przodu – powiedział Piaskowski. Jest agresywny, trochę złowieszczy i wychodzi z cienia, aby wygrać.

Dla Mustanga Dark Horse zarezerwowano metaliczny lakier Blue Ember – chłodny, o ciemnym odcieniu, który jednak po oświetleniu emituje ciepły blask. Elementy graficzne na dachu i na pokrywie silnika są dostępne w różnych kolorach i stylach. Opcjonalny Pakiet Appearance obejmuje również ciemne zaciski hamulcowe Brembo w kolorze Notorious Blue z jaśniejszym logo w kolorze Grabber Blue.

Ford Mustang w wersji Dark Horse w sportach motorowych

Wprowadzenie Mustanga Dark Horse jest częścią premiery sześciu nowych wyścigowych wersji tego modelu. Ford będzie rywalizować na świecie w różnych seriach wyścigowych w tym GT3, GT4, NASCAR i NHRA Factory X.

Dwie przeznaczone wyłącznie do wyścigów wersje Mustanga Dark Horse napędzane 5-litrowym silnikiem V8, będą dostępne tylko dla kierowców wyścigowych jedynie do użytku na torach. Mustang Dark Horse S przeznaczono dla entuzjastów tzw. track days. Mustang Dark Horse R opracowano z myślą o udziale w wyścigach.

– Nowy Mustang powstał z przeznaczeniem do wyścigów – powiedział Mark Rushbrook, dyrektor Ford Performance Motorsports. Jesteśmy pewni, że mamy odpowiedni samochód do tego, aby odnosił sukcesy na wszystkich torach i w wielu seriach wyścigowych.

Ford Mustang Dark Horse S stworzono do udziału w wyścigach jako odmianę seryjnego Mustanga Dark Horse. Usunięto w nim wszystkie zbędne części i elementy wykończenia. Wewnątrz znajduje się pełna klatka bezpieczeństwa z certyfikatem FIA, siatki bezpieczeństwa, wyczynowy fotel i pasy bezpieczeństwa. Wyścigową kierownicę będzie można szybko zdemontować dzięki szybkozłączce. Pozostałe elementy bezpieczeństwa obejmują wyłącznik prądu i system gaśniczy.

Fotel pasażera jest opcjonalny i pozwala dzielić się emocjami z innymi entuzjastami lub też udoskonalać technikę jazdy, dzięki wskazówkom instruktora siedzącego w aucie razem z kierowcą. Pokrywę silnika Mustanga Dark Horse S przymocowano zapinkami. Samochód wyposażono w regulowany tylny spojler, aby móc szybko zwiększyć lub zmniejszyć siłę docisku tylnej osi. Sportowy układ wydechowy zapewnia wyjątkowe brzmienie silnika. Mustang Dark Horse S będzie lakierowany w fabryce i przygotowywany w indywidualnych barwach.

Mustang Dark Horse S ma takie same obręcze kół, co dopuszczony do ruchu ulicznego Mustang Dark Horse. Wzmocniony układ hamulcowy zapewnia jeszcze większą skuteczność, aby sprostać wymaganiom jazdy na torze. Amortyzatory Multimatic DSSV umożliwiają nie tylko regulację prześwitu, ale również łatwą zmianę kątów pochylenia kół.

Ford Mustang Dark Horse R

Mustang Dark Horse R to wyczynowy samochód przygotowany do wyścigów. Oprócz elementów wersji Dark Horse S nadwozie standardowo będzie miało wzmocnione spawy, bezpieczny zbiornik paliwa o większej pojemności oraz lekkie obręcze kół z serii Ford Performance Parts.

Dark Horse S, jak i Dark Horse R udoskonalono pod kątem osiągów. Pozbawiono je niemal każdego elementu, który podnosi komfort obsługi i prowadzenia. Zostało w nich tylko to, co jest niezbędne do jazdy, a doszło to, co służy poprawie osiągów – powiedział Krenz.

Poza Mustangami Dark Horse S i Dark Horse R, Ford będzie konkurować w różnych seriach wyścigowych na świecie. Kibice zobaczą nowe wyczynowe Mustangi już w przyszłym roku.

Ford powraca również do wyścigów serii GT3 jako zespół fabryczny z zupełnie nowym samochodem wyścigowym. Mustang GT3 IMSA, który będzie dostępny również dla zespołów klienckich, począwszy od 24-godzinnego wyścigu Daytona w 2024 roku. Ford Mustang GT3 – opracowany wspólnie przez Ford Performance i Multimatic. Do jego napędu użyto 5,4-litrowy silnik V8 na bazie jednostki napędowej Coyote. Zapewni to klientom pełen potencjał Forda Mustanga w wyścigach wytrzymałościowych.

Nowy Ford Mustang GT4 będzie oferowany dla klientów i zadebiutuje już w sezonie 2023. Samochód będzie przygotowany do udziału w klasach GT4 w IMSA, SRO i FIA GT.

W przyszłym sezonie nowy Mustang zadebiutuje również w australijskiej serii Supercars. W kolejnych latach nowe wersje Mustanga pojawią się też w serii NASCAR Cup i w wyścigach NHRA Factory X.

Ford Mustang Dark Horse

The Evolution Of The Mustang In 5 Minutes (from 1964 1/2 – mustang gt 2018)

O Ford Motor Company

Pierwsze samochody marki Ford dotarły do Europy w 1903 roku – w tym samym roku powstała firma Ford Motor Company. Produkcja w Europie ruszyła w roku 1911.

Krótka historia Ford Mustang Evolution: 1964 – 2018

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2022. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia