Andrzejki – co o nich wiemy?

345

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Andrzejki – co o nich wiemy?
Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe?

Koniec listopada to czas, w którym świętujemy Andrzejki. Co jednak o nich tak naprawdę wiemy? Jakie są najpopularniejsze wróżby? Jak dawniej wyglądały obchody tego święta? 

Andrzejkowe wróżby – sprawdzają się? 

Jedną z najbardziej znanych wróżb andrzejkowych jest oczywiście lanie woskiem przez dziurkę od klucza. Roztopiony wosk układa się w specyficzny kształt, który ma być symbolem tego, co czeka nas w najbliższej przyszłości. To jednak nie wszystkie sposoby. Kolejnym przykładowo mogą być słomki miłości. Najpierw wannę lub miskę napełniamy wodą. Następnie wkładamy słomki lub inne przedmioty, łatwo unoszące się na wodzie. Dwie pierwsze, które zetkną się najszybciej mogą oznaczać, że ich właściciele będą stanowić doskonałą parę. Kolejna popularna zabawa andrzejkowa to taniec butów. Polega ona na naprzemiennym ustawianiu obuwia w kierunku drzwi lub okna. Wedle wróżby właściciel pary, która znajdzie się najbliżej wyjścia najszybciej zmieni stan cywilny. W przepowiadaniu przyszłości pomocne okazać się mogą również jabłka. Wystarczy obrać kilka sztuk, a następnie skórki wyrzucić za siebie. Rozrzucone powinny utworzyć inicjały ukochanej lub ukochanego. 

Jedną z najpopularniejszych wróżb jest lanie woskiem przez dziurkę od klucza

Między innymi propozycje ciekawych zabaw andrzejkowych poznasz klikając w poniższy filmik. 

Wróżby andrzejkowe – nie tylko wosk

To jednak nie wszystko. Mamy również zabawę z pięcioma kubeczkami, do których należy włożyć przedmioty oznaczające różne dobra, np. klucz-szczęście, moneta-pieniądz, czy pierścionek oznaczający ślub. Sam przebieg zabawy uzależniony jest od kreatywności uczestników. Przykładowo jeden kubeczek można zostawić pusty. Jego wybranie oznacza wówczas pecha. Naszą przyszłość chcemy znać pod różnymi względami. Jednym z nich jest znalezienie szczęśliwej miłości. Kolejną zabawą andrzejkową mogą być zatem karteczki w kształcie serc, na których piszemy wybrane imiona żeńskie i męskie. Oczywiście te są niewidoczne dla uczestników zabawy. Następnie przekuwają oni wybraną karteczkę. Przekute imię ma należeć do przyszłej wybranki bądź wybranka serca. W andrzejkowe wróżby bawią się nie tylko starsi, ale i młodsi. Dla nich mamy, chociażby zabawę w karteczki. Na każdej z nich dzieci przykładowo mogą zapisać nazwę wymarzonego zawodu. Karteczka z wylosowanym zawodem może okazać się ich przeznaczeniem. 

Dawniej, jak i dziś we wróżbach szukamy m.in. szczęścia w miłości

Andrzejki – zabawy dla dzieci 

Jak już wyżej wspomnieliśmy, w zabawach andrzejkowych chętnie biorą udział również najmłodsi. Kilka przykładów na zorganizowanie ciekawych gier? Wyrzuć marzenie, czyli zabawa, w której dzieci piszą na karteczkach swoje największe marzenie, a następnie wkładają je do kapelusza. Komu uda wylosować się swoje marzenie, tego spełni się w najbliższej przyszłości. O ile przy starszych dzieciach sprawdza się tradycyjne lanie wosku, o tyle młodsze mogą skorzystać z nieco uproszczonej formy. Najmłodsi mogą schować się bowiem pod prześcieradło, starając się utworzyć jakąś figurę. W pewnym momencie dorosły opiekun grupy odkrywa pierwowzór i wszyscy zaczynają porównywać kopię z oryginałem. Kto jest najbliżej oryginału, ten będzie mieć szczęście w nadchodzącym roku. Niektóre propozycje są naprawdę proste jak wrzucenie monet do studni. Wystarczy przygotować miskę z wodą oraz tyle monet, ile jest dzieci. Miskę z wodą ustawiamy na środku pokoju. W następnej kolejności każde dziecko próbuje wrzucić monetę do miski przez lewe ramię. Komu uda się ta sztuka będzie mieć szczęście w najbliższym czasie. 

„Wyścig butów”, czyli wróżba, która pokazuje, która panna wyjdzie najszybciej za mąż

Pomysły na wróżby dla dzieci

Ponadto możemy znaleźć kilka kreatywnych przepisów na tzw. ciasteczka z wróżbą. Jest to nic innego jak schowane w ciastkach karteczki z przepowiedniami co czeka nas z przyszłości. Dla tych, co przy okazji andrzejek chcieliby czymś obdarować pomysł na zabawę z niespodzianką. W tym celu przygotowujemy paczkę, do której przykładowo możemy włożyć czekoladowe monety, znaczki, naklejki czy cukierki. Następnie sadzamy dzieci w kole i puszczamy muzykę. Najmłodsi przekazują sobie paczkę, dopóki muzyka nie przestanie grać. W tym momencie bowiem dziecko losuje upominek z paczki, po czym przekazuje ją dalej, a muzyka zaczyna grać od nowa. Zabawa kończy się w chwili, gdy każde dziecko otrzyma podarunek. Dodajmy, że podarunki mają oczywiście swoje znaczenie. Cukierek oznacza słodkie życie, a moneta symbolizuje bogactwo. Andrzejkowe gry mogą poruszać wyobraźnię. Dlatego tu można zorganizować teatr cieni. Jest to doskonała propozycja zabawy dla całej rodziny. Tu jednak cieniami będą nie Wasze ciała, lecz odlewy woskowe. Na końcu najciekawsze kształty możecie podarować komuś w prezencie. 

Andrzejki dawniej

„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”, to przysłowie, które dawniej przyświecało ludziom tego dnia. W Andrzejki wszystkie panny bowiem liczyły na to, że dowiedzą się, kiedy odnajdą prawdziwą miłość. Wspomniane przelewanie wosku, czy przekładanie butów należy właśnie do starych tradycji. Ponadto imię ukochanego można było wyczytać m.in. ze skórki od jabłka. Obchody tego dnia uzależnione były także od regionu. Przykładowo we wsiach panny praktykowały przynoszenie odpowiedniej ilości drewna z zamkniętymi oczami. Na końcu liczba zebranych kawałków musiała być parzysta, wówczas na kobiety czekało szybkie zamążpójście. Warto dodać, że dawniej wróżby traktowano bardzo poważnie. Najpierw przeprowadzano je więc indywidualnie, a dopiero później przybrały formę zbiorową. Dawniej Andrzejki były krytykowane również przez przedstawicieli Kościoła Katolickiego. Uważano bowiem, że w ten sposób propagowane jest pogaństwo. 

Andrzejki a imieniny Andrzeja

Jak wiemy 30 listopada przypadają również imieniny Andrzeja. Czy współczesne Andrzeje cieszą się, że dzieci charakterystycznej dacie zawsze będzie ktoś o nich pamiętał? Tu zdania są podzielone. Niemniej jednak warto bliżej przyjrzeć się znaczeniu tego imienia. Jego osobowość można podzielić na kilka obszarów. Z jednej strony niezależny, przedsiębiorczy i z uporem dążący do sukcesu. Z drugiej przywiązany jest do rodzinnego ogniska i oddany swoim najbliższym. Przez siłę swojego charakteru, zwykle szybciej dojrzewa, przez co stara się odnaleźć swoją drugą połówkę. Do tego wykorzystuje swoją duszę romantyka, której trudno się oprzeć. Kobiety lgną do niego, a jemu trudno im się oprzeć. Mimo to szuka raczej długoterminowej relacji, a dzieci pragnie wychowywać zgodnie z konkretnymi zasadami. Potrafi się dobrze bawić i przy nim z pewnością nikt nie zazna nudy. Andrzejki to święto, które w Polsce nadal cieszy się ogromną popularnością. Oczywiście dziś do wróżb podchodzimy z dużo większym przymrużeniem oka. Mimo wszystko niech to będzie kolejny pretekst do spędzenia wesołego czasu w gronie najbliższych.

Przeczytaj także: Dlaczego Halloween jest kontrowersyjne?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia