Chorwacki superelektryk czyli Rimac Nevera

347

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chorwacki superelektryk czyli Rimac Nevera. Na ciemnej scenie pod lekkim skosem, stoi cieno turkusowy niski samochód sportowy. Z tyłu posiada spojler. Samochód oświetlonyz tyłu, skąpym strumieniem światła.
Tak prezentuje się Rimac Nevera. (mat. prasowe Rimac)

Rimac Automobili, większości kierowców nic nie mówiąca nazwa i można się tylko domyślać, że jest ona związana z motoryzacją. Firma jest doskonałym przykładem, jak pasja młodego człowieka, do motoryzacji, techniki motoryzacyjnej oraz moto-sportu może doprowadzić do powstania oraz produkcji supersamochodu. Chorwacki superelektryk czyli Rimac Nevera.

Chorwacki superelektryk czyli Rimac Nevera – historia marki

Marka pojazdów Rimac, wzięła się jak to już wielokrotnie w historii motoryzacji było, od nazwiska założyciela firmy. Marco Rimac, bo o nim właśnie mowa, jako nastolatek z upodobaniem brał udział w wyścigach torowych i driftowych. Swoje spostrzeżenia przekładał na modernizacje i ulepszenia w pierwszym swoim samochodzie. Jak opowiadał sam Rimac: – „Miałem stare BMW E30 (MY 1984), którego używałem do wyścigów driftowych i torowych. Na jednym z tych wyścigów nagle wybuchł silnik gazowy. W tym momencie postanowiłem spróbować zbudować samochód elektryczny. więc samochód był w stanie jechać, ale nie byłem jeszcze zadowolony z rezultatu. Był ciężki, niezbyt mocny, a zasięg był bardzo ograniczony. Z tego powodu zacząłem gromadzić zespół ekspertów, aby opracowywać własne komponenty, odkąd wierzył, że napęd elektryczny może dać znacznie więcej w porównaniu z tym, co jest dostępne na rynku. Już wtedy miałem bardzo jasną wizję mojego ostatecznego celu. Dziś ciężka praca sprawia, że ​​moje marzenie się spełnia.”

Chorwacki superelektryk czyli Rimac Nevera – pierwsze modele

Zgodnie z planem Marco, założona w 2009 roku firma Rimac Automobili miała zajmować się produkcją sportowych, super samochodów o napędzie elektrycznym. Zaawansowanie projektów oraz unikalność uzyskanych patentów, pozwoliły firmie na uzyskanie środków na rozwój.

Chorwacki superelektryk czyli Rimac Nevera.
Rimac Nevera – charakterystycznie otwierane drzwi. (mat. prasowe Rimac)

Rimac Concept One – tak nazywał się pierwszy model opracowany i zbudowany przez firmę Marco Rimaca, a jego oficjalna prezentacja odbyła się we Frankfurcie na targach Motor Show 2011. Jednocześnie uznano go za najszybszy samochód elektryczny, produkowany seryjnie. Rimac C Two – drugi model opracowany przez Rimac Automobili, zaprezentowano na targach Geneva Motor Show w 2018 roku, jako concept car. Rok 2018, z wielu powodów był przełomowy dla firmy Marco Rimaca, ponieważ wtedy podpisano umowę na dostawy układu napędowego do samochodu Pininfarina Battista.

Chorwacki superelektryk czyli Rimac Nevera.
Bogate wnętrze modelu Rimac Nevera. Jak widać karbonu nie brakuje. (mat. prasowe Rimac)

W czerwcu tego samego roku, Porsche należące do Volkswagen Group, nabyło 10% pakiet akcji Rimac Automobili. Otwarto w ten sposób współpracę obu firm w zakresie „elektryfikacji”. W wyniku kolejnych negocjacji z Volkswagen Group, w roku 2021 powstało joint-venture Bugatti-Rimac. 55% udziałów należy do Rimaca, a pozostałe 45% do Porsche. Przy czym Rimac Technology, opracowująca systemy dla globalnych producentów OEM, w 100% należy do Grupy Rimac.

Chorwacki superelektryk czyli Rimac Nevera – najszybszy elektryk na świecie

Model Rimac C Two, przez cały okres swej produkcji był rozwijany, oraz ulegał modyfikacjom. W wyniku czego, narodził się model Rimac Nevera, oraz ruszyła jego limitowana do150szt. produkcja.

Pomimo, że Rimac Nevera jest karbonowym monokokiem, jego waga wynosi 2150 kg. Zawdzięcza to między innymi litowo-manganowo-niklowej baterii nowej generacji, o pojemności 120 kWh, którą można ładować z mocą 500 kW. W ten sposób, wystarczy ok. 20 minut by naładować ją do 80% jej pojemności. Duży wpływ na wagę ma również napęd Nevery składający się z czterech silników elektrycznych o łącznej mocy 1408 kW.

Producent deklaruje, że na pełnej baterii, przejechanie 550 km nie stanowi problemu. Ponieważ samochód o mocy 1914 KM i 2360 Nm momentu obrotowego rozpędza się do setki, poniżej 2 sekund, Rimac przeprowadził „jedynie” 45 testów zderzeniowych. Nevera może osiągnąć prędkość do 412 km/h.

W pierwszym roku produkcji, wszystkie 50 egzemplarzy, mimo ceny 2,4 mln dolarów, znalazły już swoich nabywców.

Może cię również zainteresować: Polski autobus na wodór

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia