Jak rozpocząć morsowanie dla zdrowia

322

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dla Pani Sylwii morsowanie jest fantastyczną formą aktywności fizycznej

Jak rozpocząć morsowanie, tak, aby było korzystne dla naszego organizmu i dawało nam jak najwięcej radości. Morsują gwiazdy, morsują nasi znajomi, więc dlaczego i my mielibyśmy nie spróbować? Wielu z nas paraliżuje sama myśl o rozebraniu się przy minusowych temperaturach, a co dopiero wejście do lodowatej wody. Chcielibyśmy bardzo, a jednocześnie strasznie się boimy. Jeśli jednak przełamiemy bariery, które są w naszych głowach, będziemy czerpać z niego tylko same korzyści.

Czy morsowanie jest zdrowe?

Czy morsowanie jest zdrowe? Wydawać by się mogło, że nie. No bo jak można wejść do lodowatej wody przy minusowych temperaturach? Na bank choroba murowana! Już od najmłodszych lat, wpajano nam, żeby ciepło się ubierać, aby uniknąć przeziębień i może jest w tym ziarno prawdy, gdyż do wszystkiego trzeba podejść z głową. Tak też jest i z morsowaniem. Jeśli będziemy robić to w odpowiedni sposób, na pewno nam nie zaszkodzi, a wręcz pomoże. Zalety oddziaływania zimna na organizm ludzki, znane są od wieków, chociaż nie zawsze były wykorzystywane. Zatem odpowiedzmy sobie na pytanie: Czy morsowanie jest zdrowe?

Organizm zahartowany nie łapie tak często infekcji, jak ten przegrzany. Jest to pierwszy plus, który przemawia na korzyść morsowania. Poprawiamy wtedy znacząco naszą odporność. Jak wykazano, morsy zapadają na choroby górnych dróg oddechowych 40% rzadziej niż inni. Kolejną zaletą jest na pewno zwiększona wydolność układu krążenia. Dzieje się tak dlatego, że nasze serce wykonuje podobny wysiłek, jak w czasie treningu sportowego. Po zimnej kąpieli organizm jest dobrze dotleniony, a tkanki bardziej zregenerowane, co ma wpływ na lepszą jego wydolność . Dodatkowo podczas morsowania organizm uwalnia endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia, które mają wpływ na utrzymanie dobrego nastroju. Endorfiny również blokują uczucie bólu, działają podobnie jak morfina oraz obniżają poziom stresu.

A na koniec coś dla wszystkich tych, którzy chcą być wiecznie piękni i młodzi. Terapia zimnem aktywuje potężne systemy przeciwutleniające, a co za tym idzie, nasza skóra będzie dłużej jędrna i gładka. Jak powiedział doświadczony mors: ” Żaden drogi krem, ani balsam, nie da Ci tego, co da Ci morsowanie”. Kolejnym, niewątpliwym atutem jest to, że możemy pozbyć się niechcianej, tzw. „pomarańczowej skórki’ i zbędnych kilogramów.

Jak rozpocząć morsowanie – odpowiednie przygotowanie to podstawa

Pani Sylwia morsuje już od pięciu lat, a kąpiele w zimnej wodzie są dla niej niesamowitym uczuciem

Gdy poznaliśmy już wszystkie aspekty zdrowotne morsowania, możemy przejść nieco dalej, czyli do tego jak rozpocząć morsowanie? W momencie, w którym podjęliśmy już tą decyzję i „klamka zapadła”, zostało nam już tylko odpowiednie przygotowanie. Jeśli nigdy wcześniej nie morsowaliśmy, zacznijmy może od zimnego prysznica. Wykonujmy go codziennie, przez kilka minut, dzięki czemu nasze ciało przyzwyczai się do niskich temperatur i nie dozna szoku termicznego. Warto też swoją przygodę z morsowaniem rozpocząć już jesienią, kiedy temperatury nie są jeszcze minusowe. Kolejną istotną rzeczą jest zadbanie o odpowiedni strój. Dla początkujących niezbędna będzie czapka i rękawiczki. No i przede wszystkim buty, które ochronią nas nie tylko przed niską temperaturą, ale także przed kamiennym dnem. Zwykle są to buty neoprenowe. Koniecznie zabierzmy też ze sobą ręcznik, oraz ciepły strój na przebranie po wyjściu z wody.

W momencie kiedy już jesteśmy odpowiednio nastawieni i ubrani, możemy ruszać nad wodę. Jednak zanim do niej wejdziemy, konieczne jest wykonanie porządnej rozgrzewki, która powinna trwać co najmniej 15 minut. Można ją rozpocząć od delikatnego truchtu, następnie przejść do pajacyków, wymachów i podskoków. Teraz już nie czekając, aż ciało wystygnie, wejdźmy śmiało do wody. Dopuszczalna długość kąpieli zależy od wieku, doświadczenia i temperatury panującej na zewnątrz. Na początek niech to będzie kilka sekund. Stopniowo po kilku seansach można wydłużyć czas kąpieli od 3 do 5 minut. Nie chodzi tu bowiem o bicie rekordów, ale o systematyczność. Jeśli chodzi o zanurzanie się w wodzie, to też należy robić to stopniowo, sprawdzając jak reaguje nasz organizm.

Co nam daje morsowanie?

Dzięki morsowaniu Pani Sylwia nie choruje i jest w fantastycznej kondycji fizycznej i psychicznej

Co nam daje morsowanie? Na pewno dużo radości i satysfakcji, że pokonaliśmy wszelkie ograniczenia. Zawsze gdy widzimy grupki ludzi wchodzących do lodowatej wody, słychać jest śmiech i okrzyki radości. Widać, że dobrze się bawią i sprawia im to ogromną radość. Potwierdza to Pani Sylwia Iwańska z Biskupca, którą zapytałam : Co nam daje morsowanie? Jej odpowiedź zawiera całą prawdę na temat tego rodzaju pasji, dlatego pozwoliłam sobie zacytować ją w całości:

„Morsowaniem zachwyciłam się ponad 5 lat temu i jestem w nim zakochana do dzisiaj. Kąpiele w zimnej wodzie są niesamowitym uczuciem. Po morsowaniu człowiek ma w sobie tak ogromny wyrzut endorfin, że mógłby obdzielić swoją radością kilka osób. Jak tylko czas pozwala, to morsuję kilka razy w tygodniu. W piątki korzystam z sauny naprzemiennie z morsowaniem. Uwielbiam również morsowanie na „sucho”. To nic innego jak chodzenie w krótkich spodenkach w mroźny dzień. Dzięki morsowaniu nie choruję, moje zdrowie psychiczne i fizyczne jest w idealnej kondycji. Podczas dwuletniej pandemii, morsowanie dało mi siłę, żeby przetrwać ten trudny czas. Teraz już wiem, że wszystkie ograniczenia są tylko w naszej głowie”.

Jak rozpocząć morsowanie – morsowanie dla dzieci

Jak rozpocząć morsowanie z dzieckiem? Czy są na to odpowiednie sposoby, bądź techniki? Czy istnieje ograniczenie wiekowe? Okazuje się, że morsowanie nie zna ograniczeń wiekowych, rodzice wchodzą do lodowatej wody już z kilkumiesięcznymi niemowlętami. Jednak lekarze sugerują, aby nie morsować dzieci przed trzecim, a nawet szóstym, czy dwunastym rokiem życia. I co równie istotne, należy dać dziecku prawo wyboru i nie zmuszać go, ponieważ ma to być dla niego przyjemność, a nie trauma. Dziecko, tak jak dorośli może zanurzyć się do wysokości serca, na okres od 30 sekund do maksymalnie dwóch minut. Po kąpieli dziecko należy jak najszybciej wytrzeć i ciepło ubrać. Przed wejściem do wody należy koniecznie wykonać z nim także rozgrzewkę. A co najważniejsze, dotyczy to zarówno naszych dzieci, jak i nas samych, skonsultujmy się wcześniej z lekarzem. On oceni czy nie mamy żadnych przeciwskazań zdrowotnych, do tego aby rozpocząć morsowanie.

Przeczytaj także: Nadciąga potężna fala grypy

Słuchaj nas online!

morsowanie w butach sportowych?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia