Selekcje w Auschwitz Birkenau

292

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Selekcje w Auschwitz Birkenau
Selekcje w Auschwitz Birkenau

Selekcje w Auschwitz Birkenau. Esther Peterseil, jedna z nielicznych ocalałych w obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau wspomina selekcje przeprowadzane przez „anioła śmierci” zbrodniarza doktora Mengele. Dodaje jak ona i wiele innych osób nagich i mokrych musiało stać przez kilka godzin. Selekcja trwała cały dzień, a niemiecki morderca wskazywał tylko kto ma iść „do gazu”.

Selekcje w Auschwitz Birkenau – zeznania więźniów

W drugim procesie w grudniu 1963 roku we Frankfurcie nad menem były zeznania co najmniej 39 więźniów. To właśnie pseudodoktor utkwił najbardziej w pamięci ludziom, którzy przeżyli to piekło. Jak wyglądała selekcja wiadomo m. in. z listu wysłanego do prokuratury we Freiburgu w 1960 roku przez Verę Baasch.

Selekcje w Auschwitz Birkenau – Vera Baasch

W październiku 1944 roku Verę Baasch wraz z matką przewieziono do obozu trafiając na rampę gdzie przeprowadzano selekcję. Obie trzymając się za rękę podeszły do Mengele, który jednej kazał iść w prawo, a drugiej w lewo. Rano następnego dnia Verę Baasch i innych ludzi, którzy przeszli selekcję poinformowano, że ich bliscy wydobywają się w postaci dymu z kominów. W tym transporcie przywieziono 1800 kobiet ponieważ tylko 250 zarejestrowano w Auschwitz, resztę od razu zabito. Jako jedyny spośród 50-osobowej rodziny przeżył węgierski dziennikarz Solti Dezso. Dezso Josefa Mengele wspomina tak: Bardzo przystojny mężczyzna z gęstymi, ciemnymi włosami nie przypominający mordercy.

Selekcje w Auschwitz Birkenau – „anioł śmierci”

Selekcje przeprowadzano także wśród osób, które były już za drutami. Więźniów ustawiano w grupach, a Mengele wskazywał tych, którzy mają iść „do gazu”, a za „aniołem śmierci” szedł esesman i zapisywał numery ludzi, których wybrał Mengele. Do zagazowania szła tylko duża grupa jeśli to było 40, 50 osób to zabijano je strzałem w tył głowy. Obozowa pielęgniarka Ibolya Mann w zeznaniach z 1968 roku tłumaczy dlaczego Mengele nazywany był „aniołem śmierci”. Jak się okazało, że na jej oddziale kobiety urodziły to Mengele noworodki kazał przenieść do łaźni gdzie czekano aż umrą. Kobiety zaś pierwszym autem zostawały przewożone do gazu, Ibolya była nawet świadkiem jak Mengele rodzące kobiety kazał przewieźć do gazu.

Selekcje w Auschwitz Birkenau – wyzwolenie obozu

Mengele podczas swoich codziennych wizyt pytał każdego więźnia o samopoczucie jak ten się skarżył to „żartował” jutro pojedziesz do sanatorium co znaczyło, że jutro zostaniesz zagazowana/y. W grudniu 1944 roku dokonano ostatniej selekcji kilka tygodni przed wyzwoleniem obozu. Od maja 1943 do grudnia 1944 roku Josef Mengele wziął udział w ponad 30 selekcjach gdzie łącznie miał na sumieniu kilkaset tysięcy ofiar.

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także o decydujących dniach Michniewicza

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia