XXVIII Komeda Jazz Festival / 14-22.10

269

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

XXVIII Komeda Jazz Festival. Na pustej scenie stoi fortepian wraz ze stołkiem. Widok z profilu, na tle brązowej, pofalowanej kotary.
Ukochany instrument Krzysztofa Trzcińskiego "Komedy".

Słupsk i Ustka będą gospodarzami XXVIII Komeda Jazz Festival, który odbędzie się w dniach od 14 do 22 października. Muzyka patrona festiwalu dzięki swojemu urokowi i pięknu, stanowi od lat kanwę dla twórczości wielu artystów polskich i nie tylko, a goście festiwalu będą mogli się o tym przekonać.

XXVIII Komeda Jazz Festival – patron

Krzysztof Trzciński, bo tak brzmi jego nazwisko (Komeda to pseudonim artystyczny) przyszedł na świat w Poznaniu, 27 kwietnia 1931. Już w wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, instrumencie z którym był nierozerwalny do końca życia. W trakcie pobytu w Krakowie, jako 19 latek po raz pierwszy uczestniczył w jam session. Będąc studentem medycyny w poznańskiej Akademii Medycznej, nawiązał współpracę z Dixieland Band Jerzego Grzewińskiego, w latach 1952-54 grał z zespołem Melomani.

Rok 1955 to ukończenie studiów oraz praca w klinice laryngologicznej w Poznaniu. Chcąc ukryć przed współpracownikami, właśnie wtedy zaczął używać pseudonimu artystycznego Komeda. Rok później powstał Sekstet Komedy, który miał swój debiut w czasie otwarcia Oddziału Telewizji w Poznaniu. Występ na 1. Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie w 1956 roku, był pierwszym znaczącym sukcesem grupy grającej w składzie: Komeda, Jerzy Milian, Stanisław Pludra, Józef Stolarz, Jan Wróblewski, Jan Zylber.

Kolejny sukces grupy to występ na 6. Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży w Moskwie w 1957 i zdobycie srebrnego medalu. W tym samym roku Komeda nawiązał wieloletnią współpracę z Romanem Polańskim. Po przeprowadzce do Krakowa w 1958 roku, Komeda wszedł do składu zespołu Jazz Believers, a także wystąpił w pierwszej edycji Festiwalu Jazz Jambore. Twórczość Krzysztofa Komedy to także wiele kompozycji filmowych do produkcji krajowych i zagranicznych. Początek roku 1968, to wyjazd Krzysztofa Komedy do USA, współpraca z Romanem Polańskim zaowocowała skomponowaniem tematu przewodniego do  „Rosemary’s Baby”. Po ciężkim wypadku w grudniu 1968, w Los Angeles, Komedę przewieziono do Polski 18 kwietnia 1969. Zmarł po 5 dniach.

XXVIII Komeda Jazz Festival – otwarcie

XXVIII Komeda Jazz Festival.
Leszek Kułakowski, dyrektor artystyczny Komeda Jazz Festival. (fot.komedajazz.com)

Sygnałem otwarcia festiwalu w dniu 14 października, będzie radosna nowoorleańska parada ulicami Słupska oraz plenerowy koncert gdańskiej formacji Down Town Brass, który odbędzie się na Skwerze Krzysztofa Komedy. Start parady przewidziano na godzinę 15:00.

Miejscem kolejnego wydarzenia dnia otwarcia, będzie Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. W. Kilara w Słupsku, gdzie o 19:00

będzie miał miejsce premierowy koncert „Leszek Kułakowski Beautiful Jazzy Opera”. Jak twierdzi sam autor: „ jest to projekt hybryda, cross-over syntetyzujący klasyczną operę z jazzem. Do moich przyjemnych obowiązków „wizjonera jazzu” należy poszukiwanie nowych, twórczych przestrzeni dla muzyki jazzowej. Mój premierowy projekt znakomicie spełnia te oczekiwania – to pierwsza tego typu, nowatorska próba w Polsce. Moje autorskie, hollywoodzkie aranżacje charakteryzują się intensywnością kolorów, nasyconą, bogatą harmonią, różnorodnością rytmów, elementy te jednocześnie nie zakłócają dominującego charakteru poszczególnych arii operowych”.

W programie najpiękniejsze arie świata, perły światowej literatury: Puccini, Bizet, Verdi, Lehar, Curtis, Moniuszko. Wykonawcy: Anna Fabrello- sopran, Łukasz Załęski-tenor, Leszek Kułakowski-aranżacje, fortepian, Tomasz Sowiński- perkusja, Adam Żuchowski- kontrabas, Piotr Sułkowski – dyrygent, orkiestra symfoniczna Sinfonia Baltica w Słupsku.

Na zakończenie pierwszego dnia XXVIII Komeda Jazz Festival, słupski Hotel Atena zaprasza od 21:00, na jam session.

XXVIII Komeda Jazz Festival.
Plakat tegorocznej edycji Komeda Jazz Festival.

XXVIII Komeda Jazz Festival – program 14-16.10

Piątek, 14 października
15:00 – radosna parada ulicami Słupska, koncert zespołu Down Town Brass na Skwerze im. Komedy
19:00 – Filharmonia (Jana Pawła II) – Leszek Kułakowski – Beautiful Jazzy Opera feat (wyczyn). A. Fabrello – sopran, Ł. Załęski – tenor.
21:00 – Hotel Atena – jam session.

Sobota, 15 października
19:00 – Dom Kultury w Ustce – koncert K. „Puma” Piasecki & A.Wendt „We See the Light 59/62”.

Niedziela, 16 października
15:00 – Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku – „Pół wieku Komedy”, wystawa wydawnictw poświęconych kompozytorowi. Kułakowski – Komeda.

XXVIII Komeda Jazz Festival – program 17-22.10

Poniedziałek, 17 października
17:00 – Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku – pokaz multimedialny red. Andrzeja Winiszewskiego pt. „Komeda – twórca filmowy (retrospektywa muzyki filmowej Komedy)”. Barbara Drazkov/ Bartosz Smorągiewicz „Inspired by Komeda”.

Wtorek, 18 października
18:00 – kino Rejs Słupsk – premiera festiwalowa filmu „Na zawsze Melomani”( 2022), spotkanie z Igorem Mertynem, scenarzystą i producentem filmu.

Środa 19 października
17:00 – kino Rejs Słupsk – Pokaz filmów dokumentalnych i krótkometrażowych Edwarda Etlera z muzyką Krzysztofa Komedy oraz spotkanie z reżyserem.
19:30 – kościół pw. św. Jana Kantego – Roman Perucki, Contemporary Music Meets Jazz.

Czwartek, 20 października
19:00 – Pałac Aureus – Christoph Titz & Frobeat.

Piątek, 21 października
18:00 – Muzeum Pomorza Środkowego, Biały Spichlerz – Anna Jopek „Insight”.

Sobota 22 października
16:00 – Kluboksięgarnia Cepelin (Stary Rynek) – spotkanie z Tomaszem Lachem – promocja książki „Kumpel”.
19:00 – Filharmonia – Ewa Bem & Eljazz Big Band.
21:00 – Filharmonia – górne foyer – jam session.

Inne ciekawe wydarzenia znajdziesz w kalendarium: Imprezy plenerowe piknik koncert w sezonie 2022

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia