XXVIII Komeda Jazz Festival / 14-22.10

0
68
XXVIII Komeda Jazz Festival. Na pustej scenie stoi fortepian wraz ze stołkiem. Widok z profilu, na tle brązowej, pofalowanej kotary.
Ukochany instrument Krzysztofa Trzcińskiego "Komedy".

Słupsk i Ustka będą gospodarzami XXVIII Komeda Jazz Festival, który odbędzie się w dniach od 14 do 22 października. Muzyka patrona festiwalu dzięki swojemu urokowi i pięknu, stanowi od lat kanwę dla twórczości wielu artystów polskich i nie tylko, a goście festiwalu będą mogli się o tym przekonać.

XXVIII Komeda Jazz Festival – patron

Krzysztof Trzciński, bo tak brzmi jego nazwisko (Komeda to pseudonim artystyczny) przyszedł na świat w Poznaniu, 27 kwietnia 1931. Już w wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, instrumencie z którym był nierozerwalny do końca życia. W trakcie pobytu w Krakowie, jako 19 latek po raz pierwszy uczestniczył w jam session. Będąc studentem medycyny w poznańskiej Akademii Medycznej, nawiązał współpracę z Dixieland Band Jerzego Grzewińskiego, w latach 1952-54 grał z zespołem Melomani.

Rok 1955 to ukończenie studiów oraz praca w klinice laryngologicznej w Poznaniu. Chcąc ukryć przed współpracownikami, właśnie wtedy zaczął używać pseudonimu artystycznego Komeda. Rok później powstał Sekstet Komedy, który miał swój debiut w czasie otwarcia Oddziału Telewizji w Poznaniu. Występ na 1. Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956 roku, był pierwszym znaczącym sukcesem grupy grającej w składzie: Komeda, Jerzy Milian, Stanisław Pludra, Józef Stolarz, Jan Wróblewski, Jan Zylber.

Kolejny sukces grupy to występ na 6. Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży w Moskwie w 1957 i zdobycie srebrnego medalu. W tym samym roku Komeda nawiązał wieloletnią współpracę z Romanem Polańskim. Po przeprowadzce do Krakowa w 1958 roku, Komeda wszedł do składu zespołu Jazz Believers, a także wystąpił w pierwszej edycji Festiwalu Jazz Jambore. Twórczość Krzysztofa Komedy to także wiele kompozycji filmowych do produkcji krajowych i zagranicznych. Początek roku 1968, to wyjazd Krzysztofa Komedy do USA, współpraca z Romanem Polańskim zaowocowała skomponowaniem tematu przewodniego do  “Rosemary’s Baby”. Po ciężkim wypadku w grudniu 1968, w Los Angeles, Komedę przewieziono do Polski 18 kwietnia 1969. Zmarł po 5 dniach.

XXVIII Komeda Jazz Festival – otwarcie

XXVIII Komeda Jazz Festival.
Leszek Kułakowski, dyrektor artystyczny Komeda Jazz Festival. (fot.komedajazz.com)

Sygnałem otwarcia festiwalu w dniu 14 października, będzie radosna nowoorleańska parada ulicami Słupska oraz plenerowy koncert gdańskiej formacji Down Town Brass, który odbędzie się na Skwerze Krzysztofa Komedy. Start parady przewidziano na godzinę 15:00.

Miejscem kolejnego wydarzenia dnia otwarcia, będzie Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. W. Kilara w Słupsku, gdzie o 19:00

będzie miał miejsce premierowy koncert „Leszek Kułakowski Beautiful Jazzy Opera”. Jak twierdzi sam autor: „ jest to projekt hybryda, cross-over syntetyzujący klasyczną operę z jazzem. Do moich przyjemnych obowiązków „wizjonera jazzu” należy poszukiwanie nowych, twórczych przestrzeni dla muzyki jazzowej. Mój premierowy projekt znakomicie spełnia te oczekiwania – to pierwsza tego typu, nowatorska próba w Polsce. Moje autorskie, hollywoodzkie aranżacje charakteryzują się intensywnością kolorów, nasyconą, bogatą harmonią, różnorodnością rytmów, elementy te jednocześnie nie zakłócają dominującego charakteru poszczególnych arii operowych”.

W programie najpiękniejsze arie świata, perły światowej literatury: Puccini, Bizet, Verdi, Lehar, Curtis, Moniuszko. Wykonawcy: Anna Fabrello- sopran, Łukasz Załęski-tenor, Leszek Kułakowski-aranżacje, fortepian, Tomasz Sowiński- perkusja, Adam Żuchowski- kontrabas, Piotr Sułkowski – dyrygent, orkiestra symfoniczna Sinfonia Baltica w Słupsku.

Na zakończenie pierwszego dnia XXVIII Komeda Jazz Festival, słupski Hotel Atena zaprasza od 21:00, na jam session.

XXVIII Komeda Jazz Festival.
Plakat tegorocznej edycji Komeda Jazz Festival.

XXVIII Komeda Jazz Festival – program 14-16.10

Piątek, 14 października
15:00 – radosna parada ulicami Słupska, koncert zespołu Down Town Brass na Skwerze im. Komedy
19:00 – Filharmonia (Jana Pawła II) – Leszek Kułakowski – Beautiful Jazzy Opera feat (wyczyn). A. Fabrello – sopran, Ł. Załęski – tenor.
21:00 – Hotel Atena – jam session.

Sobota, 15 października
19:00 – Dom Kultury w Ustce – koncert K. „Puma” Piasecki & A.Wendt „We See the Light 59/62”.

Niedziela, 16 października
15:00 – Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku – „Pół wieku Komedy”, wystawa wydawnictw poświęconych kompozytorowi. Kułakowski – Komeda.

XXVIII Komeda Jazz Festival – program 17-22.10

Poniedziałek, 17 października
17:00 – Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku – pokaz multimedialny red. Andrzeja Winiszewskiego pt. „Komeda – twórca filmowy (retrospektywa muzyki filmowej Komedy)”. Barbara Drazkov/ Bartosz Smorągiewicz „Inspired by Komeda”.

Wtorek, 18 października
18:00 – kino Rejs Słupsk – premiera festiwalowa filmu „Na zawsze Melomani”( 2022), spotkanie z Igorem Mertynem, scenarzystą i producentem filmu.

Środa 19 października
17:00 – kino Rejs Słupsk – Pokaz filmów dokumentalnych i krótkometrażowych Edwarda Etlera z muzyką Krzysztofa Komedy oraz spotkanie z reżyserem.
19:30 – kościół pw. św. Jana Kantego – Roman Perucki, Contemporary Music Meets Jazz.

Czwartek, 20 października
19:00 – Pałac Aureus – Christoph Titz & Frobeat.

Piątek, 21 października
18:00 – Muzeum Pomorza Środkowego, Biały Spichlerz – Anna Jopek „Insight”.

Sobota 22 października
16:00 – Kluboksięgarnia Cepelin (Stary Rynek) – spotkanie z Tomaszem Lachem – promocja książki „Kumpel”.
19:00 – Filharmonia – Ewa Bem & Eljazz Big Band.
21:00 – Filharmonia – górne foyer – jam session.

Inne ciekawe wydarzenia znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022