Hashimoto – wpływ na psychikę

351

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hashimoto
Problemy z tarczyca wpływają na prawidłowe funkcjonowanie niemal całego organizmu.

Choroba Hashimoto to jedna z najczęściej spotykanych problemów tarczycy. Sama tarczyca z kolei odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie niemal całego organizmu. Tymczasem jaki wpływ dolegliwość ma na naszą psychikę? 

Wpływ Hashimoto na psychikę 

Choroby tarczycy silnie wpływają m.in. na gospodarkę hormonalną. Nic dziwnego, że stajemy się wówczas bardziej nerwowi i niespokojni. Wpływ Hashimoto na psychikę związany jest również z przebiegiem samej dolegliwości. Pamiętajmy, że chorzy często mają problem, np. z utrzymaniem prawidłowej wagi, wypadaniem włosów, czy dolegliwościami skóry. Wszystko to już może prowadzić do pogorszenia psychicznego samopoczucia. Bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza, by upewnić się, czy problemy rzeczywiście są konsekwencją Hashimoto, czy może jest to samoistnie i oddzielnie występujący problem. „Jeśli chodzi o zdrowie psychiczne to tarczyca odgrywa tutaj bardzo znaczącą rolę. Nieprawidłowe stężenie hormonów tarczycy będzie wpływało na równowagę emocjonalną oraz zaburzenia poznawcze. Prowadząc wielokrotnie do depresji, co ma swoje podłoże w zaburzeniach osi podwzgórze-przysadka-tarczyca oraz nieprawidłowym stężeniu serotoniny w mózgu” – mówi dr Magdalena Cubała-Kucharska – specjalistka medycyny rodzinnej. Przy tym dodaje również, że hormony tarczycy również m.in. regulują funkcje neuroprzekaźników. Przez to regulują stany zapalne w mózgu. 

Przy Hashimoto w większości przypadków czujemy się bardziej drażliwi

Jakie zaburzenia psychiczne powoduje choroba Hashimoto? 

Jak wyżej wspomnieliśmy, wpływ Hashimoto na psychikę jest bardzo duży. W tym wypadku nerwowość może naprzemiennie występować ze smutkiem. Objawów nie należy bagatelizować, gdyż mogą one prowadzić do głębokiej depresji, czy zaburzeń lękowych. W ostatnich latach przeprowadzono kilka badań, które jasno wskazują silną więź między Hashimoto a psychicznymi zaburzeniami. Oprócz wyżej wspomnianych dolegliwości chorzy skarżą się również na problemy z pamięcią, czy koncentracją uwagi. W przypadku problemów psychicznych związanych z chorobą Hashimoto należy jak najszybciej podjąć właściwe leczenie. Tym bardziej że jak podkreśla dr Magdalena Cubała-Kucharska, objawy psychiczne bardzo często są jednym z pierwszych symptomów dolegliwości tarczycy. Z kolei obok wspomnianego smutku i nerwowości chorzy bywają bardzo drażliwi. Zła kondycja tarczycy wpływa także na poziom libido. Choroba Hashimoto może przyczyniać się do powstania tzw. mgły mózgowej. 

Jednym ze skutków Hashimoto są m.in. zaburzenia depresyjne

Zaburzenia psychiczne przy Hashimoto – jak leczyć? 

Wiadomo już, że choroba Hashimoto przyczynia się do zmian neurologicznych w mózgu. Z kolei związek między złą kondycją tarczycy a ryzykiem wystąpienia psychicznych zaburzeń jest potwierdzony naukowo. Szczególnie dotyczy to zaburzeń depresyjnych. Jak w tym wypadku wygląda leczenie? W przypadku depresji i zaburzeń lękowych zaleca się leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe oraz włączenie psychoterapii. I choć przy tej dolegliwości psychoterapia również jest włączana, to w przypadku Hashimoto leczenie może wyglądać nieco inaczej. Tutaj bowiem przepisywane są środki regulujące poziom hormonów w organizmie. Jeżeli zaburzenia psychiczne mają związek z Hashimoto, wówczas chory po pewnym czasie powinien zacząć czuć poprawę. W pierwszej kolejności warto jednak sprawdzić, czy problemy psychiczne nie mają innych źródeł. Sam proces leczenia jest też złożony i indywidualny. Wiele zależy bowiem od tego, co jest faktycznym problemem, np. nagły przyrost wagi. 

Wielu chorych na Hashimoto nie może pogodzić się z nagłym wzrostem wagi

Hashimoto a zaburzenia psychiczne – wsparcie bliskich 

Zaburzenia psychiczne przy Hashimoto powodują, że chorzy czują się ze sobą źle. Z dnia na dzień bowiem nasze ciało i skóra coraz bardziej się zmienia. Ponadto zaczynamy czuć się coraz gorzej. Jesteśmy smutni i rozdrażnieni. Wspomniane dolegliwości nasilają się, co powoduje, że czujemy się przytłoczeni i nie potrafimy odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Sposoby na poprawę samopoczucia okazują się nieskuteczne. Wywiera to ogromny wpływ na poczucie własnej wartości. W efekcie m.in. coraz bardziej oddalamy się od swoich bliskich. Ci z kolei powinni zrozumieć, że zwyczajnie nie jesteśmy sobą, a nasze zachowanie spowodowane jest fizycznymi zaburzeniami. Niestety takie osoby bardzo często uznawane są za aroganckie lub użalające się nad sobą. Bardzo ważne jest, by okazać takiej osobie wsparcie, np. poprzez rozmowę, czy zachęcenie jej do różnych form aktywności. Dr Magdalena Cubała-Kucharska podkreśla, że bliscy chorego powinni przede wszystkim mieć, choć minimalną świadomość jaki wpływ Hashimoto wywiera na psychikę.

Hashimoto – leczenie 

„Jak już mamy diagnozę i leczenie, to rolą rodziny jest wspieranie chorego w jego dolegliwościach. I nie mówię tutaj tylko o płaszczyźnie psychicznej, ale wsparciu całościowym. Warto, żeby najbliższe osoby miały choć trochę pojęcia o chorobie, z którą mierzy się członek ich rodziny, wtedy łatwiej jest zapewnić odpowiednie wsparcie”. – podkreśla dr Magdalena Cubała-Kucharska. Specjalistka dodaje, że metody wsparcia mogą być różne. Niekiedy warto udać się na rodzinną sesję terapeutyczną. Choroba Hashimoto oczywiście wpływa nie tylko na psychikę, ale i funkcjonowanie całego organizmu. Leczenie choroby polega przede wszystkim na przyjmowaniu wspomnianych wyżej hormonów. Ponadto należy pamiętać o regularnym wykonywaniu kontrolnych badań. Choroba Hashimoto jest nieuleczalna, w związku z tym leczenie trwa do końca życia. Oprócz środków farmakologicznych ważna jest właściwa dieta, aktywność fizyczna oraz zmiana codziennych, niezdrowych nawyków. W przypadku zaburzeń psychicznych istotna, a zarazem jedna z najtrudniejszych jest akceptacja zmiany własnego ciała. 

Hashimoto – co to jest? 

Hashimoto to inaczej autoimmunologiczna choroba tarczycy. Najprościej mówiąc jest to stan, w którym nasz układ odpornościowy sam atakuje tarczycę. Skutkiem są stany zapalne, które zaczynają gromadzić się w naszym ciele. Ze względu na brak dolegliwości bólowych choroba Hashimoto często zostaje zbyt późno zdiagnozowana. Zła kondycja tarczycy z kolei coraz bardziej zaczyna wpływać na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Wszystko przez co, że nasz gruczoł zaczyna produkować coraz mniej hormonów. Choć w największej grupie ryzyka są osoby po 60. roku życia, to zachorować mogą również dzieci. Szczególnie narażone są również kobiety. W celu zdiagnozowania choroby Hashimoto wykorzystuje się m.in. USG tarczycy, czy badania stężenia TSH i FT4 we krwi. 

Hashimoto, czyli dlaczego tarczyca jest tak ważna? 

Jak wyżej wspomnieliśmy, tarczyca wydziela wiele istotnych dla naszego ciała hormonów, w tym hormon TSH. Dobrze funkcjonująca daje nam nie tylko dobre samopoczucie i energię do życia. Ma bowiem ogromny wpływ m.in. na działanie układu nerwowego. Ponadto tarczyca wpływa także na przemianę materii, kondycje mięśni, czy dojrzewanie płciowe. Zła kondycja tarczycy wpływa także na rozwój płodu. Warto dodać, że choroby tarczycy są trudne do zdiagnozowania także dlatego, że przez swoje objawy mogą przypominać zupełnie inne dolegliwości. Pamiętajmy, że nasze samopoczucie jest silnie uzależniony właśnie od prawidłowego funkcjonowania hormonów. Paradoksem może wydawać się fakt, że tarczyca jest w gruncie rzeczy małym narządem. „Ta mała tarczyca wpływa na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, w związku z tym, jeśli zacznie coś w niej szwankować, w konsekwencji inne elementy naszego złożonego organizmu również będą działać gorzej. To takie błędne koło” – podsumowuje dr Magdalena Cubała-Kucharska.

Przeczytaj także: Tarczyca – co może powodować?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia