Jak rozmawiać z dzieckiem o patriotyzmie?

297

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jak rozmawiać z dzieckiem o patriotyzmie
Kształtowanie patriotycznych postaw u dziecka powinno rozpoczynać się już od najmłodszych lat.

Dziś Święto Niepodległości. Jest to kolejny dzień, w którym Polacy mogą w szczególny sposób uhonorować przynależność do naszego kraju. Tymczasem jak należy rozmawiać z dzieckiem o patriotyzmie? Od kiedy zacząć kształtowanie w nim ważnych postaw? 

Jak rozmawiać z dzieckiem o patriotyzmie – świat oczami najmłodszych 

Na początek warto podkreślić, że nie zależnie od poglądów codziennych, czy politycznych jako kraj mamy być, z czego dumni. Polska w swojej historii miała bowiem kilka momentów, które wywarły ogromny wpływ na to, kim jesteśmy dzisiaj. Pokazaliśmy, że jesteśmy silni i potrafimy przeciwstawić się tym, którzy nie życzyli nam dobrze. Dziś za przysłowiową ścianą obserwujemy krwawą wojnę i walkę o wolność wśród naszych ukraińskich sąsiadów. Tymczasem przed laty Polska zniknęła z mapy świata aż na 123 lata, także przez konflikty, które dziś nam dorosłym wydają się tak niepojęte. Tym bardziej dla dzieci mogą być trudne do zrozumienia. Zwłaszcza, że w dobie mediów społecznościowych świat nieustannie pędzie do przodu. Obecne pokolenia zasypywane są szybkimi i krótkimi komunikatami. Oczywiście, że nie można rozmawiać z dzieckiem zbyt patetycznie. Pamiętajmy jednak, że bez względu na pokolenie, najmłodsi najlepiej uczą się przez obserwacje. 

Jak rozmawiać z dzieckiem o patriotyzmie

Jak rozmawiać z dzieckiem o patriotyzmie – komunikat językowy 

W Święto Niepodległości w całym kraju organizowane są różnego rodzaju uroczystości składania kwiatów pod pomnikami, marsze, czy biegi. Poprzez uczestnictwo w takich wydarzeniach warto pokazać dziecku, że ten dzień jest po prostu ważny. Choć najmłodsi powinni zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji, to jednak zbyt poważne treści nie będą w stanie do nich dotrzeć. Z drugiej strony nie da się opowiadać o tych wydarzeniach na wesoło. Można to jednak zrobić w taki sposób, by zainteresować młodego słuchacza. W związku ze Świętem Niepodległości z pewnością każdy z nas może znaleźć ciekawą historię, także na podstawie swojej rodziny. Tym samym możemy jeszcze bardziej przyciągnąć ich uwagę. Kolejna kwestia to wiek dziecka, gdzie zupełnie inne komunikaty będziemy kierować do młodszych, a inne do starszych dzieci. 

Jak rozmawiać z dzieckiem o patriotyzmie

Jak rozmawiać z dzieckiem o patriotyzmie – lekcja historii 

Swoim zdaniem na temat komunikacji z dziećmi w różnym wieku podzieliła się z nami Anna Rogińska, prezeska grupy VIPol, a prywatnie mama trójki dzieci: „Młodszym dzieciom nie będziemy opowiadać wielu szczegółów. Im nie będziemy też osadzać tego na osi czasowej, bo nie mają takiej wyobraźni, by to zrozumieć. Komunikacja dla mniejszych dzieci powinna być interesująca i oparta na historyjkach. Starsze dzieci wiedzą już więcej, bo dowiadują się wielu kwestii w przedszkolu i szkole. Jest więc łatwiej z nimi rozmawiać”. Anna Rogińska podkreśla również, że to właśnie szkoła odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu patriotycznych postaw u dzieci. W tym wypadku ważne jednak, aby wiedza ta była jak najbardziej obiektywna. Rodzice z kolei powinni stanowić łącznik, który pomoże im rozwiać ewentualne wątpliwości. 

Jak rozmawiać z dzieckiem o patrotyzmie

Jak rozmawiać z dzieckiem o patriotyzmie – szacunek dla kraju w dzisiejszych czasach 

Powiedzieliśmy sobie o tym, jak rozmawiać z dzieckiem o patriotyzmie. Warto również zadać sobie pytanie – kiedy należy zacząć uczyć dzieci szacunku dla historii naszego? Anna Rogińska nie ma wątpliwości, że powinno to nastąpić już od najmłodszych lat. Grunt, by zdać sobie sprawę, że patriotyzm to nie tylko pamięć o tak ważnej dla nas historii. To także nasze postawy każdego dnia zarówno wobec drugiego człowieka, jak i otaczającego nas środowiska. W dobie pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu klimatycznego możemy być pewni, że dzisiejsze dzieci w przyszłości też będą przekazywać ważny pakiet historii następnym pokoleniom.

Przeczytaj także: Małe dziecko w świecie technologii

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia