Rogale świętomarcińskie

302

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

rogale świętomarcińskie
rogale świętomarcińskie

W najnowszej odsłonie Kulinarnej Nawigacji na naszym redakcyjnym stole wylądują rogale świętomarcińskie. O tradycji świętomarcińskiej opowie Państwu Jarek Uściński wraz z Pawłem Kubalskim.

Rogale świętomarcińskie – rys historyczny

Bardzo żywa w Poznaniu, a także Województwie Wielkopolskim tradycja wypieku rogali świetomarcińskich z okazji Dnia Świętego Marcina przyjęła się w całym kraju. Tradycja wywodzi się w czasach przed chrześcijaństwem, kiedy nasi przodkowie składali ofiary z wołów lub ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół katolicki przejął ten zwyczaj, ale nieco go zmodyfikował. Mianowicie w interpretacji Kościoła kształt ciasta nawiązuje do podkowy zgubionej przez wierzchowca świętego Marcina.

Rogale świętomarcińskie – inne zwyczaje

Oprócz rogali świętomarcińskich poznaniacy przygotowują także gęsinę. Co warto podkreślić gęsina jest zdrowszym mięsem niż kurczaki, ponieważ gęsi na ubój nie mogą być hodowane w ekspresowym tempie. Jest to gwarantem wyższej jakości mięsa, choć oczywiście ma to przełożenie na jego cenę. Co może zszokować niektórych z Państwa im bardziej tłusta gęś tym zdrowsza. Chociaż gęś jest kojarzona głównie z Dniem Świętego Marcina, podobnie jak karp z Bożym Narodzeniem to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją przygotować bez okazji. Gęś można upiec, zamarynować bądź ususzyć. Jarek na antenie podzielił się przepisem na gęś nad którym obecnie pracuje.

Gęś świętomarcińska wg. przepisu Jarka Uścińskiego

Prowadzący Uściński zamierza zrobić farsz do gęsi z podduszonych żołądków tudzież serc. Do tego planuje dodać wątróbki oraz drobiowe uda bądź golonkę z indyka. Wszystkie kawałki mięsa ma w planie drobno posiekać. Oprócz różnego rodzaju kawałków mięs w farszu znajdzie się również skórka pomarańczy czy kwaśne jabłko, a z przypraw sól, pieprz, czosnek, majeranek, kminek, goździki, kora cynamonu oraz opcjonalnie papryka czerwona. Szef Moonsfery radzi gęsinę smażyć w niższej temperaturze, ale za to dłużej, dzięki czemu nie spali się, a będzie za to lepsza w smaku. Jeżeli skuszą się Państwo, aby przygotować gąskę wg. przepisu Jarka Uścińskiego to dobrze, aby zarezerwowali Państwo więcej czasu, bo zdecydowanie nie jest to szybki przepis. Jarek poleca również zostawić tłuszcz, który wycieknie z opiekanej kaczki do późniejszego wykorzystania.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji „Kulinarna nawigacja”.

Rogale świętomarcińskie – Kulinarna nawigacja, cz. 1

Kulinarna nawigacja, cz. 2

Kulinarna nawigacja, cz. 3

Kulinarna nawigacja, cz. 4

Kulinarna nawigacja, cz. 5

O prowadzącym

Kim jest Jarek Uściński? Bez wątpienia to jeden z najlepszych polskich kucharzy. Na co dzień szef kuchni i właściciel restauracji MOONSFERA. A także Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, menadżer Reprezentacji Polski Kucharzy Profesjonalnych, wielbiciel i mistrz BBQ. Również członek drużyny BBQ Kings Polska, z którą zdobył wiele tytułów na czołowych wydarzeniach w świecie. Z Radiem Bezpieczna Podróż związany od kwietnia 2021 roku. Prowadzi audycję “Kulinarna nawigacja”.

Jarek Uściński – o sobie

O sobie mówi: – Rolą kucharza jest uczyć się smaków. Jem wszystko, co potencjalnie jest jadalne, co napotkam na swojej drodze i zapamiętuję. Tak buduję swój słownik smaku, to moja pasja. Prowadzenie restauracji to dla mnie radość bycia w kuchni. Radość tworzenia potraw, które zachwycą gości nieprzewidywalnymi, fascynującymi, nowatorskimi kompilacjami smaków i aromatów. Które stworzą harmonię dzięki spotkaniu wyobraźni szefa kuchni z wiedzą i wrażliwością sommeliera. Kocham przebywać z ludźmi. Choć najchętniej odpoczywam z dala od nich. To zdrowe podejście, żeby się nie przesycić. Cenię sobie prawdziwość i uczciwość kulinarną. Wielce szanuję to, że moja cudowna Załoga gra ze mną takimi samymi kartami. I choć czasem jest nam ciężko nie idziemy na skróty. Zawsze nakarmimy Was tak, jakbyśmy karmili własną rodzinę. 

Więcej odcinków “Kulinarnej nawigacji” z niebanalnymi przepisami na pyszne jedzenie znajdziesz tutaj.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia