Łysienie plackowate – czy można leczyć?

254

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Łysienie plackowate
Niestety nie ma metody, która mogłaby skutecznie zapobiec dolegliwości.

Łysienie plackowate to nie tylko problem estetyczny, ale i taki, który może powodować wiele innych chorób. Jakie są jego przyczyny? Jak wyglądają leczenie? Czy dolegliwości można zapobiec? 

Łysienie plackowate – co to jest? 

Łysienie plackowate szerzej określane jest jako proces stopniowej utraty włosów na poszczególnych fragmentach skóry. Początkowo problem najczęściej atakuje okolice głowy. Samo wypadanie włosów jest nagłe. W okolicach skóry można z kolei dostrzec fragmenty meszków włosowych. Choroba może mieć różny przebieg. W najgorszym wypadku dochodzi do całkowitej utraty włosów. Problemowi nie towarzyszą dolegliwości bólowe. W przypadku przyczyn mówi się z kolei m.in. o czynnikach genetycznych, stosowaniu różnych środków, czy życiu w ciągłym stresie. Choroba może spotkać każdego, niezależnie od płci. Bardzo często spotykane jest u osób przed 30 rokiem życia. Ze względu na rodzaje łysienia wyróżniamy: 

– łysienie plackowate wieloogniskowe; 

– łysienie plackowate jednoogniskowe; 

– łysienie całkowite; 

– łysienie uogólnione;

– łysienie złośliwe; 

Problem bardzo często łączony jest z innymi stanami chorobowymi, np. bielactwem, dolegliwościami tarczycy, czy zapaleniem jelita grubego. Ze względu na problemy estetyczne u osób chorych zazwyczaj wpływa również na samopoczucie psychiczne. 

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate – jak rozpoznać? 

Pierwszym sygnałem powinna być oczywiście czujna obserwacja własnego ciała. W przypadku pojawienia się niepokojących symptomów należy udać się do specjalisty. Ten z pewnością będzie chciał przede wszystkim przeprowadzić szczegółowy wywiad. Następnie zleci badania mające na celu zbadanie poszczególnych ognisk skóry. W przypadku łysienia ostrego pobiera się wycinek ze zmiany. Jak wyżej wspomnieliśmy, choroba może mieć różny przebieg, dlatego też leczenie problemu nie ma konkretnego schematu. Mogą to być różnego rodzaju zabiegi i środki farmakologiczne mające na celu odbudowę struktury włosa. Oprócz tego zadbajmy o właściwą dietę i maksymalnie unikanie stresujących sytuacji. W przypadku leczenia łysienia plackowatego warto zatem pomyśleć np. o psychoterapii. Jednym z pierwszych specjalistów, z którymi mamy do czynienia jest zazwyczaj trycholog. Dziś żyjemy w nieustannym pędzie, zły odżywianiu i ciągłym stresie. Czy dolegliwość może wkrótce stać się chorobą cywilizacyjną? Czas pokaże. Łysienie plackowate

Łysienie plackowate – czuć się dobrze we własnym ciele 

Jak już wyżej wspomnieliśmy, łysienie plackowate obejmuje przede wszystkim skórę głowy. Zmiany mogą pojawić się jednak również na paznokcie, czy u mężczyzn – w okolicach zarostu. Oprócz leczenia farmakologicznego niekiedy stosowane są również naturalne środki, np. z wykorzystaniem cebuli, czy aloesu. Specjaliści alarmują jednak, by domowe sposoby były jedynie uzupełnieniem, a nie podstawą kuracji. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się przeszczep włosów. Niestety koszt takiego zabiegu zaczyna się od kilku tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o działania profilaktyczne, to na ten moment nie ma sposobu na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia problemu. 

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate a gwiazdy 

Łysienie plackowate, jak każda inna choroba, nie omija również celebrytów. Jak pamiętamy, tegoroczne rozdanie Oscarów było emocjonujące nie tylko ze względu na same nominacje. W pewnym momencie prowadzący galę, Chris Rock, będąc na scenie zażartował z ogolonej głowy żony Willa Smitha – Jady Pinkiett-Smith. Kobieta poczuła się wyraźnie zniesmaczona, natomiast żart ewidentnie nie spodobał się jej mężowi, który w pewnym momencie wszedł na scenę wymierzając w policzek prowadzącego. Chris Rock początkowo całą sytuację próbował obrócić w żart, po chwili jednak zdecydowano o chwilowym przerwaniu transmisji. Cała sytuacja budziła o tyle niesmak, iż kobieta rok wcześniej wyznała, że cierpi na łysienie plackowate. Gwiazda nie wstydzi się mówić otwarcie o swoim problemie, nazywając go wręcz swoim przyjacielem. Mimo wszystko to właśnie oscarowy incydent z udziałem jej męża spowodował, że o chorobie zaczęto rozmawiać jeszcze bardziej otwarcie. 

Przeczytaj także: Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, leczenie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia