Przejęcie Wisły Kraków przez Cupiała. Ćwierć wieku temu, 27 października 1997 roku o 360 stopni odmienił się los pogrążonej w kryzysie Wisły Kraków. W klub ledwo wiążący koniec z końcem zainwestowało paru wspólników z Bogusławem Cupiałem na czele. Wówczas jeden z najbogatszych Polaków niedługo później spłacił wspólników i pozostał jedynym właścicielem „Białej Gwiazdy”. Właściciel Tele-Foniki miał mocarstwowe plany co do klubu z Krakowa. Cupiał chciał z Wisły zrobić potentata nie tylko na własnym podwórku, ale też w Europie inwestując w zespół grube miliony. Biznesmen, tak jak wielu jego poprzedników wbrew opiniom chciał zarobić na klubie z Reymonta, a jak się skończyło wszyscy wiedzą.
Przejęcie Wisły Kraków przez Cupiała – historia
Rok 1997 to nie tylko dla Wisły, ale także dla całego kraju odległe czasy. Polski naród dopiero co zaczął wstawać na nogi po wielu latach pod panowaniem Związku Radzieckiego. Państwo ze stolicą w Warszawie dopiero zaczynało starać się o przynależność do Unii Europejskiej, kraj dopiero co wchodził do NATO. Prezydentem w czasie swojej pierwszej kadencji był Aleksander Kwaśniewski. Były to także czarne czasy dla polskiego futbolu, okres ogromnej korupcji w polskim futbolu. Jeśli zaś chodzi o infrastrukturę to niemal każdy zespół miał przestarzały stadion, a tylko gdzie nie gdzie były zadaszone trybuny. Nieliczne kluby myślały wtedy o szkoleniu młodzieży. Niemal całe ekipy składały się z krajowych piłkarzy (choć to akurat może i było dla naszych zespołów korzystne). Jakie to odległe czasy, prawda?
Przejęcie Wisły Kraków przez Cupiała – początek ery Cupiała
Jak już wspomniałem, do czasu pojawienia się Cupiała w Krakowie klub z Grodu Kraka przeżywał ciężkie chwile. Wiślacy niemal co roku musieli drżeć o ligowy byt, a 3 miejsce w lidze w 1991 roku można uznać za wybryk natury. Jednak w 1993 roku fortuna odwróciła się od Wisły Kraków, która spadła do II ligi (dzisiejsza I liga). 3 lata po spadku z najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce „Biała Gwiazda” powróciła do elity. Pierwszy sezon w erze Cupiała nie zakończył się sukcesem, ale i tak dużo lepszym rezultatem niż w poprzednich sezonach jakim było 3 miejsce. Jednak już sezon 1998/1999 zakończył się sukcesem jakim było mistrzostwo Polski z 17-punktową przewagą nad drugim Widzewem i trzecią Legią. Niezapomniany dla kibiców z Reymonta był sezon 2002/2003. Wtedy „Biała Gwiazda” zdobyła mistrzostwo Polski i toczyła niezapomniane boje w Pucharze UEFA m. in. z Parmą czy Schalke 04.
Przejęcie Wisły Kraków przez Cupiała – dwumecz z Panathinaikosem
Po przygodzie z Pucharem UEFA i mistrzostwie Polski w sezonie 2002/2003 krakowską ekipę nadal prowadził Henryk Kasperczak. Polski szkoleniowiec w dwóch następnych sezonach także odnosił triumfy w rodzimych rozgrywkach z Wisłą Kraków, ale w Europie było słabo. Dominacja Wisły Kraków tylko w Ekstraklasie to było dla Cupiała zdecydowanie za mało. Marzeniem i jednocześnie obsesją dla właściciela krakowskiego klubu była Liga Mistrzów. Dwa razy było naprawdę blisko, po raz pierwszy w sezonie 2005/2006. Wtedy w III, ostatniej rundzie eliminacji Wisłę pod wodzą Jerzego Engela wyeliminował po dramatycznym meczu Panathinaikos Ateny. Grecy bramkę na 3:1 dającą dogrywkę strzelili w 87 minucie. Następnie już w dogrywce zawodnicy z Aten dołożyli 4 bramkę i to oni awansowali do Champions League.
Przejęcie Wisły Kraków przez Cupiała
Drugie podejście bliskie powodzenia awansu do Ligi Mistrzów to sezon 2011/2012 i czwarta, ostatnia runda eliminacji. Przeciwnikiem ekipy z Małopolski był cypryjski Apoel Nikozja i bardzo podobny scenariusz co parę lat wcześniej z tym, że bez dogrywki. „Biała Gwiazda” przegrywała w rewanżu 2:1 co dawało jej awans i znowu ta sama 87 minuta. Cypryjczycy strzelają na 3:1 i podopieczni Roberta Maskanta muszą odłożyć marzenia o Lidze Mistrzów. Po tych wydarzeniach w Cupiale coś pękło, przestał inwestować duże pieniądze w krakowski klub aż w końcu go odsprzedał. Po końcu ery Bogusława Cupiała Wisła stopniowo staczała się na dno. Apogeum nastąpiło w zeszłym sezonie gdy klub spod znaku Białej Gwiazdy spadł z Ekstraklasy. Łącznie Wisła Kraków gdy jej właścicielem był Cupiał wywalczyła 9 mistrzostw Polski i 2 puchary Polski. Przez ten czas Biznesmen zainwestował w zespół z Reymonta ok. 200 milionów złotych.
Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o planie z gatunku tych niewykonalnych