Relacje pracodawcy z pracownikiem

295

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Relacje pracodawcy z pracownikiem
Relacja pracodawcy z pracownikiem widoczna jest już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej.

Dobra atmosfera w pracy to 90 procent sukcesu w każdej firmie. Relacje pracodawcy z pracownikiem – jak wyglądają złote zasady? Czego dziś oczekuje się od potencjalnych przełożonych? W jaki sposób należy się komunikować? 

Relacje pracodawcy z pracownikiem – nowe pokolenia 

Według niektórych badań, w roku 2025 aż 75 procent pracowników będą stanowić osoby urodzone po 1990 roku. W związku z tym może się wydawać, że dziś przełożeni bardziej chcą być „starszymi braćmi”, niż „rodzicami”. Także i obecne pokolenia oczekują od swoich szefów nie tylko traktowania przez pryzmat realizacji zadań służbowych. Dobry szef to taki, który jednocześnie jest coachem sprawnie funkcjonującym w relacji społecznej. Pytanie, czy w tej sytuacji nie grozi nam utrata autorytetu? Okazuje się, że zachowanie zdrowego balansu jest możliwe, a nawet konieczne. W przypadku relacji szef-pracownik jednym z kluczowych czynników jest brak jakichkolwiek uprzedzeń, co można dostrzec już na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Sama komunikacja powinna być też płynna. Dziś pracownicy oczekują konkretnej informacji zwrotnej względem swoich umiejętności, jak i jakości wykonywanych obowiązków. Chcą też mieć jasno określony zakres obowiązków. Dzisiejszym pokoleniom dużo łatwiej jest również upomnieć się o swoje prawa. 

Relacje pracodawcy z pracownikiem

Relacje pracodawcy z pracownikiem – kij i marchewka 

W kontekście relacji w firmie bardzo często mówimy o tzw. zasadzie kija i marchewki. Jest to nic innego, jak umiejętne nagradzanie oraz upominanie tylko wtedy, gdy faktycznie zachodzi taka potrzeba. Aktualnie dobry szef to nie jest „straszak”, tylko ktoś w rodzaju lidera drużyny, kapitana statku. Ustala koncepcje, wyposaża zespół w narzędzia, przydzielając im odpowiednie role. Pamiętajmy również, że pracodawca nie jest jedynym odpowiedzialnym za prawidłowe relacje. W przypadku pracowników z kolei istotne jest, by nie tylko potrafili pokazać swoje zaangażowanie, ale i nie bali się inspirować swoimi pomysłami zespół oraz samego szefa. Szef z kolei zadania powinien dobierać pod faktyczne umiejętności zespołu. Przeciążenie pracowników bowiem automatycznie wpłynie na jakość wykonywanych poleceń. Z drugiej strony polecenia zbyt łatwe będą budziły zniechęcenie i frustrację. Ponadto niezmienne od lat kluczowe są takie cechy jak: terminowość, zaufanie, szczerość i umiejętność dotrzymania danego słowa. 

Relacje pracodawcy z pracownikiem

Relacje pracodawcy z pracownikiem – w zespole siła 

Pracodawca, który interesuje się życiem prywatnym swoich podwładnych? Owszem, jednak wszystko w granicach rozsądku. Tu mowa przede wszystkim o empatii, która jest kluczowa zwłaszcza w sytuacji, gdy pracownik boryka się z poważnym, życiowym problemem. Pracodawca, który we właściwym czasie poda rękę, jednocześnie zbytnio nie ingerując w sprawy osobiste jest na wagę złota. Jak wyżej wspomnieliśmy, dzisiejsze pokolenie pracowników ma zupełnie inne oczekiwania wobec swojego przełożonego. Panuje nawet przekonanie, że są zdecydowanie bardziej roszczeniowi, co możemy zauważyć, chociażby w korporacjach, w których pracują osoby z różnych pokoleń. A co z typowo technicznymi oczekiwaniami? Okazuje się, że oprócz satysfakcjonującego wynagrodzenia, wartością dodaną są też różnego rodzaju bonusy, opieka medyczna, czy możliwość korzystania ze służbowego transportu i urządzeń. Istotne są także nieustanne możliwości rozwoju. Coraz większą popularnością cieszy się też praca w trybie hybrydowym. Nierzadko pracodawcy starają się odpowiadać na indywidualne potrzeby swoich pracowników. 

Relacje pracodawcy z pracownikiem

Relacje pracodawcy z pracownikiem – same korzyści 

Świat pędzi do przodu. Pracodawcy, oprócz podnoszenia własnych umiejętności, muszą nadążać za dynamicznie zmieniającym się rynkiem. Pamiętajmy, że pracownik zgłaszający swoje CV także wybiera daną firmę niczym produkt z reklamy. W większości przypadków podejmuje tę decyzję nie tylko w celach zarobkowych, ale i z powodu chęci identyfikowania się z określoną marką. Konflikty i nieporozumienia, tak jak w rodzinie, w firmie są nieuniknione. Grunt to umiejętnie je rozwiązywać. Ten aspekt natomiast stoi zarówno po jednej, jak i drugiej stronie barykady. Na koniec pamiętajmy o jeszcze jednym. Relacje pracodawcy z pracownikiem powinny opierać się na wzajemnym szacunku, który niezbędny jest w każdej relacji międzyludzkiej. O złotych zasadach relacji szef-pracownik porozmawialiśmy z Panią Anną Rogińską – prezesem grupy VIPol. Wywiad miał miejsce w ramach audycji „Z dobrej strony”, której możecie posłuchać na antenie naszego radia w każdy poniedziałek po g. 16:00.

Rozmowa z Anną Rogińską – cz. 1
Wywiad z Anną Rogińską – cz. 2
Rozmowa z Anną Rogińską – cz. 3
Wywiad z Anną Rogińską – cz. 4

Przeczytaj także: Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy, leczenie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia