Stowarzyszenie „Koci Zakątek”

406

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Stowarzyszenie "Koci Zakątek" to grupa ludzi, którym los bezdomnych kotów nie jest obojętny

W najnowszej audycji Dominika Morawskiego z cyklu „Legionowo – Miasto przyjazne Mieszkańcom” został poruszony temat zapobiegania bezdomności zwierząt. Nasz kolega redakcyjny rozmawiał z Panią Małgorzatą Luzak oraz z Panią Kają Kasprowicz-Kopacz.

Stowarzyszenie „Koci Zakątek” – program Zapobiegania Bezdomności Zwierząt w Legionowie

W pierwszej części audycji Dominik Morawski rozmawiał z Panią Małgorzatą Luzak – społeczną koordynatorką programu Zapobiegania Bezdomności Zwierząt w Legionowie. Pani Małgorzata sięgnęła pamięcią do początków swojej działalności, kiedy to w 2006 roku postanowiono wysterylizować kilka kotków. Odbyło się to dzięki ludziom, którzy kochają zwierzęta. Dwa lata później napisała program zapobiegania bezdomności zwierząt, nie był on jednak jeszcze obligatoryjny. Nowelizacja ustawy o Ochronie Zwierząt weszła w życie dopiero 1 stycznia 2012 roku. Pani Małgorzata wspomina, że początki jak to zwykle bywa nie były łatwe. Próbowała dotrzeć do mieszkańców Legionowa i uświadomić im jak ważne jest kastrowanie kotów, czy też czipowanie psów. Uwrażliwiała także ludzi na krzywdę i trudny los bezdomnych zwierząt

Efekty Programu Zapobiegania Bezdomności Zwierząt w Legionowie

Dzięki działalności programu udało się wysterylizować 3156 kotów

W drugiej części audycji Pani Małgorzata przedstawiła efekty ich działalności. Pochwaliła się, że jeśli chodzi o program zapobiegania bezdomności, to miasto Legionowo znalazło się w krajowej czołówce. Udało im się wysterylizować ogromną liczbę kotów, bo aż 3156 od 2008 roku. Na swoim koncie mają także zaczipowanych ponad 64% legionowskich psów. Jest to niezwykłe i bardzo ważne osiągnięcie. Czipowanie psów ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa samego zwierzaka, jak i dla mieszkańców. Jest to zabieg bezbolesny, a bardzo potrzebny. Duża część bezpańskich, wyłapanych kotów dzięki ich zaangażowaniu trafiła również do adopcji.

Stowarzyszenie „Koci Zakątek”

W kolejnej części programu głos zabrała Pani Kaja Kasprowicz-Kopacz, reprezentantka Stowarzyszenia „Koci Zakątek”. Opowiadała o działalności cudownych ludzi, którym los bezdomnych kotów nie jest obojętny. Na początku działali oni jako grupa niezorganizowana, jednak od listopada ubiegłego roku są już Stowarzyszeniem. Udało im się się pozyskać lokal, który wyremontowali i stworzyli tam niezwykły azyl dla bezdomnych kotów. Pani Kaja podkreśliła, że nie byłoby tego wszystkiego bez zaangażowania wolontariuszy. Opiekują się oni czworonogami, karmią je i jak trzeba leczą. Zachęcała też mieszkańców Legionowa, miłośników kotów, do współpracy i do wolontariatu.

Stowarzyszenie „Koci Zakątek” – opiekuj się odpowiedzialnie

W ostatniej części audycji Panie poruszyły kwestię kastrowania kotów. Przedstawiły wszystkie aspekty przemawiające za potrzebą takiego działania. Okazało się, ze nie jest to tylko kwestia ilości kotów w mieście, ale także wpływa na ich zdrowie. Panie zaapelowały także do przyszłych właścicieli czworonogów. Decyzja o wzięciu kota, czy też psa, powinna być zawsze przemyślana. Nie może to być chwilowa zachcianka, zabawka, która nam się za moment znudzi. Jak powiedziała Pani Małgorzata: ” Żaden pies nie zostawiłby człowieka”, a niestety wśród ludzi bywa to różnie. Dodała jednocześnie: ” Odpowiadasz za to co oswoisz” i dlatego dbajmy o nasze zwierzaki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na temat zapobiegania bezdomności zwierząt w Legionowie

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, cz.1

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, cz.2

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, cz.3

Legionowo – Miasto Przyjazne Mieszkańcom, cz.4

Zainteresował Cię temat spraw społeczności legionowskiej? Więcej ciekawych tematów znajdziesz pod tym linkiem

Słuchaj nas online!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia