Elektryczny samochód dostawczy FSC A32E

Polski elektryczny samochód dostawczy FSC A32E z Lublina, Stalowa Wola z samochodem STAL 158 typ (SA-1) oraz niezniszczalnym w socjalistycznych fabrykach wózkiem akumulatorowym Stal 258 WA-2 i wreszcie PZL Mielec wchodzi na rynek z wózkiem elektrycznym Melex. Chyba niema się czego wstydzić.

0
161
Elektryczny samochód dostawczy FSC A32E foto materiały archiwalne PIMOT
Elektryczny samochód dostawczy FSC A32E foto materiały archiwalne PIMOT

Pierwsza była Stalowa Wola z samochodem STAL 158 typ (SA-1) która nie dała rady, po nim kolejna próba tym razem w Lublinie i elektryczny samochód dostawczy FSC A32E. Pomimo tych porażek Polska Ludowa nie przerwała prac nad pojazdami elektrycznymi. Aut osobowych było więcej i też z nich nic nie wyszło, No może z wyjątkiem Melexa.

Rok 1952 wiąże się z powstaniem w Lublinie na Tatarach państwowej Fabryki Samochodów Ciężarowych (FSC). Pierwsze produkowane samochody to Lublin 51. Była to kopia radzieckiego Gaz 51 którego technologię sprowadzono z ZSRR i wzbogaconą o lubelskie logo. Swoje pomysły fabryka zaczęła realizować w dalszej części lat 50. XX wieku. Furorę na rynku zrobił samochód dostawczy marki FSC Żuk, który stał się symbolem epoki komunistycznej.

Gdy Żuk i Nysa w końcu lat sześćdziesiątych były już przestarzałe, powstał więc w FSC prototyp z serii 30/40. FSC Żuk 30/40 (1968) była to seria nowoczesnych jak się wydawało prototypów samochodów dostawczych wzorowanych na Peugeocie. Wzmocniony i unowocześniony silnik S-21, eksperymenty z przednim napędem i wiele wersji to próba która się nie powiodła. Do 1973 roku zmontowano około 50 sztuk prototypów. Biuro Konstrukcyjne Przemysłu Motoryzacyjnego (BKPMot) ze względu na konieczność poniesienia dużych nakładów na rozwój i uruchomienie produkcji program serii 30/40 anulowało w 1973 roku. Władza uznała że nas na to nie stać i należy projekt schować do szafy.

Elektryczny samochód dostawczy FSC A32E i znowu nie wyszło

Po śmierci, FSC Żuk 30/40 został bazą do powstania elektrycznego samochodu dostawczego FSC A32E. Wykorzystano pewne elementy i powstał elektryczny samochód dostawczy FSC A32E. Miało to jednak miejsce dopiero po kilku latach.

Prace rozpoczęto w roku 1976 po zastosowaniu silnika elektrycznego o mocy 22 kW (30 KM) który miał zapewnić zasięg rzędu 60 kilometrów. Problem tkwił w dużej masie akumulatorów, wynoszącej 1,2 tony, oraz bardzo niska ładowność wynosząca około 500 kg, a więc mniej niż w przypadku samochodu ze Stalowej Woli STAL 158 typ (SA-1) który mógł zabrać 800 kg. Zasięg maksymalny oceniono na 60 km co również nie przebijało samochodu STAL 158.

FSC A32E został opracowany przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji (PIMOT) i Instytut Elektrotechniki (IEL). Samochody zabudowane zostały przez FSC (Fabrykę Samochodów Ciężarowych). Podstawa, w tym przypadku prototyp z serii 30/40, opracowano w 1968 roku jako następcę Żuka i Nysy. Drugie życie i tworzenie pojazdu po takim czasie nie bardzo miało sens, nawet jak na samochód elektryczny. Osiem lat to wieczność nie tylko w motoryzacji. Istotną przyczyną wyeliminowania z planów produkcyjnych opracowanych w Lublinie lekkich samochodów ciężarowo-dostawczych były zamierzenia licencyjne, które spowodowały zawieszenie koncepcyjnych prac konstrukcyjnych w dalszych latach. A później był tylko kryzys, koniec epoki Gierka i drugiej Japonii.

Najlepszy okazał się wózek Stal 258 WA-2

Przy okazji prac nad Stal 158 typ (SA-1) opracowano wózek akumulatorowy Stal 258 WA-2. Przeznaczono go do przewożenia towarów o ciężarze do 2000 kg. Wykorzystywany w fabrykach, poczcie i wszędzie tam gdzie wymagała tego potrzeba. Był niezastąpiony, a wyposażenie w hak pozwalało pociągnąć doczepione do niego specjalne przyczepy i tworzyć pociągi drogowe. Posiadał koła pneumatyczne, co umożliwiało jazdę po nierównościach. Była to chyba jak na razie najbardziej udana polska przygoda z pojazdami elektrycznymi. Pojazdy tego typu prawdopodobnie można do dziś spotkać w niektórych zakładach.

PZL Mielec Wózek elektryczny Melex na lotnisku w Mielcu 1986
PZL Mielec Wózek elektryczny Melex na lotnisku w Mielcu 1986 (foto NAC)

PZL Mielec wchodzi na rynek z Melexem

Rok 1971 roku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Mielec daje początek produkcji wózków akumulatorowych. Pojazd oferowany pod nazwą Melex zdobył popularność i trafił na wiele rynków eksportowych. Na początku były produkowane w wersji trójkołowych wózków golfowych, w 1973 roku rozszerzono gamę wyrobów o czterokołowe wózki pasażerskie, bagażowe i golfowe. W 1973 roku mieleccy inżynierowie przedstawili prototyp miejskiego auta o długości 2,61 m – Elektro City CarDo budowy zastosowano dużą liczbę elementów z Polskiego Fiata 126p. Najpopularniejszą wersją w Polsce został dwuosobowy pojazd towarowy z odkrytym nadwoziem. W kolejnych latach gama modeli była wzbogacana o różnego rodzaju zabudowy.

Z pewnością warto przeczytać STAL 158 typ (SA-1) polski krok w stronę elektromobilności

Polskie Prototypy Samochodów Część 2

Polskie Prototypy Samochodów – Część 3

I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023. Z pewnością mogą Cię też zainteresować inne tematy umieszczone na naszej stronie.