Nowe przepisy od listopada – jakie zmiany?

333

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nowe przepisy od listopada
Dlaczego najnowsze przepisy nie przypadły kierowcom do gustu?

Nowe przepisy weszły w życie od 1 listopada. Pierwsza ma związek z przeprowadzaniem badań technicznych pojazdów. W przypadku drugiej ze zmian chodzi o obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Co w praktyce oznaczają one dla kierowców? 

Nowe przepisy od listopada – system eCall

Na początek dodajmy, że nowe przepisy zostały wdrożone na mocy wprowadzonego rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Pierwsza ze wspomnianych zmian dotyczy systemu eCall, który obowiązkowo musi znajdować się w samochodach z nową homologacją. Od teraz diagnosta musi sprawdzić, czy samochód jest wyposażony w ten system. Ponadto kontroli zostanie poddane również jego prawidłowe działanie. Tymczasem przypomnijmy, że eCall jest ogólnoeuropejskim systemem szybkiego powiadamiania służb o wypadkach drogowych lub kolizjach. Inaczej jest to po prostu przycisk, z którego kierowcy mają korzystać w celu szybkiego wezwania pomocy. Sam łącznik powinien być zamontowany we wszystkich pojazdach wyprodukowanych po 31 marca 2018 roku. 

Nowe przepisy od listopada

Nowe przepisy od listopada – zmiany w OC

Kolejną dużą zmianą będą wyższe ceny ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Warto dodać, że w ostatnich latach ceny OC były jednym z najtańszych przedsięwzięć. Niestety niebawem te czasy mają się zakończyć. Pod koniec pierwszego kwartału wysokość składki wynosiła 488 zł, jednak już w pierwszym półroczu cena wzrosła do kwoty 524 zł. Aktualnie składki obowiązkowego ubezpieczenia OC mają pokrywać co najmniej koszty wypłacanych odszkodowań, a także prowadzonej działalności. Zatem w praktyce wyższe szkody automatycznie spowodują podwyżkę cen polis. W tym wypadku spekuluje się, iż zmiany te będą odkładane najdłużej, jak to tylko będzie możliwe. Dlatego na początek wspomniany wzrost cen ma nastąpić raptem o kilkadziesiąt złotych. 

Nowe przepisy od listopada

Nowe przepisy od listopada – kontrowersje 

Nowe przepisy, które nastąpiły od listopada nie podobają się kierowcom. Rzecz jasna chodzi tu przede wszystkim o koszty, które automatycznie idą w górę. W dobie inflacji każda tego typu zmiana nakłada szereg trudności. Zresztą sam prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, Jan Grzegorz Prądzyński, podkreśla, że podwyżki cen OC są właśnie odzwierciedleniem obecnej sytuacji. Dodaje także, że ma świadomość, iż dla wielu osób ponoszenie kosztów według nowych zasad może być bardzo trudne. Przypomnijmy, że kierowcy dziś muszą borykać się, chociażby z dynamicznymi wzrostami cen paliwa. Ponadto wzrosły także ceny opon. Kierowcy w celu oszczędności coraz częściej decydują się na tańsze ogumienie. Tymczasem specjaliści przekonują, że to właśnie opony wysokiej klasy pozwolą nam lepiej zaoszczędzić. W jaki sposób? Otóż tzw. wersje Premium nie tylko mają lepsze parametry względem bezpieczeństwa, ale i rzadziej ulegają uszkodzeniom. Ponadto zmniejszają też koszty paliwa. 

Nowe przepisy od listopada

Nowe przepisy od listopada – przepisy, które weszły w życie w 2022 roku 

Do nowych ustaleń sceptycznie nastawione są również osoby odpowiedzialne za diagnostykę. Według nich rozporządzenie nie określa dokładnie, w jaki sposób mają wyglądać procedury kontroli systemu eCall. Listopadowe zmiany nie są oczywiście jedynymi, jakie nastąpiły w tym roku. Od września mamy bowiem do czynienia m.in. z podwyższonym taryfikatorem mandatów za wykroczenia. Koszty przewinienia wzrosły w szczególności za przekroczenie dozwolonej prędkości. W przypadku osób, które wcześniej były karane, mandat będzie dwukrotnie wyższy od wskazanego w taryfikatorze. Najnowsze przepisy mogą przyprawiać o zawrót głowy względem kosztów. Z powodu inflacji coraz trudniej przyjąć nam różnego typu zmiany, nawet jeśli dotyczą one bezpośrednio naszego bezpieczeństwa. Na faktycznie efekty natomiast będziemy musieli poczekać prawdopodobnie do końca tego roku. 

Przeczytaj także: Kierowcy z niepełnosprawnością – przepisy

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia