Elektryczny samochód dostawczy FSC A32E

Polski elektryczny samochód dostawczy FSC A32E z Lublina, Stalowa Wola z samochodem STAL 158 typ (SA-1) oraz niezniszczalnym w socjalistycznych fabrykach wózkiem akumulatorowym Stal 258 WA-2 i wreszcie PZL Mielec wchodzi na rynek z wózkiem elektrycznym Melex. Chyba niema się czego wstydzić.

541

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Elektryczny samochód dostawczy FSC A32E foto materiały archiwalne PIMOT
Elektryczny samochód dostawczy FSC A32E foto materiały archiwalne PIMOT

Pierwsza była Stalowa Wola z samochodem STAL 158 typ (SA-1) która nie dała rady, po nim kolejna próba tym razem w Lublinie i elektryczny samochód dostawczy FSC A32E. Pomimo tych porażek Polska Ludowa nie przerwała prac nad pojazdami elektrycznymi. Aut osobowych było więcej i też z nich nic nie wyszło, No może z wyjątkiem Melexa.

Rok 1952 wiąże się z powstaniem w Lublinie na Tatarach państwowej Fabryki Samochodów Ciężarowych (FSC). Pierwsze produkowane samochody to Lublin 51. Była to kopia radzieckiego Gaz 51 którego technologię sprowadzono z ZSRR i wzbogaconą o lubelskie logo. Swoje pomysły fabryka zaczęła realizować w dalszej części lat 50. XX wieku. Furorę na rynku zrobił samochód dostawczy marki FSC Żuk, który stał się symbolem epoki komunistycznej.

Gdy Żuk i Nysa w końcu lat sześćdziesiątych były już przestarzałe, powstał więc w FSC prototyp z serii 30/40. FSC Żuk 30/40 (1968) była to seria nowoczesnych jak się wydawało prototypów samochodów dostawczych wzorowanych na Peugeocie. Wzmocniony i unowocześniony silnik S-21, eksperymenty z przednim napędem i wiele wersji to próba która się nie powiodła. Do 1973 roku zmontowano około 50 sztuk prototypów. Biuro Konstrukcyjne Przemysłu Motoryzacyjnego (BKPMot) ze względu na konieczność poniesienia dużych nakładów na rozwój i uruchomienie produkcji program serii 30/40 anulowało w 1973 roku. Władza uznała że nas na to nie stać i należy projekt schować do szafy.

Elektryczny samochód dostawczy FSC A32E i znowu nie wyszło

Po śmierci, FSC Żuk 30/40 został bazą do powstania elektrycznego samochodu dostawczego FSC A32E. Wykorzystano pewne elementy i powstał elektryczny samochód dostawczy FSC A32E. Miało to jednak miejsce dopiero po kilku latach.

Prace rozpoczęto w roku 1976 po zastosowaniu silnika elektrycznego o mocy 22 kW (30 KM) który miał zapewnić zasięg rzędu 60 kilometrów. Problem tkwił w dużej masie akumulatorów, wynoszącej 1,2 tony, oraz bardzo niska ładowność wynosząca około 500 kg, a więc mniej niż w przypadku samochodu ze Stalowej Woli STAL 158 typ (SA-1) który mógł zabrać 800 kg. Zasięg maksymalny oceniono na 60 km co również nie przebijało samochodu STAL 158.

FSC A32E został opracowany przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT) i Instytut Elektrotechniki (IEL). Samochody zabudowane zostały przez FSC (Fabrykę Samochodów Ciężarowych). Podstawa, w tym przypadku prototyp z serii 30/40, opracowano w 1968 roku jako następcę Żuka i Nysy. Drugie życie i tworzenie pojazdu po takim czasie nie bardzo miało sens, nawet jak na samochód elektryczny. Osiem lat to wieczność nie tylko w motoryzacji. Istotną przyczyną wyeliminowania z planów produkcyjnych opracowanych w Lublinie lekkich samochodów ciężarowo-dostawczych były zamierzenia licencyjne, które spowodowały zawieszenie koncepcyjnych prac konstrukcyjnych w dalszych latach. A później był tylko kryzys, koniec epoki Gierka i drugiej Japonii.

Najlepszy okazał się wózek Stal 258 WA-2

Przy okazji prac nad Stal 158 typ (SA-1) opracowano wózek akumulatorowy Stal 258 WA-2. Przeznaczono go do przewożenia towarów o ciężarze do 2000 kg. Wykorzystywany w fabrykach, poczcie i wszędzie tam gdzie wymagała tego potrzeba. Był niezastąpiony, a wyposażenie w hak pozwalało pociągnąć doczepione do niego specjalne przyczepy i tworzyć pociągi drogowe. Posiadał koła pneumatyczne, co umożliwiało jazdę po nierównościach. Była to chyba jak na razie najbardziej udana polska przygoda z pojazdami elektrycznymi. Pojazdy tego typu prawdopodobnie można do dziś spotkać w niektórych zakładach.

PZL Mielec Wózek elektryczny Melex na lotnisku w Mielcu 1986
PZL Mielec Wózek elektryczny Melex na lotnisku w Mielcu 1986 (foto NAC)

PZL Mielec wchodzi na rynek z Melexem

Rok 1971 roku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Mielec daje początek produkcji wózków akumulatorowych. Pojazd oferowany pod nazwą Melex zdobył popularność i trafił na wiele rynków eksportowych. Na początku były produkowane w wersji trójkołowych wózków golfowych, w 1973 roku rozszerzono gamę wyrobów o czterokołowe wózki pasażerskie, bagażowe i golfowe. W 1973 roku mieleccy inżynierowie przedstawili prototyp miejskiego auta o długości 2,61 m – Elektro City CarDo budowy zastosowano dużą liczbę elementów z Polskiego Fiata 126p. Najpopularniejszą wersją w Polsce został dwuosobowy pojazd towarowy z odkrytym nadwoziem. W kolejnych latach gama modeli była wzbogacana o różnego rodzaju zabudowy.

Z pewnością warto przeczytać STAL 158 typ (SA-1) polski krok w stronę elektromobilności

Polskie Prototypy Samochodów Część 2

Polskie Prototypy Samochodów – Część 3

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia