Wywiad z Katarzyną Kalinowską

147
Gościem Dominika Kubalskiego była Pani Katarzyna Kalinowska - pielęgniarka i terapeutka zajęciowa

Dzisiejszym gościem Dominika Kubalskiego w audycji z cyklu “Mazowsze dla niepełnosprawnych” była Pani Katarzyna Kalinowska. Kobieta z zawodu jest pielęgniarką, pracującą z osobami niepełnosprawnymi oraz terapeutą zajęciowym. Jest także mamą niepełnosprawnych dzieci.

Katarzyna Kalinowska – terapeutka zajęciowa

Pani Katarzyna opowiedziała, o tym co skłoniło ją do rozpoczęcia przygody z terapią zajęciową. Jako, że z zawodu jest pielęgniarką i ma duży kontakt z osobami niepełnosprawnymi, postanowiła podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Zdobyła dyplom terapeutki, po to, aby pomagać osobom niepełnosprawnym, ale także ułatwić życie swoim dzieciom. Chciała jeszcze bardziej wejść w to środowisko i pochylić się nad tymi ludźmi. Przyznała przy tym, że często ludzie sprawni nie wiedzą jak reagować na osoby z dysfunkcjami. Wynika to z faktu, że nie mają ze sobą kontaktu, ale także nie wiedzą w jaki sposób mogliby pomóc. Dlatego istotną rolę odgrywa tu wzajemna komunikacja.

Wywiad z Katarzyną Kalinowską – o problemach osób z niepełnosprawnościami.

Pani Katarzyna podczas wywiadu, pokreśliła czym musi charakteryzować się dobry terapeuta. Przede wszystkim musi być cierpliwym słuchaczem, co zaznaczyła Pani Kasia wielokrotnie. Powinien potrafić wczuć się w sytuację drugiego człowieka, wejść w jego buty, żeby zrozumieć z czym mierzy się on na co dzień. Podczas rozmowy został także poruszony problem braku dostępności do opieki psychologicznej dla dorosłych z niepełnosprawnościami. Niestety najczęściej muszą oni korzystać z prywatnych usług, co wiąże się z ogromnymi kosztami. Inaczej to wygląda w momencie, kiedy osoba uczęszcza na warsztaty terapii zajęciowej, bądź pracuje w zakładzie aktywności zawodowej. Wówczas spotkania z psychologiem są nawet kilka razy w tygodniu. Na koniec Pani Kasia podkreśliła, ile radości daje jej praca z osobami niepełnosprawnymi, które często mają bardzo niską samoocenę. Jednak dzięki terapii zajęciowej odkrywają swoje możliwości i rozwijają się każdego dnia. To daje jej ogromną satysfakcję i siłę napędową do dalszego działania.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Panią Katarzyną Kalinowską

Wywiad z Katarzyną Kalinowską

Więcej audycji z cyklu “Mazowsze dla niepełnosprawnych” znajdziecie pod tym linkiem

Partnerem audycji “Mazowsze dla niepełnosprawnych” jest Samorząd Województwa Mazowieckiego

Słuchaj nas online!