Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie

0
87
Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie
Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie

Tematem najnowszej audycji “Legionowo – Miasto przyjazne Mieszkańcom” była Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, a o tzw. Poczytalni rozmawialiśmy z dyrektorem placówki, Tomaszem Talarskim oraz jego zastępcą Karoliną Błaszczak-Modzelewską, natomiast wywiad przeprowadził Dominik Morawski.

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie

W 1946 roku został wydany dekret o utworzeniu bibliotek na terenie Polski, a 3 lata później powstała biblioteka w Legionowie. Początkowo księgozbiór liczył zaledwie 700 pozycji zaś liczba zarejestrowanych czytelników wynosiła raptem 800 osób. Po uzyskaniu przez Legionowo praw miejskich 3 maja 1952 r. biblioteka zmieniła nazwę na Miejską Bibliotekę Publiczną. Na tamten moment zbiory biblioteki liczyły 1500 publikacji. Obecna siedziba miejskiej biblioteki publicznej na dworcu kolejowym w Legionowie powstała 11 września 2016 roku i jest trzecią w Polsce biblioteką otwartą na dworcu po Sopotece i Stacji Kultury w Rumii.

Na dzień dzisiejszy księgozbiór rozrósł się do 60 tys. książek. To nie wszystko w Poczytalni można wypożyczyc także audiobooki, filmy, a także gry komputerowe. Założycielem legionowskiej biblioteki był społecznik Zbigniew Reroń, który wraz z aktywistami postanowił zebrać wśród mieszkańców pierwsze publikacje. Tak powstał zalążek legionowskiej biblioteki. Ciekawostką jest fakt, że syn Zbigniewa Reronia również jest pracownikiem biblioteki w Legionowie. Warto dodać, że do dziś można obejrzeć budynek, w którym mieściła się pierwsza siedziba legionowskiej biblioteki. Jeśli chcą go Państwo zobaczyć to udajcie się na ulicę Sienkiewicza, gdzie stoi drewniana chatka.

Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, cz. 1

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, cz. 2

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, cz. 3

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, cz. 4

Zainteresował Cię temat spraw społeczności legionowskiej? Z pewnością więcej materiałów na ten temat znajdziesz tutaj.

Na koniec chcemy Państwa już teraz zaprosić do wysłuchania drugiej części rozmowy na temat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie. Druga część rozmowy zostanie wyemitowana 22 listopada.