Jęczmień na oku – skąd się bierze?

327

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jęczmień na oku
Nieleczony jęczmień oka może prowadzić do poważniejszych powikłań.

Jęczmień na oku to bakteryjne zakażenie, które znajduje się w powiece. Okazuje się jednak, że nie jest to wyłącznie problem estetyczny. Nieleczony może prowadzić do poważniejszych zakażeń. Jakie są jego przyczyny? 

Jęczmień na oku – co to jest? 

Jęczmień na oku przybiera kształt grudkowatego ropnia w kształcie ziarenek zboża. Stąd właśnie wzięła się jego nazwa. Jak wyżej wspomnieliśmy, jest to ropne zakażenie, w większości przypadków wywołane gronkowcem. Jest także wiele innych czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju problemu. Jednym z nich jest nieodpowiednia higiena, czy zaniżona odporność. Jęczmień często pojawia się również u osób starszych, ludzi zmagających się z nowotworem lub cukrzycą. Powodowany może być też przez alergię skórne, a także nadmierne przebywanie na słońcu, czy w zanieczyszczonym powietrzu. Może być także efektem nieodpowiedniego doboru kosmetyków. Dolegliwość występuje w różnych odmianach i lokalizacjach. W medycynie wyróżniamy jęczmień zewnętrzny i wewnętrzny. Ten pierwszy przybiera postać czerwonej, a zarazem bolesnej plamki. Po kilku dniach znamię zazwyczaj samo zasycha i pęka. Jęczmień wewnętrzny jest żółtą grudką znajdującą się we wnętrzu powieki. Choć jest mniej widoczny, to dużo bardziej bolesny. 

Jęczmień na oku

Jęczmień na oku – bolesne objawy 

Odmiana wewnętrzna jednak nie pęka, lecz samoistnie i stopniowo zanika. Jak wyżej wspomnieliśmy, jęczmień jest nie tylko problemem estetycznym. W związku z dolegliwością może dojść do obrzęku powieki i łzawienia oczu. Zazwyczaj występują również silne bóle w okolicach oka oraz wrażliwość na światło. Jest to zakażenie bakteryjne i zaraźliwe. W tym wypadku do zarażenia może dojść, np. poprzez korzystanie z tych samych kosmetyków. Sam problem trwa zwykle kilka dni. W przypadku pojawienia się jęczmienia należy skonsultować się z lekarzem. Po pęknięciu narośli należy bowiem dokładnie oczyścić zakażone miejsce. Pilna konsultacja jest niezbędna, gdy: 

– narośl utrzymuje się dłużej niż kilka dni;

– narośl staje się coraz większa;

– pojawia się gorączka; 

– pojawiają się zaburzenia widzenia;

– zaczynają wypadać rzęsy; 

Choć problem nie jest groźny, to ma tendencje do nawracania. Nieleczony może jednak prowadzić do niebezpiecznych powikłań, np. do powstania gradówki. 

Jęczmień na oku

Jęczmień na oku – leczenie farmakologiczne? 

Gruczołu nie należy pocierać, gdyż prowadzi to do rozprzestrzeniania się bakterii. Jęczmienie zazwyczaj samoistnie zanikają i nie wymagają farmakologicznego leczenia. Mamy jednak kilka domowych i sprawdzonych sposobów łagodzących nieprzyjemne objawy. Jednym z nich są ciepłe okłady i stosowanie delikatnego masażu powierzchni oka. W cięższych przypadkach zalecane są maści oraz krople z zawartością antybiotyku. Najważniejsze jest zachowanie higieny w okolicach zakażonego miejsca. Sprawdzone są też m.in. kompresy, np. na bazie rumianku. Okazuje się, że dobroczynny wpływ na podrażnioną powiekę ma również złoto. Zanim jednak zdecydujemy się pocierać oko przykładowo złotą obrączką, pamiętajmy, by dokładnie ją zdezynfekować. Pod żadnym pozorem nie nakuwajmy, ani nie wyciskajmy samodzielnie jęczmienia, gdyż może to prowadzić do niebezpiecznego rozprzestrzeniania się bakterii. Ponieważ jęczmień na oku ma charakter nawrotowy, to nie da się go całkowicie wyleczyć. Aby mu zapobiec, należy natomiast przede wszystkim dbać o wspomnianą higienę rąk. 

Jęczmień na oku – ważna profilaktyka 

Jęczmień oka pojawia się nagle, zwykle nie dając wcześniejszych symptomów. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie codziennej higieny. Co, jeśli dolegliwość pojawia się u kobiet w ciąży? Postępowanie w leczeniu jest dokładnie takiego samo, jak u pozostałych pacjentów. Dolegliwość, choć z pozoru jest niegroźna, to jednak utrudnia codzienne funkcjonowanie. Tym bardziej problem należy jak najszybciej złagodzić. 

Przeczytaj także: Trądzik różowaty – przyczyny, objawy, leczenie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia