Mój Wawer – CREiO Helenów

Pan Zbigniew Drzewiecki jest dyrektorem Centrum Rehabilitacji Edukacji i Opieki TPD Helenów z którym w imieniu Radia Bezpieczna Podróż rozmowę przeprowadzi Dominik Morawski.

438

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dzień Dziecka 2022 w CREiO Helenów
Dzień Dziecka 2022 w CREiO Helenów - Mój Wawer - CREiO Helenów

W dzisiejszej audycji „Mój Wawer” Dominik Morawski rozmawia z panem Zbigniewem Drzewieckim. Pan Zbigniew jest dyrektorem Centrum Rehabilitacji Edukacji i Opieki TPD Helenów.

Hipoterapia założona została w 2003 roku, wszystko rozpoczęło się od 2 koni, obecnie liczba koni doszła do 10 oraz dwa kucyki. Oprócz hipoterapii jest możliwość skorzystania z jazdy rekreacyjnej dla dzieci z mniejszymi niesprawnościami. Do warunków całorocznej jazdy powstała kryta ujeżdżalnia o powierzchni 200 metrów, która powstała dzięki anonimowemu sponsorowi.

Kolejnym godnym pochwalenia elementem infrastruktury jest boisko. W tym roku została zorganizowana spartakiada, ale do pełni szczęścia brakuje jeszcze szatni i trybuny. Miejmy nadzieję że wzorem ujeżdżalni znajdzie się osoba która włączy się w realizację zamierzeń. Być może będzie to ktoś z władz dzielnicy Wawer lub miasta Warszawa.

Na terenie Centrum znajduje się Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Szkoła Przysposabiająca do pracy. Działa szkoła branżowa o profilu „pomocnik Kucharza” i „pomocnik pracownika hotelu”. Mamy tu także Liceum i klub absolwenta.

Innymi elementami o których można wspomnieć są zarybiony staw z wyspą a także „wioska indiańska”.

Poradnia dla dzieci wczesnego wspomagania rozwoju to kolejny 200 metrowy budynek który powstanie przy pomocy ludzi o wielkim sercu.

Mój Wawer – CREiO Helenów na kolejne lata

Na kolejne lata zaplanowano rozbudowę szkoły poprzez dobudowanie pawilonu o powierzchni ok.2000 m w którym znajdą się gabinety związane np. z rehabilitacją. Podjęto już prace projektowe.

Od wielu lat Helenów kształcił. Kolegium Kształcenia Zawodowego nauczycieli to trzy kierunki: terapia pedagogiczna, resocjalizacja i praca z dziećmi z niepełnosprawnością. KZZ wypuściło w świat wielu absolwentów którzy nadal zajmują się dziećmi niepełnosprawnymi.

CREiO jest także organizatorem wielu wydarzeń dla dzieci z niepełnosprawnością do których możemy zaliczyć Wigilie, wycieczki oraz wiele innych. Na Dzień Dziecka potrafi przybyć nawet półtoratysiąca dzieci nie tylko z Mazowsza.

Dyrektor Centrum zapewnia że ośrodek jest do dyspozycji cały czas włącznie z parkiem i minizoo, gdzie możemy spotkać kilka egzotycznych zwierząt.

Godne uwagi jest to że, pięć osób zatrudnionych w ośrodku to absolwenci.

Mój Wawer – CREiO Helenów pawilon dla absolwentów

Kłopoty na rynku zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami wymuszają podejmowanie działań mogących pomóc absolwentom CREiO. Może to być dostosowanie pawilonu na ich potrzeby. Prowadzone tu będą zajęcia nauki zawodów które są na tyle prosta ażeby wyrwać niepełnosprawnych z domu i podjąć im pracę.

Jako ośrodek niepubliczny działanie CREiO Helenów posiada inny charakter finansowania w porównaniu do placówek publicznych.

Od 2003 podjęto współpracę ze Stowarzyszeniem Promocji Wolontariatu i tu na okres jednego roku przyjeżdżają do ośrodka studenci z wielu krajów, głównie Europy ale nie tylko. Przy okazji tych wizyt dzieci uczą się kultury innych krajów oraz języków obcych.

Najważniejszym wydarzeniem jakie czeka wszystkich podopiecznych ośrodka CREiO Helenów są jednak święta Bożego Narodzenia i oczywiście Święty Mikołaj. Jak zdradził nam pan Zbigniew Drzewiecki Mikołaj jest już w drodze, a my życzymy ze swej strony Wesołych Świąt.

Strona https://www.helenow.pl/

Poprzedni odcinek audycji – TPD Helenów dla dzieci

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia