Wywiad z Andrzejem Supronem

0
166
Wywiad z Andrzejem Supronem
Wywiad z Andrzejem Supronem

W czwartym odcinku trzeciego sezonu audycji “Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych” Dominik Kubalski przeprowadził wywiad z multimedalistą Andrzejem Supronem, prezesem Polskiego Związku Zapaśniczego. Gość Dominika jest utytułowanym polskim zapaśnikiem, trenerem oraz sędzią zapaśniczym, promotorem wrestlingu oraz komentatorem telewizyjnym.

“Miałem ciekawe życie”

Andrzej Supron w audycji stwierdził, że miał ciekawe życie. Utytułowany polski zapaśnik jak sam mówi miał możliwość żyć na przełomie dwóch wieków oraz tysiącleci, przeżył zmianę ustrojową w Polsce, miał przyjemność poznać osobiście papieża Jana Pawła II, a także wiele innych znanych postaci ze świata sportu, muzyki oraz filmu. Wszystko to było możliwe, dzięki uprawianej przez niego dyscyplinie, czyli zapasom. Sport towarzyszył mu przez całe dorosłe życie, choć jego rola w życiu Andrzeja Suprona zmieniała się w ciągu lat. Początkowo był sportowcem wycyznowym, później zajmował się trenowaniem zawodników oraz sędziowaniem, następnie był komentatorem sportowym by ostatecznie zostać prezesem Polskiego Związku Zapaśniczego.

Wywiad z Andrzejem Supronem
Wywiad z Andrzejem Supronem

“Kiedy można się dowiedzieć jak to jest być niepełnosprawnym? Kiedy samemu się jest niepełnosprawnym”

Gość Dominika uprawiał sport wyczynowy, który wiązał się z częstymi kontuzjami. Sportowiec żartuje, ze “sport to zdrowie odebrane”. Zważywszy, że zapaśnik miewał bardzo poważne kontuzje np. wypadł mu bark na kilka dni przed Mistrzostwami Świata. Zmagał się również z kontuzjami kolan. Owe niechciane “przerwy” w karierze nieco zubożyły dorobek sportowy reprezentanta Polski w zapasach. Jednak, dzięki nim jest lepiej w stanie zrozumieć osoby niepełnosprawne, ponieważ musiał się zmagać z podobnymi problemami, co one. Sportowiec mówił, że przez pewien okres był zmuszony jeździć na wózku inwalidzkim, co zmieniło jego optykę patrzenia na osoby niepełnosprawne. Na szczęście jak sam przyznaje medycyna tak szybko się rozwija, że daje to nadzieję dla osób niepełnosprawnych, że uda się w przyszłości znaleźć metody na poprawę ich życia.

Jeżeli chcą się Państwo dowiedzieć, o czym była dalsza część rozmowy ze znanym zapaśnikiem to zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych, cz. 1

Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych, cz. 2

Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych, cz. 3

Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych, cz. 4

Kultura w otoczeniu osób niepełnosprawnych, cz. 5

Zapraszamy na audycje Dominika Kubalskiego pod nazwą Kultura w Otoczeniu osób niepełnosprawnych. Projekt jest dofinansowany ze środków Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu.

Jeśli nie chcą Państwo przegapić kolejnych odcinków “Kultury w otoczeniu osób niepełnosprawnych” to zapraszamy do słuchania audycji w Radiu Bezpieczna Podróż w każdą niedzielę po 20:00.

Natomiast archiwalne wywiady mogą Państwo znaleźć TUTAJ.